Padělatelé napodobovali obrazy českých malířů, policie našla stovku děl

  13:10aktualizováno  13:10
Královéhradečtí policisté odhalili "malíře" z organizované skupiny, která padělala a prodávala obrazy slavných českých umělců. Tyto malíře hlavní aktéři napodobovali i vymýšleli jejich zcela nová díla. Více než padesát z nich už prodali a vydělali tak přes milion korun. Stejný počet maleb se prodat pokusili.

Policie odhalila a zadržela padělatele obrazů známých malířů. | foto: Policie ČR

"V pondělí ráno královéhradečtí kriminalisté z odboru hospodářské kriminality zadrželi v Praze dva muže důvodně podezřelé ze zločinu padělání a napodobení díla výtvarného umění a z pokračujícího zločinu podvodu," uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Oba muži ve věku 56 a 52 let pochází z Prahy. Ještě v pondělí je kriminalisté z výše uvedených trestných činů i obvinili.

Fotogalerie

"Starší z mužů nejméně tři roky vymýšlel kolekce napodobenin výtvarných děl k prodeji, obstarával vzory k jejich vyhotovení, sám se na jejich tvorbě podílel, zejména v oblasti grafických prací a signatur. V konečné fázi zprostředkovával odbyt těchto padělků," popsala mluvčí.

Mladší z mužů vyhotovoval napodobeniny děl význačných českých malířů 20. století a vymýšlel nové obrazy v jejich stylu tvorby, které však skuteční malíři nikdy nevytvořili.

"V pondělí proběhla u těchto dvou mužů domovní prohlídka, při které kriminalisté zajistili více než sto obrazů. Obrazy budou v následujících dnech zaslány ke znaleckému zkoumání, zda se jedná o falzifikáty," doplnila Kormošová.

U staršího z mužů kriminalisté doma ve vestavěném trezoru našli revolver, pistoli a téměř 200 kusů střeliva. Zbrojní průkaz ale nevlastní a zbraně drží nelegálně.

"V nejbližších dnech budou kriminalisté rozšiřovat obvinění na nedovolené ozbrojování a zbraně zašlou na expertízu, zda nebyly použity ke spáchání trestného činu," řekla mluvčí.

Další členy skupiny už policie zadržela v červnu

Tito dva muži byli hlavními aktéry organizované skupiny prodejců padělaných obrazů, kterou se kriminalistům podařilo rozbít letos v červnu. Jednalo se o sedmatřicetiletou ženu z Ostravska obviněnou ze zločinu podvodu a třiatřicetiletého muže a devětačtyřicetiletou ženu z Brna. Ti byli obviněni z účastenství na zločinu podvodu.

Dvojice ženě z Ostravska nejdříve nabídla pomoc v nelehké situaci, pak ji ale využili právě k prodeji kopií obrazů. S velmi kvalitními padělky obcházela kupce a prodejce a tvrdila, že jsou z dědictví, ale že z důvodů nemoci v rodině potřebuje peníze. Trojici naletělo patnáct prodejců uměleckých děl (více o případu si přečtěte zde).

Organizované skupině se celkem podařilo prodat 56 obrazů za 1 053 200 korun a dále se pokusili prodat dalších 56 obrazů za 1 234 000 korun. V případě prokázání viny hrozí oběma nyní obviněným mužům až 8 let za mřížemi.

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

V salonku krkonošského hotelu se kvůli kouření strhla hromadná bitka

Po potyčce před barem v Čerčanech zemřel muž (21.4.2017).

Hromadnou rvačkou skončila oslava narozenin v horském hotelu v Peci pod Sněžkou. Poté, co rány schytal i personál,...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Starosta Trutnova přišel o řidičský průkaz, v obci se řítil devadesátkou

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Starosta Trutnova a poslanec ODS Ivan Adamec přišel kvůli rychlé jízdě na půl roku o řidičský průkaz a musel zaplatit...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Najdete na iDNES.cz