Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Pacienti náchodské nemocnice zápolí s místy pro auta, vznikne parkovací dům

  14:51
Zaparkovat auto v blízkosti nemocnice v Náchodě je pro pacienty trvalý problém. Zlepšení přinese až parkovací dům a rozšíření současných parkovišť. Oproti dnešnímu stavu přibude 150 nových míst, hotovo má být na podzim 2022.

Placené parkování v náchodské nemocnici. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když před třemi lety stavební firmy začaly stavět dva nové pavilony v nemocnici v Náchodě, zabraly v dolním areálu pro zázemí stavby skoro 150 parkovacích míst. Vedení nemocnice v té době zavedlo parkovací poplatky, aby řidiči nenechávali stát auta v areálu celodenně.

Auta se však přesunula do sousedící vilové čtvrti, jejíž obyvatelé reagovali peticí. Město vybudovalo několik ploch v dosahu, přesto auta z vilové čtvrti nezmizela.

Nemocniční pavilony jsou od podzimu hotové, parkovacích míst je v areálu nyní kolem 230, přesto zájmu personálu ani pacientů nestačí.

Je to vidět na cvrkotu kolem nemocnice ve všední den. Bezplatná parkoviště v nejbližším okolí jsou obsypaná auty až do odpoledne a někdy ani není šance zaparkovat na placené ploše vedle ambulantního pavilonu. Část pacientů tak postává u východů ze špitálu, až je jejich blízcí přijedou pouze rychle vyzvednout.

„Vozím teď do nemocnice svou ženu, takže jsem sháněl místo k parkování už potřetí. Buď musíte přijet brzy ráno, nebo je potřeba si počkat, až někdo vyjede. Auta se tady ale moc netočí, čekám tu už čtyřicet minut a zatím odjela jen dvě tři. Celkově je Náchod příliš zacpaný,“ všímá si Jaroslav Šolc z Police nad Metují, který zůstal na parkovišti u vjezdu do nemocnice pod hlavní silnicí.

Teď situaci navíc komplikuje i to, že město začalo opravovat nedalekou Purkyňovu ulici mezi špitálem a pivovarem.

„Je to velký problém tady zaparkovat, ráno dokonce obsluha placeného parkoviště posílala další auta pryč. Mám štěstí v tom, že dokážu zacouvat do jednoho místa, pod kterým je sráz, takže ho moc lidé neobsazují. To mi pomohlo už asi potřetí,“ glosuje pacient s ovázanou rukou, který také zaparkoval pod silnicí a souká se do auta na nekomfortním místě.

Očkování a další nápor aut

Nemocnice se teď snaží vyjít vstříc navíc i stovkám lidí, kteří přijíždějí denně za očkováním proti covidu-19. Očkovací centrum našlo zázemí v přízemí nového pavilonu J. Když řidiči vjedou do areálu, nasměrují je dva zaměstnanci, kteří toto parkování pro očkované řídí. 

Kde se dá zaparkovat?

Uvnitř areálu dolní nemocnice je celkem 230 míst. U vjezdu do areálu je placené parkoviště pro asi 50 aut, prvních 15 minut je zdarma, ve všední dny od 6 do 15.30 hodin se platí, poplatek při vjezdu je 30 Kč, maximálně 4 hodiny stání vyjdou na 60 Kč, po 4 hodinách se platí 100 Kč za hodinu, neplatí dárci krve ani řidiči, kteří jen vysadí pacienta. Zdarma zaparkují lidé mířící do očkovacího centra, které navede obsluha u vrátnice.

V horním areálu nemocnice je 70 míst.

V ulici Na Hamrech za halou „Plechovka“ je 25 míst.

V ulici Bartoňova nad ZŠ Masarykova 75 míst a 3 místa pro invalidy.

V ulici Nemocniční je 14 míst.

K nemocničním areálům se dá dojet i autobusem.

Co se změní?
Po dostavbě parkovacího domu a úpravě parkovišť bude celkem v dolní nemocnici 378 parkovacích míst. Pokud kraj dotáhne druhou etapu dostavby nemocnice, veškeré provozy se sestěhují do dolního areálu.

„Pro bezplatné parkování lidí přijíždějících k očkování využíváme tři parkovací místa. Pro invalidy je parkování přímo před očkovacím centrem, pro ostatní jsme uvolnili parkoviště, které využívá obvykle ředitelství, a dále podélně parkujeme na nově vybudované silnici v areálu kolem nových pavilonů,“ vysvětluje ředitel Oblastní nemocnice v Náchodě Jan Mach.

„Zatím tato parkovací kapacita pro očkovací centrum stačila. Očkovaní mohou také parkovat bezplatně na placeném parkovišti, pokud do 15 minut po očkování odjedou,“ tvrdí ředitel.

Placené parkoviště u vjezdu je podle ředitele o dopolednech plné obvykle z devadesáti procent a auta se tam hodně střídají. Když je velká nouze, lidé vezmou zavděk i nejméně komfortním, ale také obvykle málo zaplněným parkovištěm u haly Plechovka, odkud však musí vystoupat ještě osmdesát schodů do dolního areálu.

Stavba začne na podzim

Řešením bude parkovací dům ve svahu poblíž nového pavilonu J. Královéhradecký kraj s jeho stavbou původně počítal v místě zbouraného sirotčince, kde je nyní zpoplatněné parkoviště plné výmolů. Parkovací dům měl přitom předcházet stavbě první etapy dostavby a modernizace nemocnice, což se však nestalo.

Dva pavilony za 1,4 miliardy korun začaly naplno sloužit pacientům od začátku června.

Parkovací dům a oprava nemocničních parkovišť už však v březnu získaly stavební povolení a kraj počítá s tím, že oba projekty celkem za 55 milionů korun bez započtení daně zahájí nejspíš letos na podzim. Kraj teprve bude hledat stavební firmu.

„Částka zahrnuje rekonstrukci a rozšíření dvou parkovacích ploch u pavilonu patologie a v místě hlavního vjezdu do areálu nemocnice a také stavbu krytého parkovacího domu. Celkem vznikne 180 nových parkovacích míst, z toho 165 míst pro pacienty a 15 míst pro personál. Součástí je příprava plochy na dvě stání pro elektromobily,“ říká mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.

Přestavba parkovišť bude postupná, aby nemocnice nepřišla naráz o příliš mnoho míst uvnitř areálu. Hotovo by mělo být na podzim 2022, tedy ještě před zahájením druhé etapy dostavby a modernizace náchodské nemocnice za dalších 580 milionů korun, pro niž už kraj hledá projektanta. V letech 2022 až 2024 se totiž v dolním areálu počítá se zbouráním nejstarší a již nejzchátralejší budovy E. Přestavba čeká také pavilon D.

Radnice mění provoz v Praizlerově ulici

Nedostatek parkovacích míst v nemocnici vadí i teď obyvatelům sousedících ulic. Když se začaly stavět nové pavilony, auta se přemístila do vilové čtvrti. Proto obyvatelé před čtyřmi lety sepsali petici. Jakmile město vybudovalo asi stovku parkovacích míst v okolí, změnilo dopravní značení v ulicích a umožnilo parkování pouze místním, auta tím však zcela nevyhnalo. 

Začátkem května městská rada opět řešila několik variant dopravních změn v ulicích u nemocnice. V Praizlerově ulici zruší jednosměrku, parkovací pruh a vyhrazené parkování. Orlická a Zborovská ulice mají zůstat v současném režimu.

„Důvodem je dokončení výstavby nových pavilonů. Zároveň se snažíme ochránit obyvatele, protože nebylo vybudováno přislíbené parkoviště v areálu. Pacienti včetně personálu tak pořád parkují v okolí nemocnice. Radnice na tento stav upozorňuje již delší dobu, občané žijící v této lokalitě s tím nejsou pochopitelně spokojeni,“ říká mluvčí radnice Nina Adlof. Změnu by mohl přinést až parkovací dům.

18. září 2020

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Královéhradeckém kraji se volí v obvodu Jičín.

Tomáš Czernin, Alexandr Hrabálek, Jan Malý, Adam ZárubaPavlína Springerová, Pavel Vrbický, Táňa Šormová, Jan Holásek

  • Nejčtenější

Osmnáctiletá řidička nezvládla předjíždění, nárazem převrátila traktor

Osmnáctiletá řidička v osobním autě značky Audi nezvládla na Jičínsku předjíždění traktoru. o manévr se pokusila v...

Metalový Brutal přidal jeden den i hororové podzemí. Zahraje 150 kapel

Kolem dvaceti tisíc fanoušků metalu se už po poledni začne sjíždět do Josefova na Náchodsku. Od úterý 9. srpna do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič v Hradci naboural se sportovním vozem do sloupu, z nemocnice utekl

Vůz Chevrolet Camaro boural v sobotu v Hradci Králové na rušné silnici u koupaliště Flošna. Řidič tam vůz odstavil, za...

Řidič sanity vyhrál spor o covidovou odměnu, majitelka zaplatila i dalším

Až u soudu uspěl řidič sanitky, jemuž dopravní společnost v Novém Bydžově na Královéhradecku nevyplatila celou odměnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič předjížděl v zákazu. Když naproti vyjelo auto, naboural do stromu

Zranění utrpěl sedmadvacetiletý řidič, který naboural do stromu u Kocbeří na Trutnovsku. Patrně předjížděl v úseku, kde...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Jedeme dál, i když denně pochybuju, říká kastelán inspirativní Lodžie

Kastelán Valdštejnské lodžie Jiří Vydra bude i v dalších letech hlavní postavou dění okolo této památky v Jičíně. „Mým...

Horolezec spadl z patnácti metrů, zůstal viset na laně ve skalním komíně

Vrtulník letecké záchranné služby letěl v neděli odpoledne pro horolezce do Adršpašských skal. Pětačtyřicetiletý muž...

Řidič v Hradci naboural se sportovním vozem do sloupu, z nemocnice utekl

Vůz Chevrolet Camaro boural v sobotu v Hradci Králové na rušné silnici u koupaliště Flošna. Řidič tam vůz odstavil, za...

Přestavba křižovatky Mileta se blíží, Hradec si musí pospíšit s povolením

Přestavba křižovatky Mileta v Hradci Králové, která je nejvytíženější v celém kraji, začne v září 2023. Zatímco...

Prodej bytu 3+1 61 m2
Prodej bytu 3+1 61 m2

Písečná, Hradec Králové - Nový Hradec Králové
4 400 000 Kč

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...