Dříve podvodníci často cílili na důvěřivé seniory, které po telefonu obelhávali smyšlenou historkou o vnukovi, jenž narychlo potřebuje peníze. Nyní vyrukovali s další taktikou. Policisté varují před novým trikem, který odkazuje na členy rodiny v nesnázích.
„Tentokrát je však podvodníci oslovují pouze písemně, nejdříve SMS zprávou, ve které je informují, že mají mít údajně rozbitý telefon či používají nové telefonní číslo,“ uvedla mluvčí hradecké policie Andrea Muzikantová.
Policie rozbila gang falešných bankéřů. Volali z Ukrajiny, obrali stovky důvěřivců |
„Díky oslovení si tak poškození vydedukují, že se jedná o jejich děti, nová čísla si ukládají a poté společně komunikují pouze písemně přes mobilní aplikaci WhatsApp a v následné komunikaci požadují zaslání finančních prostředků v korunách či eurech. V domnění, že poškození komunikují se svými dětmi, vyhoví požadavkům a bez jejich ověření požadované platby provádí,“ popsala mluvčí.
Policisté všechny případy na Trutnovsku a Jičínsku vyšetřují pro podezření z trestného činu podvodu, za který pachatelům hrozí až dva roky vězení.
O shodných podvodech psal britský Mirror před půldruhým rokem. V Česku se o nich objevují zmínky od letošního listopadu.
Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data |
Na takový podvod upozornili například blogeři Dva tátové na Instagramu, Český rozhlas poté mapoval, jak se tento typ podvodu dá rozpoznat.
Na sociálních sítích varoval před shodným podvodem i novinář Jan Tuna. S jeho matkou kdosi konverzoval a oslovoval ji „mami“, snažil se ji přitom přimět, aby poslala do zahraničí téměř dva tisíce eur. Telefonní číslo mělo předvolbu do Francie, +33. Žena nakonec peníze neposlala, skutečnému synovi se totiž dovolala.
Jedna diskutující na české verzi sociální sítě Reddit popsala před několika dny, že shodný trik podvodník zkusil i na jejího otce.
„Otci na WhatsApp přišla zpráva od neznámého čísla – kontakt však nesl moje jméno. Ve zprávě stálo, že jsem měla ztratit telefon a mám nové číslo a ať mi na něj zavolá, když to zkoušel bylo ale nedostupné. Mezitím se pokusil zavolat mně (na moje jediné a skutečné číslo), nicméně nešťastnou shodou okolností jsem zrovna nebyla na příjmu. Tím pádem si myslel, že jsem telefon fakt ztratila a musí mi psát na to ‚nové‘ číslo. Mezitím mu přišla zpráva, jestli si můžeme zavolat později a že ‚já‘ od něj potřebuju pomoc a zaplatit 30 tisíc,“ varovala žena.
Babi, potřebuju peníze. Falešní vnuci posílají pro lup skutečné taxikáře |
Příbuzní se i v tomto případě telefonicky spojili, transakci tak otec neuskutečnil. Dcera však byla překvapená, že konverze s podvodníkem vyhlížela velmi autenticky. Fotka i status na falešném profilu se totiž shodovaly s těmi jejími, jen číslo bylo jiné.
Policisté apelují na obezřetnost. „Pokud dostanete neobvyklou zprávu, vše si v klidu promyslete, případně se poraďte s někým blízkým či známým a hlavně si veškeré informace ověřte. Pokud se podvodníci vydávají za členy rodiny, zatelefonujte přímo jim. Pokud dostanete nevyžádané SMS zprávy či vás kontaktuje někdo z neznámého čísla, vždy zpozorněte,“ doporučila policejní mluvčí.