Cestu do Černého Dolu opět otevřeli, skiareál v Deštném zůstal bez proudu

  9:05aktualizováno  14:05
Silničáři zprovoznili silnici mezi Černým Dolem a Janskými Lázněmi v Krkonoších, kterou uzavřeli v neděli večer kvůli padajícím stromům. Kvůli těžkému sněhu padaly stromy i na dalších místech hor. V důsledku výpadků elektřiny je mimo provoz Skiareál v Deštném v Orlických horách.

Uzavírka silnice do Černého Dolu začínala u Hoffmanových bud v Janských Lázních a byla dlouhá 3,5 kilometru. Zprovoznit se ji podařilo v pondělí kolem 11. hodiny. Na silnici spadlo 15 stromů, jen dobrovolná jednotka z Horního Maršova vyjížděla o víkendu k odstranění 12 spadlých stromů v okolí Janských Lázní.

„V místě hrozí pády velkých stromů vlivem velkého větru i pod tíhou sněhu,“ komentovala uzavírku silnice mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Hasiči jen na Trutnovsku zasahovali u 55 případů, z toho u 40 spadlých stromů v horách. V celém Královéhradeckém kraji vyjížděli o víkendu ke 124 událostem, z toho 79 případů souviselo s počasím.

Fotogalerie

„Nejčastějším typem zásahu bylo poskytnutí technické pomoci, kdy v drtivé většině jednotky odstraňovaly stromy spadlé na komunikace. V několika případech byli ale také hasiči povoláni ke spadlým nebo jiskřícím drátům elektrického vedení. Zároveň pomáhaly jednotky s odstraněním nebezpečných stavů, kdy vyprošťovaly vozidla z příkopů, ve Skuhrově nad Bělou vytahovali hasiči zapadlý sypač,“ popsala mluvčí.

V Broumově a Teplicích nad Metují hasiči odstraňovali rampouchy visící nad chodníkem. Jednotka v Nové Pace vyprošťovala muže na invalidním vozíku, který ve sněhu zapadl.

Správa parku varovala turisty

Už v sobotu varovali před horskými tůrami také správci Krkonošského národního parku (KRNAP). Upozornili hlavně na mokrý těžký sníh, který lámal stromy i na turistických trasách v Krkonoších.

„Na mnoha místech způsobil vrcholové zlomy stromů, na řadě míst jsou stromy polovyvrácené a nahrnuté. Nejvíce postižené jsou západní Krkonoše. Obdobná situace je ale po celých horách,“ varoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Doporučil lidem zvážit výlety lesními porosty a nevstupovat pod zavěšené či nahrnuté stromy. Lidé by měli být opatrní i v následujících dnech.

Tyče jsou zaváté

Horská služba v Krkonoších varuje turisty, že na některých trasách může být zcela zaváté tyčové značení. 

Na horách je nyní asi 180 centimetrů sněhu a přestože tyče mívají 3 metry, mohou být někde už pod sněhem. Horská služba proto bude tyče v následujícich dnech doplňovat.

„Pochopitelně ani na řadě míst nebudou projeté běžecké stopy, protože nejprve musí být cesty zprůjezdněny,“ upozornil.

Lidé byli bez proudu

Plno práce měli o víkendu také energetici. Řešili poruchy na elektrickém vedení hlavně v Krkonoších a Orlických horách. V neděli situaci komplikoval také silný vítr. Přestože řadu poruch energetici o víkendu odstranili, v noci na pondělí se objevily nové.

„V Královéhradeckém kraji evidujeme šest poruch na vedeních vysokého napětí.  V Orlických horách zasáhly obce Deštné, Rokytnice, Bartošovice, Orlické Záhoří či Bačetín, na Trutnovsku obce Lánov, část Špindlerova Mlýna, Strážné a Vrchlabí,“ popsala situaci v pondělí ráno regionální mluvčí Skupiny ČEZ Šárka Beránková s tím, že další poruchy jsou v Pardubickém, Libereckém či Ústeckém kraji.

Kvůli výpadkům dodávek elektřiny je mimo provoz také Skiareál v Deštném v Orlických horách. Výpadek elektřiny postihl areál v neděli ráno. Později se podařilo proud obnovit.

„V tuto chvíli jsou vzhledem k riziku dalších výpadků v provozu pouze vleky. Večerní lyžování dnes z uvedených důvodů nebude,“ informoval v neděli odpoledne Skiareál. Elektřina však fungovala jen hodinu, od té doby je středisko dál mimo provoz.

K některým poruchám si energetici musejí prořezávat cestu přes popadané stromy. Přitom i jim hrozí v terénu nebezpečí.

„Silně fouká, proto i my musíme dbát na bezpečnost našich pracovníků. Naši technici jsou v terénu a i přes špatné počasí, komplikovaný terén, sníh a déšť na opravách stále pracují,“ dodala mluvčí.

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Trať do Prahy je v nedohlednu, Liberecký kraj se chce spojit s Evropou

Ve hře je i alternativa, že by rychlík z Liberce do Prahy bez přestupu do...

Z Liberce se vyplatí jet vlakem spíše do Berlína a Drážďan než do Prahy. Na absurdní situaci v železniční dopravě...

Vlci na Broumovsku loni škodili méně, farmáři přesto chtějí regulaci

Farmáři na Broumovsku mají problémy s vlky, kteří napadají jejich stáda ovcí a...

Chráněným vlkům na Broumovsku se daří. Od podzimu 2015, kdy se po staletích objevil první pár, se nyní v širším regionu...

Policii se přihlásil řidič dodávky, z níž se utrhl led a rozbil auto

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Řidič dodávky, ze které se v úterý ráno na obchvatu Jičína utrhl kus ledu a prorazil čelní sklo protijedoucího auta, se...

Najdete na iDNES.cz