Začátek revolučních změn v Peci pod Sněžkou a proměna v tuctové a vylidněné horské středisko? Anebo centrum konečně na vysoké úrovni? I tak rozdílné argumenty je slyšet před plánovanou přeměnou asfaltové plochy v údolí Zeleného potoka na úplně nový střed slavného města.
Změny začnou bouráním historické budovy, která stojí u autobusového nádraží a je známá jako penzion Zeman. Na místě domu z 20. let minulého století vyroste moderní stavba s podzemními garážemi a byty pro rekreanty.
„Končíme, už žádné objednávky nepřijímáme,“ vypálí od boku Eva Tomaníková hned, jak zvedne telefon, na který se stále lze dovolat, když se chcete v penzionu Zeman ubytovat.
„Penzion Zeman byl pro Pec už nevhodnou stavbou. Této lokalitě by slušelo něco na vyšší úrovni. Jsem ráda, že městečko bude nějak vypadat, že získá novou pěknou moderní stavbu,“ dodává Tomaníková.
Pozemky v místech autobusového nádraží včetně penzionu Zeman před lety koupil zahraniční vlastník.
„Nemá to být bytový dům, ale penzion ve smyslu otevřeného cestovního ruchu se společnou recepcí. To znamená, že se bude jednat o bytové jednotky ve vlastnictví, které se budou pronajímat turistům,“ uvedl tajemník radnice v Peci pod Sněžkou Michal Berger.
Dělníci se do Pece nastěhují na jaře
Podle informací MF DNES by demoliční práce mohly začít nejpozději na jaře příštího roku. Investor, česko-nizozemská společnost Pec Residence, má zpracovanou studii a připravuje projekt pro územní řízení. Plánovanou výstavbu objektu v centru Pece odmítl komentovat.
„Velikost, architektura i obsah mohou doznat změn,“ uvedl stručně architekt Jan Drahozal, který na projektu pracuje.
Společnost zpracovává i koncepci nového centra Pece pod Sněžkou v místech současného autobusového nádraží. Součástí tohoto širšího projektu má být nový, nejspíš dvoupatrový penzion s podzemním parkovištěm, byty a v přízemí se službami.
„Půdorys nové stavby zřejmě nebude stejný jako stávající objekt a nebude výrazně zapuštěný do svahu,“ uvedl Berger.
V Peci vyvolává projekt rozporuplné reakce: „Karlovy Vary jsou ruské a Pec začíná být holandská. Každá moderní stavba je pro městečko rána. Lidé si Pec oblíbili kvůli tomu, že to tady na rozdíl od Špindlu zatím není žádné hogofogo. Je to škoda, protože je to další krok k přeměně Pece v tuctové horské středisko. Pro mě to každopádně znamená konec, bude to pro mě likvidační,“ uvedl Pavel Cvejn, který tři roky v přízemí penzionu Zeman provozuje bar.
„Demolice domu není problém, není to žádná zajímavá architektura,“ míní krajinný ekolog a znalec Krkonoš Pavel Klimeš. Problém vidí ve využití nového objektu.
„Otázkou je, jestli v Peci potřebujeme další apartmánové byty. Jsem toho názoru, že nikoli. Dnes se tomu říká všelijak: zařízení penzionového či hotelového typu, kterých je v Peci už dost, škodí to a jsme sami proti sobě. Místním lidem to nic nepřinese. Daň z nemovitosti? To jsou drobné. Nové lidi, kteří by se v Peci usadili, to nepřiláká. Většinu roku jsou tyto typy domů prázdné,“ řekl Klimeš.
Podle něho výstavba podobných zařízení, jakým je plánovaný penzion u autobusového nádraží, jen podporuje negativní jev, se kterým se potýká většina krkonošských středisek: vylidňování.
„Stavby přibývají a počet stálých obyvatel klesá. Mladí odcházejí, neexistuje koncepce, která by mladé lidi v horách udržela a přispěla k dosídlení území. Region stále doplácí na vykořeněnost vzniklou po druhé světové válce,“ uvedl Klimeš.
Velké plány v minulosti zarazili místní
Před sedmi lety obyvatele Pece pod Sněžkou nadzvedla ze židlí nizozemská společnost Middle Europe Investments, která představila rozsáhlý investiční záměr za miliardu korun nazvaný Plazza. Studie oblasti autobusového nádraží a přilehlé stráně nad asfaltovou plochou, kde dnes parkují autobusy, zahrnovala výstavbu náměstí, podzemní i nadzemní parkování pro tři stovky aut, novou radnici s poštou, a dokonce nový hotel se 13 rekreačními apartmánovými objekty. Místní se proti tomu postavili a ze záměru společnosti sešlo.
„V hotelu Horizont se tehdy kvůli tomu sešlo nejvíce lidí od Listopadu. Bylo to nejbouřlivější veřejné shromáždění v Peci od roku 1989,“ uvedl Klimeš.
Česko-nizozemská společnost Pec Residence, která projekt nového penzionu zpracovává, kategoricky odmítá jakoukoli spojitost se společností Middle Europe Investments.
„Projekt v rozsahu, jak byl představen v roce 2008, je u ledu. V té podobě to realizované určitě nebude. S projektem náměstí se však počítá. Například autobusové nádraží by zmizet nemělo, ale mohlo by se zmenšit a možná mírně posunout. Každopádně z tohoto projektu je zatím ve hře pouze ten nový dům, který by měl vzniknout v místě současného penzionu Zeman,“ vysvětlil Berger.
V Peci pod Sněžkou se po několika letech opět začíná masivně stavět, což souvisí s ekonomickým oživením v Česku. Například nedaleko od penzionu Zeman podnikatel Martin Kubík z Litomyšle začne již na jaře budovat v místech socialistického nákupního střediska s příznačným názvem Sněžka bytový a obchodní komplex.
Vzniknou tam čtyři domy se samoobsluhou, restaurací, menšími obchody a 88 apartmány hotelového typu s rezervačním systémem, tedy v podobném režimu jako plánovaný nový penzion u autobusového nádraží. V podzemí bude parkovací stání (více o projektu zde).
Další apartmánový dům vzniká také v místě bývalé restaurace Kovárna u kapličky Panny Marie v úpském údolí nad parkovištěm. Na druhém konci Pece v těsné blízkosti sjezdovek Hnědý vrch a Zahrádky připravuje Gebas atelier architects ve spolupráci se soukromými investory stavbu hotelových apartmánů pro krátkodobé ubytování. Mají tam vyrůst dva objekty s celkem 30 apartmány.
„Jsem přesvědčen o tom, že kdyby investorem měla být svébytná pecká společnost starousedlíků, tak jak je obvyklé třeba v Tyrolsku, tak by k výstavbě dalších apartmánů nedocházelo. Lidé by řekli: My to nepotřebujeme, my to nechceme,“ dodal Klimeš.
Koncepce rozvoje Pece pod Sněžkou alespoň ctí odkaz tradičního krkonošského stavitelství. Dál počítá s volným prostorem mezi horskými boudami, tedy s jakýmisi bublinami zeleně v krajině.