Končí poslední oáza parkování zdarma v Hradci. U zimáku osadí automaty

  9:28aktualizováno  9:28
Jeden z posledních ostrůvků bezplatného parkování v centru Hradce Králové ke konci července skončí. Parkoviště před zimním stadionem musí řidiči vyklidit kvůli plánované dvouměsíční opravě horkovodu. Pak už budou na odstavné ploše stát automaty parkovací firmy ISP.

Dokud patřil pozemek státu, řidiči tam neplatili. Poté, co ho koupilo město, se to mění. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Oprava potrvá až do 25. září. Kdy přesně firma spravující parkovací plochy ve městě převezme do své péče místo před stadionem, není zatím jasné.

„Plocha je už v majetku města, koncesní smlouva proto předpokládá její zařazení do správy společnosti ISP,“ potvrdila mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Fotogalerie

Místo doposud sloužilo jako bezplatné parkoviště, neboť parcela byla ve vlastnictví státu, spravoval ji Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Hradečtí zastupitelé loni v říjnu rozhodli o jejím odkoupení.

„Objevil se zájemce o koupi, ÚZSVM nám proto dal najevo, že pokud o něj máme zájem, měli bychom jednat,“ odůvodnila tehdy koupi náměstkyně primátora pro městský majetek Romana Lišková (HDK).

Koupíme plochu, aby na ní ISP vybíralo, kritizovali komunisté

Hradec za pozemek o rozloze 2,4 hektaru zaplatil 9,2 milionu korun. Opoziční komunisté, kterým se nelíbilo, že koupený pozemek kvůli koncesní smlouvě spadne pod správu soukromé firmy, už tehdy nákup kritizovali.

„My tady koupíme pozemek za 10 milionů korun, aby na něm ISP mohlo začít vybírat,“ rozohnil se na říjnovém zastupitelstvu Lubomír Štěpán.

Zda prostor spadne pod správu ISP, začali hned prověřovat městští právníci. Černý scénář se nakonec vyplnil. Radnice proto po opravě horkovodu, která by měla být hotová koncem září, začne parkovišti dávat „štábní kulturu“.

„Doteď šlo o neřízené parkování, vozidla měla malý manévrovací prostor a průjezd byl velice obtížný,“ vysvětlila mluvčí Vlčková.

Radnice menší úpravy udělala již v minulých měsících, kdy na několika místech umístila betonové zábrany. Těmi parkoviště nedávno zmenšila o část před vstupem na zimní stadion. „Ke zmenšení došlo kvůli množícím se požadavkům na bezpečnost zvlášť při rizikových zápasech,“ připomněla mluvčí.

Posledním místem, kde lze v centru zaparkovat zdarma, bude už jen ulice za nedalekou elektrárnou Hučák. Ta je však ve všedních dnech už v osm ráno do posledního místa plná, stejně jako dosud bezplatné parkoviště u stadionu.

Stát dal dříve žalobu na město, že podniká na jeho pozemku

Na ploše před stadionem řidiči v minulosti už nějaký čas platili. Při nejasnostech s vlastnictvím parcely společnost ISP, tehdy ještě pod jménem Atol, začala před sedmi lety před stadionem vybírat parkovné. To nakonec skončilo až u soudu, když stát podal na magistrát žalobu, že podniká na jeho pozemku. Radnice se prostřednictvím svého tehdejšího mluvčího hájila, že asfalt na pozemcích patří městu.

Krajský úřad v roce 2009 uvedl, že plochy nejsou místní komunikací, takže zpoplatnění parkování je nezákonné. Od té doby parkují řidiči na několika desítkách míst před stadionem zdarma. To potrvá už jen do konce tohoto měsíce.

Kvůli opravě horkovodu jsou nyní hůře přístupné Jiráskovy sady, které jsou zejména přes léto oblíbeným místem hradeckých svatebčanů. „Příjezd pro návštěvníky a svatebčany je zachován, nyní vede dočasně u Rokycanovy ulice,“ dodává mluvčí hradeckého magistrátu.

Nejčtenější

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Matka ho nechala mrtvé ve vaně dva dny, říká sousedka o vraždě miminka

Ilustrační snímek

Vražda novorozeněte minulý týden otřásla malou obcí Střevač na Jičínsku. Policisté z ní obvinili teprve osmnáctiletou...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Řidič u Hradce chtěl vrátit kamion z příkopu na silnici a převrátil ho

Kamion v Lípě na Hradecku blokoval silnici I/35 (14. 6. 2019).

Převrácený kamion nad ránem zablokoval silnici I/35 v Lípě na Královéhradecku. Zůstal ležet napříč silnicí a vyteklo z...

Další z rubriky

Hradecký kraj chce fúzi špitálů. Po větší přípravě, zní od zastupitelů

Rehabilitační oddělení nemocnice v Náchodě (23.6.2010).

Zastupitelé Královéhradeckého kraje po dlouhých třinácti letech mohou rozhodnout o plánovaném sloučení všech krajských...

Pro sokola přijelo gestapo, manželka ochrnula. Kniha líčí osudy umučených

Antonín Ivanov s josefovskými sokoly, stojí první zprava.

Autorky Helena Rezková a Pavlína Špatenková vydáním knihy Nebylo jim souzeno žít o umučených a popravených sokolech...

VIDEO: Stovky dětí na náměstí v Trutnově zahrály kelímkovou píseň

V historickém centru Trutnova děti odehrály „cup song“ (13. 6. 2019).

Krakonošovo náměstí v Trutnově bylo svědkem kouzelného happeningu. Víc než pět stovek dětí rozeznělo půllitrové...

Najdete na iDNES.cz