Cestu do Černého Dolu opět otevřeli, skiareál v Deštném zůstal bez proudu

  9:05aktualizováno  14:05
Silničáři zprovoznili silnici mezi Černým Dolem a Janskými Lázněmi v Krkonoších, kterou uzavřeli v neděli večer kvůli padajícím stromům. Kvůli těžkému sněhu padaly stromy i na dalších místech hor. V důsledku výpadků elektřiny je mimo provoz Skiareál v Deštném v Orlických horách.

Uzavírka silnice do Černého Dolu začínala u Hoffmanových bud v Janských Lázních a byla dlouhá 3,5 kilometru. Zprovoznit se ji podařilo v pondělí kolem 11. hodiny. Na silnici spadlo 15 stromů, jen dobrovolná jednotka z Horního Maršova vyjížděla o víkendu k odstranění 12 spadlých stromů v okolí Janských Lázní.

„V místě hrozí pády velkých stromů vlivem velkého větru i pod tíhou sněhu,“ komentovala uzavírku silnice mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Hasiči jen na Trutnovsku zasahovali u 55 případů, z toho u 40 spadlých stromů v horách. V celém Královéhradeckém kraji vyjížděli o víkendu ke 124 událostem, z toho 79 případů souviselo s počasím.

Fotogalerie

„Nejčastějším typem zásahu bylo poskytnutí technické pomoci, kdy v drtivé většině jednotky odstraňovaly stromy spadlé na komunikace. V několika případech byli ale také hasiči povoláni ke spadlým nebo jiskřícím drátům elektrického vedení. Zároveň pomáhaly jednotky s odstraněním nebezpečných stavů, kdy vyprošťovaly vozidla z příkopů, ve Skuhrově nad Bělou vytahovali hasiči zapadlý sypač,“ popsala mluvčí.

V Broumově a Teplicích nad Metují hasiči odstraňovali rampouchy visící nad chodníkem. Jednotka v Nové Pace vyprošťovala muže na invalidním vozíku, který ve sněhu zapadl.

Správa parku varovala turisty

Už v sobotu varovali před horskými tůrami také správci Krkonošského národního parku (KRNAP). Upozornili hlavně na mokrý těžký sníh, který lámal stromy i na turistických trasách v Krkonoších.

„Na mnoha místech způsobil vrcholové zlomy stromů, na řadě míst jsou stromy polovyvrácené a nahrnuté. Nejvíce postižené jsou západní Krkonoše. Obdobná situace je ale po celých horách,“ varoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Doporučil lidem zvážit výlety lesními porosty a nevstupovat pod zavěšené či nahrnuté stromy. Lidé by měli být opatrní i v následujících dnech.

Tyče jsou zaváté

Horská služba v Krkonoších varuje turisty, že na některých trasách může být zcela zaváté tyčové značení. 

Na horách je nyní asi 180 centimetrů sněhu a přestože tyče mívají 3 metry, mohou být někde už pod sněhem. Horská služba proto bude tyče v následujícich dnech doplňovat.

„Pochopitelně ani na řadě míst nebudou projeté běžecké stopy, protože nejprve musí být cesty zprůjezdněny,“ upozornil.

Lidé byli bez proudu

Plno práce měli o víkendu také energetici. Řešili poruchy na elektrickém vedení hlavně v Krkonoších a Orlických horách. V neděli situaci komplikoval také silný vítr. Přestože řadu poruch energetici o víkendu odstranili, v noci na pondělí se objevily nové.

„V Královéhradeckém kraji evidujeme šest poruch na vedeních vysokého napětí.  V Orlických horách zasáhly obce Deštné, Rokytnice, Bartošovice, Orlické Záhoří či Bačetín, na Trutnovsku obce Lánov, část Špindlerova Mlýna, Strážné a Vrchlabí,“ popsala situaci v pondělí ráno regionální mluvčí Skupiny ČEZ Šárka Beránková s tím, že další poruchy jsou v Pardubickém, Libereckém či Ústeckém kraji.

Kvůli výpadkům dodávek elektřiny je mimo provoz také Skiareál v Deštném v Orlických horách. Výpadek elektřiny postihl areál v neděli ráno. Později se podařilo proud obnovit.

„V tuto chvíli jsou vzhledem k riziku dalších výpadků v provozu pouze vleky. Večerní lyžování dnes z uvedených důvodů nebude,“ informoval v neděli odpoledne Skiareál. Elektřina však fungovala jen hodinu, od té doby je středisko dál mimo provoz.

K některým poruchám si energetici musejí prořezávat cestu přes popadané stromy. Přitom i jim hrozí v terénu nebezpečí.

„Silně fouká, proto i my musíme dbát na bezpečnost našich pracovníků. Naši technici jsou v terénu a i přes špatné počasí, komplikovaný terén, sníh a déšť na opravách stále pracují,“ dodala mluvčí.

Autor:

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

Muž pochodoval svahem v Krkonoších, krátce poté se utrhla lavina

Spadla lavina v Malé kotelní jámě v Krkonoších, nikoho nezavalila (21. 3. 2019).

Lavina dlouhá asi osm set metrů se ve čtvrtek odpoledne sesunula v Malé kotelní jámě v Krkonoších. Němečtí návštěvníci...

Další z rubriky

Ze zapálení zámku i autobazaru policie viní šest lidí, motiv nejasný

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Policie zatkla šest lidí, které podezírá ze založení požárů v autobazaru u Humpolce a na zámku v Horním Maršově na...

Kuks je zase o kus lepší. Hospitál se pochlubí proměněnou lékárnou

Barokní areál na Kuksu v červenci zaznamenal jednodenní rekord návštěvnosti...

Památkáři ukážou obnovenou historickou lékárnu v hospitálu Kuks na Trutnovsku. Zcela novou místností je tu barokní...

Plánuji, ale rozhodují příroda a čas, říká šéf hradeckých lesů Zerzán

Ředitel hradeckých městských lesů Milan Zerzán ukazuje okruh pro cyklisty a...

Městské lesy v Hradci Králové stojí před řadou výzev. Mohly by se rozšířit o stovky hektarů, lesníci však musejí...

Najdete na iDNES.cz