Zámek v Horním Maršově i bazar zapálila parta žhářů, soudí policie

  11:25aktualizováno  11:25
Barokní zámek v Horním Maršově na Trutnovsku zapálil kdosi v srpnu úmyslně. Kriminalisté s hasiči našli dost stop po látkách podporujících hoření. Policie případ dál vyšetřuje, může za ním stát organizovaná skupina. Podobné znaky našli vyšetřovatelé u požáru aut v bazaru na Pelhřimovsku.

Požár zámku v Horním Maršově | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Oheň zachvátil zámek v Horním Maršově ráno v neděli 19. srpna. Od té doby se policisté pokoušejí objasnit vznik požáru. Vyslechli řadu lidí, vyhodnocují kamerové záznamy a specializovaný tým kriminalistů spolupracuje s kolegy z jiných míst republiky.

Po ohledání místa se ukázalo více ohnisek, kde požár vznikl. Také podle hasičů bylo úmyslné zapálení od začátku jednou z nejpravděpodobnějších verzí vyšetřovatelů.

„Policisté již pracují s jedinou verzí a tou je úmyslné zapálení. V zajištěných stopách byla potvrzena přítomnost akcelerantů hoření, tedy látek podporujících hoření, vysoce hořlavých látek,“ uvedl mluvčí hradecké policie Jan Čížkovský.

Oheň se šířil ze zadní, severovýchodní strany půdy. Postupně zasáhl východní, západní a nakonec i jižní část půdy zámku. Podle hasičů byla rychlost i intenzita šíření požáru překvapující už od počátku.

„Požár vznikl na severovýchodní straně zámku, úmyslně byl založený v odlehlejší části, aby se na něj přišlo co nejpozději a vznikla značná škoda. Jeho intenzita byla veliká, rychle postupoval a šířil se po celém obvodu půdního prostoru bývalého zámku. Ve vnitřních prostorách pod ohniskem požáru byl cítit zápach hořlavých kapalin,“ popsal vyšetřovatel hasičů Libor Halouzka.

Fotogalerie

Podle policie jsou již vyšetřovatelé na stopě pachatelů, a to díky zjištěným důkazům.

„Dosud zjištěné informace nasvědčují, že požár zámku má společné znaky jako úmyslně založený požár několika vozidel v bazaru, kterému se věnují kriminalisté z Pelhřimova,“ řekl Jan Čížkovský.

V případě autobazaru vznikla škoda téměř jeden milion korun, ohrožen však byl majetek téměř za deset milionů. V případu zámku škoda přesáhla pět milionů, ale hodnota ohroženého majetku převyšovala výrazně deset milionů.

U obou případů je podle policie téměř jisté, že se jich účastnilo více lidí. Kriminalisté vyhodnocují informace o zjištěném pohybu vozidel značky Škoda v blízkosti míst požárů, která měla vždy odjíždět směrem na Prahu.

Právě v Praze byla odcizena registrační značka, jež byla umístěna na jednom z aut. Shoduje se také popis posádek vozů. Trutnovští kriminalisté na tom spolupracují s kolegy z Pelhřimova, Prahy i odjinud.

Maršovský zámek

Zámek nechal v roce 1792 postavit na místě panského domu císařský komoří Jan Bethold Schaffgotsch v pozdně barokním slohu s prvky nastupujícího klasicismu. Betholdův pravnuk Alfons Aichelburg zámek v roce 1869 rozšířil a přestavěl v novorenesančním stylu. Tehdy vznikla i asymetricky umístěná věž na jihozápadním nároží. Při poslední větší stavební úpravě nechali tehdejší majitelé Czernin-Morzinové v letech 1906–1910 přistavět centrální schodiště na jižním průčelí.

Od roku 1940 byla část zámku využívána Hitlerjugend. V roce 1945 byl zámek konfiskován a o dva roky později jej získal místní národní výbor pro kulturní potřeby. V zámku byla nakonec zřízena internátní škola v přírodě, která ho využívala až do konce 80. let minulého století.

Požár vozidel na Vysočině policie vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení. Požár zámku kriminalisté dosud vyšetřují pro trestný čin poškození cizí věci. Když se potvrdí, že se jednalo o organizovanou skupinu, žhářům hrozí až 15 let vězení.

Při hašení požáru zasahovalo postupně víc než sto hasičů, zásah jim zabral dvanáct a půl hodiny. Byl značně komplikovaný kvůli členitosti půd zámku, padání konstrukcí i krytiny. Čtyři hasiči se při hašení lehce zranili.

Navíc právě panovala pětatřicetistupňová horka, takže sálavé teplo působilo až čtyřicet metrů od budov.

Požár zničil střešní konstrukce zámku po celém jeho obvodu. Poškodil i půdní vestavbu, dvě věže zámku i část stropů v druhém nadzemním podlaží všech křídel.

Podle informací z konce října vyhořelý zámek zřejmě získá od ruského majitele pražská firma Nové Zálesí. Josefovští památkáři se sešli se současným i budoucím majitelem a řešili zajištění poškozeného zámku před zimou.

Oheň se začal šířit už před pátou hodinou ráno:

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Svědkyně v kauze ruských fotbalistů spadla ve Špindlerově Mlýně z balkonu

Soud s ruskými fotbalisty Pavlem Mamajevem a Alexandrem Kokorinem. Oba sedí....

Ruska Jekatěrina Bobkovová, která u soudu svědčila v případu ruských fotbalových reprezentantů Pavla Mamajeva a...

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

S dětmi létám zatím rovně, přemlouvat je nemusím, říká akrobat Šonka

Mistr světa v sérii Red Bull Air Race Martin Šonka se účastnil Helicopter Show...

Mistr světa v sérii Red Bull Air Race Martin Šonka se vrací na letiště do Hradce Králové, kde začínal. Tisícům...

Textilka Veba zachová výrobu i místa, věřitelé určili plán reorganizace

Areál jedné z největších českých textilek Veba z Broumova na Náchodsku na...

Věřitelé schválili reorganizační plán jedné z největších českých textilek Veby Broumov. Plán počítá se zachováním...

Najdete na iDNES.cz