„Před necelými třemi týdny se po velkém úsilí podařilo jednoho z krkonošských vlků vybavit GPS obojkem, který umožňuje detailní sledování jeho prostorové aktivity. Po dvou týdnech sledování však data přicházející více než 24 hodin z jednoho místa vzbudila podezření, že něco není v pořádku,“ popsal mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.
Na sledování návratu vlků do krkonošské přírody KRNAP úzce spolupracuje s Mendelovou univerzitou v Brně, která se v rámci mezinárodního projektu Life wild wolf snaží porozumět interakcím lidí a vlků v evropské krajině.
Jakmile GPS obojek postřeleného vlka signalizoval problém, vyrazil tým univerzity společně s pracovníky Správy KRNAP do terénu a nalezli postřeleného vlka na hranici národního parku a jeho ochranného pásma mezi obcemi Černý Důl a Lánov.
Vlka museli utratit
Vlk v extrémních podmínkách krvácel přes 36 hodin. Měl fatální zranění způsobené střelnou zbraní, které bylo neslučitelné se životem. Správa KRNAP po konzultaci s veterinářem, zoologem a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR rozhodla zraněné zvíře utratit.
„Pytlák, který zmrzačil vlka a způsobil mu vleklé utrpení, by měl být přísně potrestán. Zvlášť šokující je, že k postřelení vlka došlo v okrajové části národního parku nebo v jeho ochranném pásmu. Kromě zmařeného života zvířete a narušení sociální struktury vlků v území nás mrzí i to, že jsme nemohli získat více dat o jeho pohybu a interakcích s lidskými aktivitami. Na druhou stranu bez telemetrického obojku bychom se pravděpodobně nikdy nedozvěděli, že k postřelení vlka došlo,“ uvedl koordinátor projektu Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity v Brně.
Nešťastný osud krkonošského vlka je podle něj zároveň i obrovskou ztrátou pro jedinečný výzkum, který měl přispět k bezkonfliktnímu soužití vlků po celé Evropě.
Mimo jiné měla být testována reakce telemetricky sledovaných vlků na různé typy preventivních opatření sloužících k zabezpečení stád ovcí a koz. Opakované útoky šelem na stáda kritizují farmáři, a to především na Broumovsku a Trutnovsku.
Vlk obecný je zákonem zvláště chráněný druh v kategorii „kriticky ohrožený“ a správa KRNAP proto podala trestní oznámení na neznámého pachatele a případem se zabývá policie.
„Nelegální odstřel vlků je stále jedním z hlavních problémů jejich spolužití v naší krajině. Postřelený jedinec se na území KRNAP vyskytoval pravidelně od března 2023. Návrat vlků do Krkonoš a jejich možný stálý výskyt představoval novou šanci pro nastolení rovnováhy zdejších ekosystémů po 200 letech od jejich vyhubení,“ myslí si zooložka Správy KRNAP Karolina Mikslová.
25. února 2020 |
Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvPachatele se nedaří vypátrat
„Bohužel se ukazuje, že role vlka jako vrcholového predátora a přirozeného regulátora početnosti zvěře stále není pochopena, či alespoň tolerována, a to ani na území našeho nejstaršího národního parku. Tedy území, které je dle zákona o ochraně přírody a krajiny určeno především k zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů v jejich přirozené dynamice, a má tedy poskytnout nerušený životní prostor mimo jiné i velkým šelmám, jakými jsou rys či vlk,“ říká zooložka Mikslová.
V dubnu 2022 ochranáři oznámili, že se u Heřmánkovic na Broumovsku našlo tělo vlka, který byl zřejmě zastřelen. Pitva poté potvrdila, že zvíře pošlo na následky střelného zranění. Konkrétního pachatele se policii nalézt nepodařilo, proto případ odložila.
Vyšetřovatelům se nepodařilo najít ani pytláka, kvůli kterému se utrápila březí vlčice chycená v pasti na Broumovsku. Zvíře se šesti plody v děloze několik týdnů umíralo žízní a hlady, vlčice si dokonce uhryzala část přední tlapy chycenou v pytláckém oku či smyčce.
Vlkům na Broumovsku se třetím rokem po sobě narodila mláďata
29. června 2018 |