Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Adršpach zavedl kvůli davům turistů závory u parkovišť a zvýšil poplatek

  17:25
Obec Adršpach na Náchodsku začala na svých parkovištích u turisticky atraktivního skalního města využívat závory. Motoristé zaplatí za parkovné sto korun, po čtyřech hodinách si však připlatí. Mrzí to třeba některé horolezce, kteří přijíždějí na celý den.

Loni si turisté v Adršpachu u nejnavštěvovanějšího tuzemského přírodního lákadla mohli připadat div ne jako v socialismu. Minulé vedení obce zavedlo bezplatné parkování, aby odbouralo kolony aut čekajících před pokladnou parkovišť.

Zlepšení to však nepřineslo, nedávno zvolení zastupitelé proto sáhli pro letošní sezonu po jiném receptu a na obou parkovištích nově zavedli závory. Systém by měl zamezit i nelegálnímu kempování v karavanech.

Už od dubna zastupitelé zvedli parkovné z nuly na stovku za celodenní stání a objednali příslušnou techniku. Před měsícem firma začala hloubit výkopy pro kabely. Od minulé středy je už systém za 1,8 milionu korun v provozu i se změněným ceníkem.

„V zastupitelstvu padl i návrh, aby se stokorunový poplatek za auto platil za tři hodiny, ale ozvaly se námitky, že by to bylo málo. Zohlednili jsme, že návštěvníci potřebují víc času, aby prošli parkovištěm, skalami a pak se stihli i najíst. Proto jsme rozhodli o stokorunovém poplatku za čtyři hodiny. Autobusy a karavany platí tři sta korun za čtyři hodiny, poté se platba zvyšuje. Velkou debatu jsme ale k tomu tentokrát nevedli,“ popisuje starostka Adršpachu Dana Cahová (Adršpach 2018).

Turisté se zatím občas s parkovacími závorami potýkají. Jedna řidička bezradně otáčí auto u výjezdového turniketu a mizí raději kolem kasy. Ženě z polského vozu musí zase pomoci u výjezdu jeden z řidičů odstavených autobusů.

Systém rozpozná typ vozidla. Platí se až při odjezdu podle toho, jak dlouho auto skutečně zůstalo na parkovišti. Lidé dostávají k dobru dvacet minut, aby si vše kolem parkovného v klidu obstarali.

Zařízení také na displejích před obcí informuje, zda jsou ještě volná parkovací místa. Když docházejí, s předstihem to oznámí. Pak řidiči musejí odstavit auta na vzdálenějších místech, záchytné plochy v krizových dnech otvírají sousední Teplice nad Metují.

Obsluha parkoviště v Adršpachu dál zůstává. „Že bychom měli díky závorám volno, se říct nedá. Hlavně teď lidé potřebují poradit u parkovacích automatů. Někteří si tu už zaplatili i za přenocování s karavanem, ta částka se potom šplhá docela vysoko,“ zmiňují pracovníci.

Návštěvníkům to ani příliš nevadí, že letos v Adršpachu musejí za parkování platit. 

„Stovka mi nevadí, to je jako našich 18 zlotých a na to jsme zvyklí. Myslím, že se vejdeme do čtyřhodinového limitu a pak pojedeme dál,“ soudí dvojice s malým dítětem, která dorazila až z polského Kołobrzegu na pobřeží Baltu.

„My jsme si ceny v Adršpachu nijak nezjišťovali a prostě tu zůstaneme tak dlouho, než si projdeme celý okruh skalami. Vždyť jsme sem ujeli nějakou dálku, nebudeme spěchat,“ tvrdí mladý Slovák pracující v Praze, který vyvezl do Adršpachu na výlet svou maminku.

Vyšší poplatek se však nelíbí lidem, kteří pobývají ve skalním městě delší dobu. 

„Lezci jezdí do skal každý víkend, a když to jde, tak i během týdne. Pro tyto lidi je to likvidační. Čas, který trávíme ve skalách, nejsou čtyři hodiny, ale je to od rána do večera. A platit za každou započatou hodinu 50 korun navíc je moc, tyto peníze se můžou využít k utrácení v nedalekých občerstvovnách v Kalírně, u Tošováka a jinde,“ namítá na sociálních sítích Michal Biederman.

16. srpna 2018

Loňská bezplatná parkoviště přitáhla do Adršpachu hodně majitelů karavanů, kteří si z dolního parkoviště udělali nelegální kemp. Pobývali tam i několik dnů, zůstával po nich nepořádek. I teď se na parkovištích objevilo několik nocležníků. 

„Spali tu teď třeba Švýcaři a Rakušané. Nevím přesně, co tím parkovným provozovatelé sledují, ale loňské parkování zdarma určitě nebylo v pořádku. Mělo by se za to platit,“ poznamenává dvojice lezců, kteří právě suší spacáky.

Dnešek byl na adršpašských parkovištích nezvykle klidný. V poledne tam stálo jen asi padesát aut a dvacet velkých autobusů vezoucích polské zájezdy školáků i dospělých.

Zdejší infocentrum přitom dopředu varovalo, že kvůli Svatodušní neděli připadající na 9. června může zamířit do skal ode dneška až do neděle opět velmi mnoho polských turistů. Velký zájem se čeká i v týdnu kolem 20. června, kdy bude svátek Božího těla.

Do Adršpašských skal míří ročně kolem 300 tisíc platících turistů, což z lokality činí nejvyhledávanější přírodní památku v Česku.

Parkovné v okolí Adršpašsko-teplických skal

Poplatek v Adršpachu

  • motocykly a osobní auta - 4 hodiny/100 korun, každá další hodina 50 korun
  • autobusy a karavany - 4 hodiny/300 korun, každá další hodina 50 korun

Poplatek v Střmenském podhradí u Teplických skal

  • Město Teplice nad Metují reagovalo na znovuzavedení parkovného v sousedním Adršpachu a zvedlo od dubna parkovné na 100 korun za auto, 60 korun za motocykl a 300 korun za autobus

V posledních letech se oblast kolem národní přírodní rezervace potýká s kolabující dopravou, když naráz přijedou auty tisíce návštěvníků.

Naposledy začátkem května policie musela opět uzavřít silnici z hraničního přechodu ve Zdoňově a odkláněla motoristy na vzdálenější parkoviště u Teplic. Loni bylo dnů s extrémní návštěvností 52.

Ochranáři ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko ani letos nedovolili, aby Adršpach odstavoval auta ve dnech s očekávanou vysokou návštěvností na louky, kde pro to nemá povolení.

Limitem parkovacích míst, kterých je asi 750, se snaží omezit množství turistů na okruhu. 

„Vítáme parkovné. Loňský krok, kdy nejbližší parkování u nejatraktivnější destinace v oblasti bylo zdarma, jsme považovali za nešťastný,“ uvedla vedoucí Správy CHKO Hana Heinzelová, když se zastupitelé rozhodli pro osazení závor. Kvitovala i to, že se bude vybírat poplatek podle hodin, protože je to ve světě běžné u tak atraktivních cílů.

V březnu se na zastupitelstvu ozval i jeden z podnikatelů, který varoval, že parkovné navyšované po hodinách může turisty přimět k rychlejšímu odjezdu z obce, což by pocítili provozovatelé bister, hospodští i zámek vlastněný obcí.

  • Nejčtenější

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Jasno kolem Bartošáka. V Hradci končí, bez omluvy nechodil na tréninky

Od konce minulého týdne se v hokejovém prostředí čekalo, jak celá situace dopadne. Nyní je jasné, že Patrik Bartošák už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ed Sheeran přidává v Česku druhý koncert. První je už vyprodaný

Podobně jako před čtyřmi lety v Letňanech, i tentokrát vystoupí Ed Sheeran v Česku dvakrát. Po již oznámeném koncertě v...

Hradec si vyšlápl na Spartu, Vítkovice i bez Muellera trápily Pardubice

Vyrovnané bitvy s dramatickými koncovkami přinesly dvě předehrávky hokejové extraligy. Hradec si doma poradil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nevyhneme se ani náhodou. Testovací jízda na Šerlich potvrdila nutnost výhyben

Zkušební jízda linkového autobusu ověřila funkčnost úprav na silnici z Deštného v Orlických horách do sedla pod...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

V Krkonoších leží na silnicích i deset centimetrů sněhu. Padat má celý den

Na silnicích v Královéhradeckém kraji zůstávala v sobotu ráno po sněžení vrstva ujetého nebo rozbředlého sněhu. Na...

V Krkonoších stouplo nebezpečí lavin. Je tam až 80 centimetrů sněhu

Lavinové nebezpečí v Krkonoších po dalším sněžení stouplo z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice. První lavinový...

Špindl chrání andělská křídla. Ocelová plastika u Bílého mostu váží tunu

Nepřehlédnutelná instalace, která je fotopointem, sochou i odpočinkovým místem, ozvláštnila centrum Špindlerova Mlýna....

Ministr zamítl rozklad Dětí Země, stavba D11 z Trutnova do Polska může začít

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) zamítl rozklad ekologického hnutí Dětí Země, stavební povolení je tak v právní moci....

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...