Petice zabrala, v ulicích u nemocnice v Náchodě zaparkují jen místní

  17:33aktualizováno  17:33
Parkování v okolí přestavované nemocnice v Náchodě se znovu změní. V několika ulicích v budoucnu zaparkují jen místní lidé, nikoli pacienti a zaměstnanci špitálu. Radnice tím reaguje na petici obyvatel vilové čtvrti.

Parkování v Nemocniční ulici v Náchodě. | foto: archiv Městského úřadu Náchod

Ve všední dopoledne jsou ulice kolem Oblastní nemocnice v Náchodě nacpané auty tak, že volná není ani skulina. Kdo nechce platit za parkování uvnitř špitálu, může odstavit auto za řekou, v příkrém kopci nad nemocnicí nebo ve vzdálenějších ulicích. 

Pacienti i zaměstnanci si s tím lámou hlavu každý den. Dopravní situace se sice za poslední týdny uklidnila, už se tu nekupí přestupky, místní obyvatelé ale mají ke spokojenosti daleko. Chtějí, aby se život v dříve klidné čtvrti vrátil k normálu. 

„Nová parkovací místa, která zřídilo město, se okamžitě zaplnila. Uvolní se vždy až odpoledne, kdy hlavní provoz v nemocnici končí. U nás v blízkých ulicích kolem nemocnice se to ale nezměnilo, je tu pořád plno. Nejhorší je, že si na to lidé už zvykli a parkují tu automaticky. Když někomu zastaví před vraty a místní se brání, řidiči až drze trvají na tom, že tady budou stát,“ popisuje Jan Kašpar z Orlické ulice. 

Má obavu ze zimního provozu v kopci, kde je teď velký pohyb pěších i aut. S dalšími sousedy v půli roku proto zorganizoval protestní petici, kterou podepsalo asi sedmdesát lidí z osmi ulic (více čtěte v článku Z ulic u nemocnice je parkoviště).

Radnice dává petičníkům za pravdu, náprava však zatím bude jen částečná. Vedení města o tom už jednalo s obyvateli i policií, nyní se čeká, až dopravní odbor města požádá o změnu.

„I když jsme vybudovali nová parkoviště, ulice jsou plné až do pěti šesti hodin odpoledne, takže majitelé domů nemohou zaparkovat. Lidé žijící v těchto ulicích si zaslouží vrátit klid. Návrh řešení je, že ulice Zborovská, Orlická a Praizlerova, které ústí do Nemocniční, budou jednosměrné a budou tam smět parkovat jen držitelé vydaných dočasných karet,“ naznačuje řešení místostarosta Jan Čtvrtečka. 

Fotogalerie

Příští rok by město mohlo rozšířit chodník v Nemocniční ulici, což byl další požadavek z petice. Citelné potíže s parkováním nastaly, když letos Královéhradecký kraj po letech odkladů zahájil dostavbu dolní nemocnice. Když stavaři v červnu zabrali skoro 150 parkovacích míst uvnitř areálu, kde se nyní staví, špitál vyčlenil pro pacienty jen menší parkoviště a vůbec poprvé začal vybírat poplatky, aby se tam auta rychleji střídala.

Petičníci kritizovali, že si projektanti budoucí nemocnice s vymýšlením náhradního parkování ulehčili práci. Původně se uvažovalo o parkovacím domě, ale v projektu se škrtalo, a tak se auta pouze přesunula do hustě obydlené čtvrti s rodinnými domky.

Tam město nechalo vyznačit žlutou barvou přes padesát nových parkovacích míst v úzkých ulicích. Starosta už dříve přislíbil, že jakmile se povede dokončit jiné náhradní plochy, budou smět parkovat ve vilové čtvrti jen místní.

V praxi tolerujeme až 30 minut zdarma, říká mluvčí

Přímo v nemocnici zůstává systém parkování pro návštěvníky i zaměstnance beze změny. Poté, co se lidé v červnu hlasitě ozvali proti ceníku, nemocnice alespoň zavedla patnáctiminutový vjezd na parkoviště zdarma. Mohou ho využít lidé k návštěvě nemocniční lékárny nebo ti, kdo potřebují doprovodit pacienta. 

Kde se dá zaparkovat

  • v ulici Na Hamrech za halou „Plechovka“ 25 aut 
  • v Bartoňově ulici nad ZŠ Masarykova 75 míst a 3 místa pro invalidy 
  • v Nemocniční ulici 14 míst 
  • v okolních ulicích Purkyňově, Nemocniční, Smetanově, Zborovské, Orlické, Praizlerově a dalších je žlutě vyznačeno asi 50 míst 
  • v dolní nemocnici je parkoviště asi pro 50 aut u hlavního vjezdu do areálu - prvních 15 minut je zdarma, ve všední dny od 6 do 15.30 hodin se platí, poplatek při vjezdu je 30 Kč, maximálně 4 hodiny stání vyjdou na 60 Kč; neplatí dárci krve ani řidiči, kteří jen vysadí pacienta; v areálu je parkoviště zdarma pro zdravotně postižené 
  • z nádraží jede od září autobus každou půlhodinu, MHD má otáčku Na Skalce, část spojů míří dál na Lip

„V praxi tolerujeme až třicet minut zdarma při vjezdu a výjezdu,“ říká mluvčí nemocnice a Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Magdaléna Doležalová. 

Většinou se pacienti podle ní vejdou do hodinové sazby poplatku. Vedení nemocnice zdůrazňuje, že na placeném parkování nevydělává, jeho účelem je hlavně zbavit se aut odstavených u nemocnice na mnoho hodin. 

„V případě, kdy to situace dovolí, přistoupíme k uvolnění celkového systému parkování. Po dokončení rekonstrukce RDG oddělení a instalaci magnetické rezonance se nabízí možnost dalšího rozšíření parkovacích míst, a to u pavilonu D v Nemocniční ulici,“ sděluje dále mluvčí nemocnice.

I když nedostatek parkovišť je vlastně problém kraje jako vlastníka nemocnice, výdaje dopadly na město. Náchod už za sezonu dokončil skoro 120 parkovacích míst a rozšířil městskou hromadnou dopravu. Už se dohodlo, že kraj městu pomůže. Parkovací plochy i nová autobusová zastávka vyšly odhadem na 4,73 milionu korun a město již požádalo o 4,7 milionu z individuální krajské dotace.

Z krajského rozpočtu na příští rok Náchod bude žádat dalších 3,5 milionu na dešťovou kanalizaci v ulici U Úvozu, která odvede dešťové vody z areálu nemocnice. V nemocnici se bude stavět za plného provozu po dva roky. 

Petičníci už dříve navrhovali, že by si nemocnice měla hledat ještě další náhradní parkování pro personál. Ta si zabrala pro zaměstnance část parkoviště v místě bývalého sirotčince asi pro 30 aut a plochu pod silnicí s 85 místy, nic dalšího však od té doby nepřidala. Prý to podle ní v areálu ani nejde.

Lidem u nemocnice vadí auta zaparkovaná u jejich domů (20. 7. 2018)

Nejčtenější

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Matka ho nechala mrtvé ve vaně dva dny, říká sousedka o vraždě miminka

Ilustrační snímek

Vražda novorozeněte minulý týden otřásla malou obcí Střevač na Jičínsku. Policisté z ní obvinili teprve osmnáctiletou...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Okusila práci šerpů. Redaktorka vynesla na Sněžku 38 lahví vody

V Krkonoších se uskutečnil další ročník závodu horských nosičů Sherpa Cup. (8....

Práci vysokohorských vynašečů, kteří před desítkami let zásobovali Sněžku, si vyzkoušela i redaktorka MF DNES. V sobotu...

Další z rubriky

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Řidič u Hradce chtěl vrátit kamion z příkopu na silnici a převrátil ho

Kamion v Lípě na Hradecku blokoval silnici I/35 (14. 6. 2019).

Převrácený kamion nad ránem zablokoval silnici I/35 v Lípě na Královéhradecku. Zůstal ležet napříč silnicí a vyteklo z...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Najdete na iDNES.cz