Vůbec nejhůře dopadly tři obce v Krkonoších - Rudník, Hostinné a Svoboda nad Úpou. Od kraje dostanou sto tisíc korun jako výjimečný dar a dalších 150 tisíc jako zálohu na nejnutnější odstranění následků povodní. V pátek tyto částky ještě musí na mimořádném zasedání posvětit rada kraje.
"Krizový fond posílíme na pět milionů korun. Obce musí do 12. června nahlásit výdaje, které měly s odstraňováním škod," řekl ve čtvrtek hejtman Lubomír Franc.
Celkové škody v kraji se podle něj mohou vyšplhat až na půl, nebo dokonce na jednu miliardu korun.
Zatím je to jen odhad. Krizový štáb teprve ve čtvrtek sestavil pět skupin složených z ekonomů a stavařů, kteří budou od příštího týdne ve vyplavených obcích mapovat a sepisovat škody.
"Znát je budeme až příští týden. Nejvíce byly zasaženy silnice 2. a 3. třídy, víme také o dvou našich vyplavených školách v Hostinném," uvedl hejtman. Rada kraje dnes také rozhodne o zřízení speciálního konta a vyhlásí sbírku.
Voda přišla do kraje nečekaně
Na pomoc je v kraji připraveno kolem 500 vojáků. "Obce jejich pomoc dosud nevyužily, přitom je zadarmo," podotkl ředitel královéhradeckých hasičů František Mencl. Podle něj povodňová vlna zasáhla Hradecký kraj nečekaně:
"Naši záchranáři neměli tolik času se připravit jako v jiných krajích. U nás voda proběhla hrozně rychle a škody byly napáchány za velmi krátkou dobu. Desítky milimetrů spadly během dvou tří hodin."
Jen Povodí Labe odhaduje škody v regionu na 200 milionů a ředitel mluví o více než stoleté vodě. "Extrémní srážky způsobily to, že na Horním Labi, Čisté, Horní Bystřici a Javorce byly průtoky na úrovni stoletých nebo vyšších povodní. Na dalších tocích dosáhly úrovně padesátiletých vod," řekl ředitel Povodí Labe v Hradci Králové Pavel Řehák.
Přehrady ve Špindlerově Mlýně a nad Dvorem Králové prý hlavní povodňovou vlnu zadržely. "Na přítoku byla voda vyšší než stoletá, ale odtok se podařilo udržet na úrovni zhruba desetileté povodně," dodal Řehák.
Ve čtvrtek hasiči vyjížděli už jen k jednotlivým zásahům, čerpali vodu ze sklepů rodinných domů v Lučicích a Pamětníku na Chlumecku, kde se rozlila Cidlina. Jedna jednotka ještě operovala v Novém Bydžově, další profesionálové se přesunuli na pomoc do středních a severních Čech, kde řeky kulminovaly později než u nás a kde jsou škody ještě mnohem vyšší.
V Jaroměři postaví nový most, hasiči si pořídí více čerpadel
Mezi vytopené lidi hasiči rozdělují 200 vysoušečů, zbývá jich ještě 60. V postižených obcích v Hradeckém kraji zůstávají hlavně dobrovolní hasiči, kteří podle Mencla při nedělní a pondělní povodňové vlně sehráli hlavní roli.
63 obcí v kraji zasáhly povodně
|
"Třeba v Hostinném máme jen pět členů ve směně, takže na dobrovolné hasiče spoléháme," řekl ředitel hasičů. Do budoucna by chtěl pořídit více čerpadel a obleků do vody, které nyní mají k dispozici jen potápěči.
Obrovské škody za desítky až sto milionů korun také avizovala Správa Krkonošského národního parku, kde jsou zničeny hlavně cesty. V Jaroměři zase budou muset postavit nový most pro pěší v Komenského ulici.
Stát bude několik desítek milionů korun, ten stávající z roku 1883 je totiž poškozen a bude muset pryč. Povodně si v kraji vyžádaly zřejmě tři oběti. Policie už dva utopené potvrdila a další vodák se stále pohřešuje.