Do historického objektu na lukrativním místě, který Hradec v roce 2009 získal od armády, chce město v příštích letech napumpovat několik stovek milionů korun.

Do historického objektu na lukrativním místě, který Hradec v roce 2009 získal od armády, chce město v příštích letech napumpovat několik stovek milionů korun. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Z poničených kasáren může být v Hradci kulturní centrum za 600 milionů

  • 0
Na Vrbenského kasárna stojící ve středu města je nyní žalostný pohled. Hradec Králové je však chce s pomocí Unie propojit s kasárnami Gayerovými a nákladem více než 600 milionů korun tam vytvořit kulturně-administrativní centrum.

Pět let si hradecká radnice marně lámala hlavu, co provede s Vrbenského kasárnami. Teď se zdá, že z přemítání by ji mohl vytrhnout nečekaný příslib evropských dotací.

Do historického objektu na lukrativním místě, který Hradec v roce 2009 získal od armády, chce město v příštích letech napumpovat několik stovek milionů korun.

Přestože velmi reálně hrozí - a magistrát se na to připravuje, že Evropská unie na dlouho slibované a nákladné opravy Velkého náměstí, severních teras či na dokončení revitalizace Benešovy třídy nepřispěje ani cent, projekt proměny Vrbenského a Gayerových kasáren na kulturní, administrativní a společenské centrum má zřejmě na unijní dotaci šanci.

Předběžné náklady město odhaduje na více než 600 milionů korun a Unie by údajně mohla přispět z 85 procent.

"Podle našich informací je možné tento projekt vložit do plánovacího období 2014-2021. Mělo by jít o otevřené území s odstraněnými ploty a počítá se v něm i s odpočinkovou zónou," uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich a dodal, že město a kraj našly pro upravené objekty využití.

Zatímco pod propadlými střechami Vrbenského kasáren by po rekonstrukci mohly sídlit třeba živnostenský odbor, správa nemovitostí nebo část technických služeb, v části Gayerových kasáren má být umístěna přírodovědecká expozice Muzea východních Čech. Bývalý armádní objekt by pro tyto účely mohl dostat i přístavek. "V depozitářích máme hodně věcí, jejichž vystavování by stálo za to," řekl náměstek hejtmana Otakar Ruml.

Radnice se rovněž zabývala myšlenkou, že by ve Vrbenského kasárnách našla nové útočiště městská policie, ale s tímto nápadem se již předčasně loučí: "Zřejmě tu sídlit nebude vzhledem k záměru otevřít celý areál veřejnosti."

Chodce 40 let chrání lešení

Ve velmi špatném stavu jsou Gayerova kasárna, která nutně potřebují opravy střechy, fasády a nová okna, ale ještě daleko hůř jsou na tom kasárna Vrbenského.

Jejich střecha se na několika místech zhroutila, do interiérů řadu let zatéká a chodce od padající omítky už 40 let chrání "provizorní" zastřešení.

"Je to snad nejstarší dřevěné podloubí v Evropě. Mám dojem, že tam je od roku 1975, kdy jsem byl na vojenském cvičení," pronesl primátor Zdeněk Fink. I když kasárna chátrají a radnice je zakonzervovala, každoročně do nich musí investovat kolem 200 tisíc korun za vodu, topení a ostrahu.

Dosud poslední pokus na záchranu tohoto objektu Hradec udělal na začátku roku 2012. Město zde chtělo vybudovat takzvaný inkubátor pro podnikatele, který by je "rozmazloval" nadstandardními službami i nižším nájmem. Když však zjistilo, že rekonstrukce by vyšla na téměř 200 milionů korun, od plánu couvlo.

Už v létě 2010 se Hradec kasárna pokusil prodat, ale ani jeden ze zájemců nenabídl více než tři miliony korun. V roce 2011 pak radnice odmítla prodej firmě, jež nabídla 18 milionů korun, chtěla v nich vybudovat administrativní prostory a ty poté pronajmout technologickému centru.

Kromě kasáren Vrbenského je pro město ve hře i trojnásobně větší areál Žižkových kasáren. Ta stále vlastní armáda, ale město již projevilo zájem o jejich částečnou proměnu na parkování. Vojsko se jich však dosud nevzdalo. "Zatím vedeme jednání," dodal Vedlich.