Miliony Krkonoším dáme, ať už bude ministrem kdokoli, slíbil náměstek

  9:30aktualizováno  9:30
Povodní poškozené Krkonoše dostanou navzdory pádu vlády pomoc ze státní kasy. V pondělí to slíbil náměstek ministra životního prostředí, zatímco jeho šéf pomáhal hasit vládní krizi. Správa Krkonošského národního parku vyčíslila škody na víc než 130 milionů korun.

Na snímku je Černohorský potok v Těsném dole v Krkonoších, prohnala se tudy povodeň. | foto: ČTK

"Věřím, že i když jsou škody vyšší než sto milionů, najdeme prostředky, abychom mohli opravit a spravit to, co se opravit a spravit dá," slíbil náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař.

Do Krkonošského národního parku (KRNAP) přijel obhlédnout místa nejvíc poškozená povodní, která nejvyšší české hory postihla před dvěma týdny.

KRNAP škody vyčíslil zatím na víc než 130 milionů korun. Ministerstvo podle náměstka peníze na pomoc mít bude a nebude záležet na tom, kdo bude zrovna ministrem. Jeho šéf, ministr Tomáš Chalupa, který měl původně přijet, zatím v Praze pomáhal hasit vládní krizi.

Líný potok se proměnil v dravou říčku

Dřevěný mostek v obklíčení obrovských kamenů a kusů dřeva a vedle líně plynoucí Honzův potok, který původně tekl pod ním. Tak vypadá jedno z míst, které velká voda poškodila.

Povodňové škody v hradeckém kraji

* Škody z červnových povodní v hradeckém kraji by se podle hejtmana Lubomíra France měly pohybovat kolem půl miliardy korun.
* Největší škody vykázaly Krkonošský národní park, Povodí Labe a obce Svoboda nad Úpou, Rudník a Hostinné.
* Povodeň si v kraji vyžádala dva životy, jeden vodák se stále pohřešuje.
* Hejtmanství požádalo vládu o zrušení nouzového stavu s výjimkou oblasti Jaroměře a Vrchlabí. Tam chce kraj nouzový stav zachovat ještě týden, do 24. června. V případě Jaroměře to zdůvodňuje chystaným odstraněním labského mostu zničeného povodněmi. V Rudníku blízko Vrchlabí chystají stavbu šesti provizorních mostků.
* Na krajském majetku jsou největší škody na silnicích, a to téměř za 70 milionů korun. Nejvážněji poškozené jsou cesty na Trutnovsku. Povodeň také poničila dvě krajské školy v Hostinném, kde by škody podle hejtmana měla hradit pojišťovna. Rudníku, Hostinnému a Svobodě nad Úpou kraj zatím poskytl celkem 750 tisíc.

"Škoda je to veliká, ale vidíme tady i velkou moudrost našich předků," pronesl Tesař, když se z mostku rozhlížel směrem ke dvěma chalupám, které jejich stavitelé umístili do svahu v bezpečné výšce nad potokem, který se před čtrnácti dny změnil v dravou řeku.

Velká voda v parku vážně poškodila patnáct cest a turistických chodníků, které bude potřeba kompletně opravit.

Turisti mohou být bez obav

Šéf KRNAP Jan Hřebačka vzkazuje lidem, kteří váhají, jestli se do nejvyšších hor vydat, že katastrofa nebude mít na turistický ruch žádný vliv.

"Škody jsou velké, ale jen v malé části východních Krkonoš. Páteřních cest se navíc netýkají. Žádné z míst nezůstalo nepřístupné a všechny poškozené cesty se dají nahradit jinými," uklidňuje Hřebačka.

Aktuální informace o všech zavřených cestách a náhradních trasách se turisté dozví na webu www.krnap.cz nebo v informačních centrech.

Opravy podle ředitele budou trvat několik let. "V první fázi jsme odstranili ty nejhrubší škody, aby se lidé dostali ke svým nemovitostem a abychom zabránili dalšímu poškozování majetku. Další škody bychom mohli odstranit během příštího roku," řekl.

Pomohou přehrážky, zastaví kamení

Jednou ze zatím uzavřených cest je stezka Těsným dolem podél Černohorského potoka. Ten podemlel kus cesty, kterou si oblíbili zejména pacienti z nedalekých Janských Lázní.

Kameny se odtud valily až do Svobody nad Úpou. Kousek nad obcí proto KRNAP plánuje vybudování velké nádrže, která by při dalších podobných událostech uložila a zadržela naplavený materiál a ten pak nešel do obce.

"Kamení a dřevo se tam zarazí a dál jde jenom voda. Přehrážka se ale musí každý rok vybírat. Podobná zařízení staví Povodí Labe na větších tocích, jako je Labe nebo Úpa, a funguje to na nich velmi dobře," uvedl ekonom KRNAP Luděk Khol.

Štětovaná cesta zmizela

K nepoznání se změnil také Honzův žleb v Temném dole a stezka, která z něj vede podle Honzova potoka k masivu Světlé hory. Cesta prošla nedávno opravou a byla vydlážděna takzvanou technikou štětování, kdy se velké kusy kamene zatloukají hluboko do země.

"Chodník teď můžete vidět támhle dole," ukazuje Hřebačka na velkou hromadu kamení a zeminy hned vedle mostu, který překlenuje Úpu v blízkosti místa, kde se do ní Honzův potok vlévá.

Na troskách cesty, kterou divoká voda vymlela místy až 80 centimetrů do hloubky, teď pracuje kráčející bagr, který se po kamenech pohybuje jako pavouk. Metr za metrem přenáší naplavenou zeminu a kamení tak, aby potoku pomohl se vrátit zpátky do původního koryta.

Teprve pak bude správa parku moci přistoupit k opravě chodníku. "Vše se bude muset vysoutěžit. Myslím, že v letošním roce už to nestihneme, do opravy se tak pustíme až ten příští rok," míní Hřebačka. Na nezbytné práce potřebné k asanaci škod podle něj KRNAP má finanční rezervu.

"Na práce, které mají zabránit vzniku dalších škod v případě, že by přišel třeba silnější déšť, teď potřebujeme zhruba 10 milionů korun," pravil Khol.

Další potřebné peníze na opravy cest správa získá z pojistek, které má na případ živelní pohromy zřízené, a také od ministerstva životního prostředí, které ji zřizuje.

  • Nejčtenější

Kdosi nasprejoval vulgarity na vrata Havlovy chalupy na Hrádečku

Neznámý vandal posprejoval chalupu Václava Havla na Hrádečku nápisy „ožrala, feťák, kurevník.“ Na pomalovaná vrata...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Havlová chce stavět v nedotčeném Hrádečku apartmány i muzeum

Herečka Dagmar Havlová chce na Hrádečku na Trutnovsku stavět hotelový resort. Vdova po Václavu Havlovi tam vlastní...

Nešikovný řidič smetl parkovací sloupek. Architekt udělal chybu, hájil se

Řidič vozu SUV vjel na nové parkoviště v Trutnově tak nešikovně, že porazil sloupek chystaného závorového systému. Ke...

Při střetu s kamionem z osobního auta vyletěl motor, spolujezdec zemřel

Tragická nehoda ráno zastavila provoz na hlavním tahu z Jaroměře na Hradec Králové. Mezi Trotinou a Lochenicemi se...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

O Klicperovo divadlo se budu starat, říká nový umělecký šéf Pavel Khek

Od srpna je novým uměleckým šéfem hradeckého Klicperova divadla Pavel Khek. Pražský režisér dobré pověsti tím zamířil...

Lezci zdolali nejkrásnější horu světa, ale výstup na Huascarán otočili

S částečnými úspěchy se vrátila z jihoamerických And expedice krkonošských horolezců. Povedlo se jim zdolat dvě...

Při střetu s kamionem z osobního auta vyletěl motor, spolujezdec zemřel

Tragická nehoda ráno zastavila provoz na hlavním tahu z Jaroměře na Hradec Králové. Mezi Trotinou a Lochenicemi se...

Hronov zruší chátrající hotel a starou Radnici opraví jen pro úředníky

Hronov chystá opravu prvorepublikové budovy radnice. Zanedbaný osmdesát let starý dům v sobě dosud kombinuje úřad,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz