Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Hradec nepodpořil podivný projekt parkovacího a zdravotnického domu

  16:21
Na Pražském Předměstí v Hradci Králové u výpadovky na Pardubice chtěl soukromý investor postavit budovu pro zdravotní péči a parkovací dům pro stovky automobilů. Podle kritiků je záměr neprůhledný a podivný, radní ani zastupitelé jej koncem srpna neschválili.

Polyfunkční dům zdravotnické péče a parkovací dům s kapacitou téměř 700 míst měl vyrůst na ploše mezi ulicemi Medkovou a Na Rybárně. Zastupitelé neschválili prodej městského pozemku společnosti Primigenia. Ani radní o týden dříve návrh neschválili, projekt čelil kritice dosavadní opozice i sousedů.

„Pro město je to významné, protože tam vznikne nejen 208 poloveřejných stání, ale také 689 stání zcela veřejných. Prodejní cena je o něco vyšší než 42 milionů korun, což je asi 7 tisíc korun za metr čtvereční, což odpovídá té lokalitě,“ hájil záměr náměstek primátora pro oblast městského majetku Pavel Marek (ANO).

Podobný projekt už před lety zastupitelé odmítli, nesouhlasili s ním ani místní. I nyní panují na výstavbu objektu následné péče různé názory. Podle náměstka Marka však důvody, proč tam zdravotnická péče ani parkovací dům nevznikly, už pominuly.

„Původně šlo o spor s fakultní nemocnicí, jejíž zástupci měli obavy, aby se nepřetahovali o zaměstnance. Nyní máme kladná vyjádření, pro nemocnici ani sociální služby to není problém. Myslím si, že si to s investorem vyjasnili. Zveřejnili jsme záměr prodeje na úřední desce a přihlásily se nám dvě společnosti, které měly zájem, jedna později odstoupila. Proto se ani nekonalo výběrové řízení. Projekt jiné společnosti, který tam byl situován předtím, si převzala nová firma,“ řekl náměstek.

Jiná firma, stejní lidé

S původním záměrem přišla společnost Importal. Přestože Marek hovoří o jiné firmě, ve společnosti Primigenia figurují stejní lidé.

„To nevím, já mám na starosti pouze prodej pozemku. Myslím si, že cena je pro město velmi přijatelná,“ podotkl Marek.

Někteří radní mají výhrady a hovoří o neprůhlednosti celého záměru. „Projekt je úplně stejný, jako byl před časem ten neschválený. Jednal bůhvíkdo s bůhvíkým a mně jako radnímu se nikdo nenamáhal sdělit, o co jde. Přijde mi to podivné,“ upozornil radní Jiří Langer (ANO), který byl i zastupitelem pro územní plán.

Plán soukromé firmy a tendence zástupců města pozemek prodat část opozice kritizovala dlouhodobě.

„Sledujeme to od předminulého volebního období, kdy jsme záměr nepodpořili. Náš postoj přetrvává. Je to jeden z mála pozemků, které město ještě má, a myslím si, že by se ho nemělo zbavovat tak snadno. Navíc se záměr všelijak mění stejně jako firmy, které za ním stojí. Je to nepřehledné a podivné,“ prohlásil o projektu Adam Záruba (Změna a Zelení).

„Přitom to místo není vhodné, aby tam bylo zařízení tohoto typu. Má to být zařízení zdravotnického a sociálního charakteru, kde budou nemohoucí lidé. Z jedné strany je kotelna, z druhé autosalon a autoservis, opodál čtyřproudá silnice, k tomu na to mají být nalepeny obrovské garáže. Připadá mi to pro pacienty nedůstojné. Do jedné garáže zaparkujete auto, do druhé babičku,“ pochyboval Záruba.

Projekt odmítají rovněž zástupci obyvatel jižní části Pražského Předměstí. Podle nich se tam nehodí a záměr nepatří k nejprůhlednějším.

Jsme zásadně proti, zní z místní komise

„Město tam už před lety chtělo zdravotní středisko a parkovací dům, ale už tehdy jsme byli proti. Postavila se proti fakultní nemocnice i zastupitelstvo. Posuzovali jsme to komplexně a jeden z důvodů byl, že lokalita je pro takový záměr nevhodná. Vycházeli jsme i z předchozího nedoporučení fakultní nemocnice. Vždyť by tam pacienti koukali na areál prodejce aut a na výměníkovou stanici,“ řekl Rudolf Šikula, předseda Komise místní samosprávy Pražské Předměstí-Jih.

„Zástupci města na to nijak nereagovali, jako bychom žádné usnesení nepřijali. Naopak to tvrdě prosazovali. Myslím si, že tam jsou nějaké osobní zájmy. Měla to stavět pofidérní investiční společnost a titíž lidé se o to ucházeli po čase znovu. Opět to však vyšumělo. A město to tam chce opět. My jsme však zásadně proti,“ zdůraznil Rudolf Šikula.

„Někdo může mít námitky, že nejde o vhodnou lokalitu, ovšem ty se objevovaly i v případě jiných projektů, které jsme úspěšně dokončili. Neočekávám, že by k tomu byly na zastupitelstvu nějaké připomínky. Je možné, že proti tomu někdo vystoupí a bude mít jiný názor. Předpokládám však, že by prodej měl bez problémů projít. Je to na zastupitelích,“ mínil Marek.

„Pokud vím, v minulosti to v předminulém zastupitelstvu neúspěšně prosazovala část bývalé koalice, dnes to vehementně podporuje pan primátor. Samozřejmě je možné, že to na zastupitelstvu projde, avšak nikoliv s našimi hlasy,“ řekl Záruba.

V současné době je na volném pozemku parkovací plocha pro místní. I oni by tam parkovací dům uvítali, ale v jiné podobě.

„Už před patnácti lety jsme požadovali, aby tam byla zřízena parkovací plocha pro místní obyvatele. Letos se nám podařilo město dohnat alespoň k tomu, aby tam vznikla provizorní možnost parkování pro zhruba 50 aut. Jsme pro to, aby se tam zřídil parkovací dům, kde by parkovali místní a současně i návštěvníci Hradce přijíždějící od Pardubic a z dálnice, a aby byl navázaný na městskou hromadnou dopravu. Plocha je tam v územním plánu pro tento účel vyčleněna,“ připomněl Rudolf Šikula.

  • Nejčtenější

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

Jsem střízlivá, tvrdila řidička s dětmi v autě. Nadýchala skoro tři promile

Řidička v Hronově na Náchodsku, která vezla dvě malé děti, nadýchala 2,6 promile alkoholu. Odhalila ji běžná silniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

RECENZE: Jiří Zapletal je hvězdou pánské jízdy s pistolí v Klicperově divadle

Na koho to slovo padne. Nová inscenace hry Gábora Görgeyho v hradeckém Klicperově divadle je sevřená komedie stojící na...

Platí termín dokončení i finální cena, říká hradecký náměstek o stadionu

Stavba hradecké arény už je ve druhé polovině. Končí betonáž, chystá se návrat ikonických lízátek a pracuje se v...

Čápice Zbojnice si v zoo žije po svém. Vyvedla mládě, na zimu zůstává

Čápice ze Dvora Králové nad Labem netráví zimy dlouhými cestami do teplých krajin za potravou. Dostala se do zdejšího...

Zkušební komisař načerno pořádal kurzy na zbrojní průkaz, vydělal 250 tisíc

Muž z Náchodska čelí obvinění, že pět let nelegálně pořádal přípravné kurzy pro uchazeče o zbrojní průkaz. Neměl totiž...

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...