Husitská lípa na Ostaši, 25. června 2013 padla.

Husitská lípa na Ostaši, 25. června 2013 padla. | foto: Petr Kuna, SCHKO Broumovsko

Vichrem padla památná Husitská lípa na Ostaši, stará asi 250 let

  • 0
Známá Husitská lípa na Ostaši na Broumovsku nevydržela v úterý nápor deště a větru. Strom, který byl starý možná až 250 let, zůstane ležet na místě. Z výmladků by lípa mohla znovu ožít, míní ochranáři.

Památná lípa patřila k nejznámějším stromům v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Na výšku měla 28 metrů, obvod kmene kolem 5 metrů. Ač se nazývala Husitská nebo Žižkova, byla stará zřejmě ne víc než 250 let.

Husitská lípa na Ostaši

Jméno Husitská, někdy též Žižkova, nesla lípa podle tragické historické události z května roku 1421, kdy slezské vojsko oddané králi Zikmundovi povraždilo obyvatele městečka Police, nakloněné husitům.

Pak se vypravili na Ostaš a podle pověsti jim zrádce prozradil úkryt dalších obyvatel v tamních skalách. Slezané je našli, vyřezali jim jazyky a podle pozdějších vyprávění, jak píše historik V. V. Tomek, házeli Polické ze skal, ženy a panny věšeli prý za vlasy na stromy.

Ochranáři odhadují stáří podle velikosti lípy. Husitské doby tedy pamatovat nemohla, ledaže by byla potomkem jiného stromu, který za husitských dob na místě rostl.

Pověst mluví o tom, že na Husitské lípě se v novější době našly zarostlé klíny. Slezští vojáci na ně prý věšeli polické ženy za vlasy za husitských válek.

Podle tradovaného výkladu o tom měly svědčit četné boule na kmeni a silných větvích.

"Boule jsou pravděpodobně důsledkem lámání větví těžkou námrazou, kterou trpívají i jiné lípy rostoucí v podobných nadmořských výškách na Broumovsku, a vzniklé rány tímto způsobem zavalují," řekl zástupce vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Petr Kuna.

Husitská lípa byla podle něj již mnoho desítek let vykotlaná. V roce 1984 se odlomila jedna ze tří mohutných kosterních větví, kterou se dutina ve stromě otevřela. Dutinu zakryli šindelovou stříškou a lípu poté ošetřovali zdravotním řezem v koruně.

Naposledy ochranáři nechali ošetřit lípu v roce 2005. Při posledním měření v roce 2010 měl kmen ve výšce 1,3 metru nad zemí obvod 465 centimetrů.

Lípa padla zřejmě souběhem několika okolností. Přispělo k tomu extrémní počasí, vykácení nedalekého porostu a zřejmě i skrytá hniloba. Takto se na Broumovsku ve stejný den zlomilo nebo vyvrátilo několik set stromů.

Lípu dosud od západu dobře chránila přilehlá stolová hora Ostaš, proto bez újmy přečkala orkán Kyrill v roce 2007 i vichřici Emmu v roce 2008. "Neodolala však silným nárazům severního větru, který nyní mohl udeřit plnou silou přes nedávno vzniklé paseky severně od lípy," řekl Petr Kuna.

Strom zůstane na místě, může povstat z popela

Na místě teď zůstal jen přibližně jeden metr vysoký vykotlaný pařez a odlomený kmen s korunou ležící v bujné vegetaci okolo. Strom se odklízet nebude, zůstane tlít na místě. Ochranáři se na tom předběžně dohodli s Lesy České republiky, na jejichž pozemku lípa stála.

"Ležící torzo stromu ponecháme na místě k přirozenému pozvolnému zetlení a turisté tak budou moci obdivovat mohutný kmen ještě několik desítek let," řekl ochranář.

Z paty pařezu vyrůstají už teď dvoumetrové výmladky, takže pokud neuschnou, bude mít Husitská lípa pokračovatele, takzvaný strom Fénix.

"I staleté lípy mohou povstat z výmladků, které postupně využijí živiny z troudu rozpadajícího se pařezu a padlého kmene. Vytvoří nový strom," popsal Kuna.