Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Hasičům slouží lezecký polygon, stísněné prostory simulují kanál i jeskyni

  18:21
Profesionálním hasičům začal sloužit výcvikový lezecký polygon ve Velkém Poříčí na Náchodsku. Inspirovali se v Grenoblu a zčásti si ho navrhli podle vlastních představ. Budou tu trénovat výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou. Členitá budova s venkovními i vnitřními prvky vyšla na 57 milionů korun.

Po sedmnácti letech se Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí dočkalo radikální proměny. Dosud se tam hasiči instruktoři a lezci školili venku na příhradových stožárech vysokého napětí a lešeňové konstrukci s naznačenou fasádou, kterou sehnali před lety z jedné pražské školy.

Teď získali zcela nové prostory pro výcvik. Stavělo se od loňska do letošního 18. března díky evropské dotaci a nyní už je polygon ve zkušebním provozu. Dva kurzy lezců už ho vyzkoušely. V pátek ho otevřel ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba.

„Je to stavba unikátní a bude sloužit především pro výcvik lezců a instruktorů Hasičského záchranného sboru a stejně tak i dalším složkám integrovaného záchranného systému. Kapacita tohoto střediska byla dosud řádově 150 frekventantů, ale nyní se zvýší asi na 400,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS) Královéhradeckého kraje František Mencl.

Poříčské učiliště dostalo pověření od generálního ředitelství sboru v roce 2002, aby odborně připravovalo hasiče – instruktory pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou. Když se ale místní hasiči vydali před sedmi lety do Francie do městečka Crolles u Grenoblu, kde si vystavěla vzdělávací zařízení firma Petzl zabývající se vybavením pro lezce, chtěli něco podobného. Šéf krajských hasičů to viděl tak nejdřív za dvacet třicet let, avšak projekt se uchytil díky vypsanému dotačnímu programu.

Kromě zahraniční inspirace si hasiči s architektem Alešem Krtičkou z náchodského Atelieru Tsunami vymysleli i vlastní pojetí. Jedinečná je tu zejména tréninková část, kdy lezci prostupují rourami či podzemím.

„Nejspecifičtější je část s polygonem stísněných prostor, což napodobuje kanalizace, podzemní prostory či jeskynní systém. Pro trénink jsme dosud využívali přírodní terény v kombinaci s průmyslovými objekty, ale tam jsme byli odkázáni na to, zda nás do nich někdo pustí. Snažili jsme se proto zdokonalit výcvikové podmínky v našem areálu. Tady v umělém prostředí simulujeme co největší škálu zásahů, ke kterým se hasiči mohou dostávat, ale reálným terénům se samozřejmě nebudeme vyhýbat ani teď. Zdejší polygon bude líhní lezců,“ popisuje vedoucí učiliště požární ochrany Tomáš Saifrt.

Fotogalerie

Na kamerových záběrech se dá sledovat, kde zrovna se hasiči pohybují v potrubí či simulované studně. Vedle je šachta, která napodobí jeskyni, dokonce je možné spodní část zaplavit. Bezpečnost lezců tu vedle kamer zajišťuje i nespočet kovových vrátek, kterými se dá z potrubí a šachet vylézt náhradní cestou.

Ve fingované jeskyni, která se nachází asi v desetimetrové šachtě, zatím chybí příčky. Hasiči tudy jen slaňují, v budoucnu se tam ale budou pohybovat mnohem tíž. 

„Osadíme sem příčky. Tím pak můžeme libovolně utvořit labyrint vertikálních a horizontálních chodeb, s různou světlostí. Tím můžeme nasimulovat opravdu velmi stísněné prostory. Dá se to přestavět a kombinovat s vnějším prostorem, takže je to vlastně nekonečně variabilní. Budeme moci napodobovat dlouhé a komplikované zásahy, které se dějí třeba právě v jeskyních, kdy doprava nosítek trvá i na několik etap v řádech hodin,“ vysvětluje Saifrt.

Jeho zástupce Martin Špaček mezitím ukazuje v přízemí polygonu trhačku, která trhá statickým způsobem ochranné prostředky, používané při lezení. Pokud je někdo používá nevhodným způsobem, karabiny a další materiály se snadno poškodí. Opodál zase visí figurína, na které se dá ukázat, jaké síly působí na člověka při lezecké činnosti, hlavně při pádu, kdy hrozí až poškození vnitřních orgánů.

Simulace zásahů při silném větru nebo při přívalech sněhu

Uvnitř polygonu je rozlehlá tělocvična a také lezecká stěna sahající až do výšky dvaceti metrů. „Tady už jsou lidé vystaveni větší expozici výšky. Jinak lidé pracují tři metry nad zemí a jinak třeba ve dvaceti. Stěna je vytvořena pro nácvik v přírodních terénech. Zde je umělá stěna, kde můžeme trénovat pohyb ve volném terénu na skalách, další část se podobá lezení na zdejších pískovcích. Hasič lezec, který se tu školí, by měl být připraven zasahovat i v těchto terénech, aby byl schopen pomáhat třeba při zranění horolezce,“ vysvětluje Martin Špaček, který je zástupcem vedoucího na poříčském učilišti.

Výcvik se bude odehrávat i venku. Jsou tu různé římsy, balkony či okna, jimiž se hasiči dostávají do budovy třeba v případě, že uvnitř v bytě zůstal nepohyblivý pacient.

Na střeše se zase dají napodobit zásahy při silném větru nebo při přívalech sněhu. Jsou tam odhalené krovy, jako když vichr odfoukne krytinu. Pro hasiče to nejsou zřídkavé situace, i v souvislosti se změnou klimatu a výkyvy počasí mívají teď ročně kolem 7 tisíc zásahů nad hloubkou a a ve výšce.

Profil venkovní betonové stěny pak nabízí několik typů hran. Už jsou tu osazeny oka či nýty, pomocí nichž se simuluje složitý terén ve skalách. Přes různé hrany se tu bude nacvičovat záchrana třeba se spouštěním nosítek. Vnitřní a venkovní prostory jsou přitom propojené mnoha prostupy.

Dny otevřených dveří budou v květnu

Hasiči si chválí spolupráci nejen s projektanty, ale i dodavatelskou firmou Stylbau. Ta zvládla různé těžkosti, které budování dvou netypických budov provázely, a chystá se přihlásit dílo do soutěže Stavba roku. „Měli jsme obrovské štěstí na projektanta i firmu. Podařilo se jim najít řešení našich někdy poměrně komplikovaných představ. Museli jsme hledat kompromisy,“ všímá si Tomáš Saifrt.

Lezečtí instruktoři i lezci tady budou pokračovat v povinných školeních. Dostanou se sem ale i běžní hasiči bez lezecké specializace, kteří se však v normálním provozu často dostávají do výšek. Právě jim bude určen třeba trenažér se šikmou střechou. 

„Vedle povinných kurzů budeme moci rozšířit nabídku o nové náměty, které se do těch povinných nevejdou. Rozšíříme i kurzy pro běžné hasiče, kterým jsme se dosud nemohli moc věnovat. Předpokládáme i kurzy pro dobrovolné hasiče a objeví se tu i zdravotničtí záchranáři nebo policisté. Atraktivita tohoto střediska díky polygonu vzroste a bude to zajímavé i pro ostatní složky,“ tvrdí vedoucí učiliště Saifrt.

Starých trenažérů na dvoře stanice se však hasiči ani teď nevzdají, každé místo pro trénink je prý vhod.

Veřejnost si bude moci polygon poprvé prohlédnout během dne otevřených dveří 5. května, kdy se otevírají stanice krajských hasičů při příležitosti svátku svatého Floriána.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Pardubice padly v Olomouci, Plzeň a Hradec vyhrály. Čtyři duely odloženy

Pouze tři z celkových sedmi zápasů 3. kola nabídla hokejová extraliga v pátek večer. Hradec Králové zůstává neporažený,...

Je to výmysl, tvrdí muž souzený za znásilňování nevlastních dcer mezi rakvemi

Provozovatel pohřební služby M. K. je obžalovaný, že po léta souložil s nevlastními nezletilými dcerami, kterým zprvu...

Žena naletěla hned dvěma falešným vojákům, přišla o půldruhého milionu

Jako velmi nepoučitelná se ukázala čtyřicetiletá žena z Královéhradecka. Naposílala statisíce korun muži, který se na...

Extraligové postřehy: Růžičkův Hradec míří vysoko, Pardubice čeká práce

Máme za sebou první dvě kola v covidové extralize hokeje. Je to sice jen začátek, ale všímavý pozorovatel může...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za sex s nezletilými nevlastními dcerami dostal muž 9 let vězení a léčbu

Podnikatel M. K. dostal u Krajského soudu v Hradci Králové devítiletý trest vězení za to, že podle žalobce léta...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Sklo letí v Železném Brodě už 100 let, ukazuje výstava hradeckého muzea

Hradecké Muzeum východních Čech hostí výstavu Skloletí. Představuje na ní práce studentů sklářské školy v Železném...

Žena naletěla hned dvěma falešným vojákům, přišla o půldruhého milionu

Jako velmi nepoučitelná se ukázala čtyřicetiletá žena z Královéhradecka. Naposílala statisíce korun muži, který se na...

Nastartované auto blokovalo silnici, řidič po probuzení nadýchal 4,5 promile

Když policisté kontrolovali auto blokující silnici na Náchodsku, nestačili se divit. Za volantem nastartovaného vozu...

Za sex s nezletilými nevlastními dcerami dostal muž 9 let vězení a léčbu

Podnikatel M. K. dostal u Krajského soudu v Hradci Králové devítiletý trest vězení za to, že podle žalobce léta...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...