Opravená chata Salomon v Peci pod Sněžkou, která slouží jako dětská ozdravovna.

Opravená chata Salomon v Peci pod Sněžkou, která slouží jako dětská ozdravovna. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Královéhradecký kraj chce zrušit část dětských ozdravoven v Krkonoších

  • 3
Královéhradecký kraj počítá s utlumením provozu čtyř krkonošských ozdravoven pro děti. Jsou to přitom poslední zařízení svého druhu v republice.

Horské ozdravovny se musely vypořádat s dopady regulačních poplatků i nižšími platbami od pojišťoven, teď však některým hrozí zrušení.

Jako jeden z cílů si to dokonce krajská koalice dala do programového prohlášení. Navíc se změní ředitel Sdružení ozdravoven a léčeben (SOL) okresu Trutnov. Jana Třešňáková skončí.

„Provoz dětských ozdravoven bude utlumován v závislosti na jejich významu ve zdravotní péči a efektivitě provozu,“ stojí v nedávno zveřejněném dokumentu, který sumarizuje program krajské vlády do roku 2024.

Dvě ozdravovny jsou ve Špindlerově Mlýně, další v Peci pod Sněžkou a Nemojově u Dvora Králové nad Labem.

 „Uvažujeme, že snížíme jejich počet s ohledem na malou obložnost objektů,“ potvrdil krajský radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub) na dotaz MF DNES, že hejtmanství hledá novou koncepci provozování.

Kraj každoročně přispívá SOL Trutnov na provoz více než 30 miliony korun, z toho třetina jde do ozdravoven. Podle statistik hejtmanství to v roce 2018 bylo 10,6 milionu, o rok později lehce přes devět milionů korun a loni 12 milionů. Provozní příspěvek celému sdružení se za poslední tři roky snížil z téměř 39 milionů na loňských 32 milionů.

Přesný plán hejtmanství nemá

Kromě ozdravoven krajská organizace provozuje trutnovský RIAPS, rehabilitační centrum v Hostinném, léčebnu zrakových vad a dětské centrum ve Dvoře Králové nad Labem.

„Jsme jediným krajem, který taková zařízení má, a v ozdravovnách bývají lidé z různých částí republiky. V některých případech ale jde spíše o sociální rekreaci,“ sdělil radní.

Hejtmanství zatím nemá přesný plán, jaké ozdravovny by se měly rušit a kdy k tomu dojde.

Podle Zdeňka Finka bude záležet na jednání se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) o zapojení ozdravoven do jejích rekreačních programů. V čem by spolupráce měla spočívat, není jasné.

„O převzetí pojišťovnou by nešlo, ozdravovny by zůstaly kraji. Nic konkrétnějšího v tuto chvíli říct nelze,“ odpověděl mluvčí kraje Michal Friček. VZP na otázky zaslané MF DNES nereagovala.

Ozdravovna v Bedřichově bývá plná

Jediná věta v programovém prohlášení ředitele ozdravoven znervóznila. „Samozřejmě, že nás to zneklidňuje. I když se na prevenci neklade příliš velký důraz, její význam poroste. Zvlášť po zkušenostech s pandemií covidu-19, který prodělala i řada dětí. Ozdravovny jsou nenahraditelné. Pokud se jednou zruší, bude to nevratné a už nikdy neobnoví provoz,“ míní ředitelka ozdravovny Les Království v Nemojově Helena Rážová.

Ne všechny dětské ozdravovny potřebují dotovat provoz. Zařízení ve špindlerovské části Bedřichov s padesátkou lůžek má téměř celý rok plno a loni uzavřelo hospodaření se ziskem 1,8 milionu korun. Dva roky předtím skončilo pokaždé v půlmilionovém plusu.

„Kapacitu máme od ledna do září beznadějně obsazenou pacienty přes zdravotní pojišťovny a jejich doprovod. Například tento rok nabízíme volná místa pouze na podzimní termíny,“ zhodnotil ředitel bedřichovské ozdravovny Petr Kraus.

Stejné to bylo i v loňském covidovém roce včetně měsíců, kdy pandemie vrcholila. Zařízení léčilo 750 dětí.

„Obrovskou výhodou se ukázala škola, která u ozdravovny funguje. Po celou dobu jela prezenční výuka pro všech devět ročníků. Netuším, jaký úmysl má kraj, ale o naše služby mají zdravotní pojišťovny zájem, stejně jako malí pacienti. Dokazuje to obsazenost i hospodářské výsledky,“ poznamenal Kraus.

Ředitelka končí po dohodě, říká radní

V době, kdy nové vedení kraje přišlo s vizí utlumit provoz ozdravoven, končí ředitelka SOL Trutnov Jana Třešňáková. Bývala krajská radní pro zdravotnictví za ČSSD byla ve vedení organizace od roku 2017. Funkci opustí ke konci června.

„Paní ředitelka končí na základě dohody se zřizovatelem,“ odpověděl šéf krajského zdravotnictví Zdeněk Fink na otázku, zda výměna ředitele souvisí s plánovanou redukcí sítě ozdravoven.

Dosluhující ředitelka odmítla celou záležitost komentovat. „Nechci se k tomu vyjadřovat,“ uvedla.

Ozdravovnám hrozil zánik víckrát

Hejtmanství do ozdravoven významně investovalo. Les Království v roce 2016 otevřel nový pavilon s 24 krizovými lůžky za 11 milionů korun. O rok později skončila čtyřmilionová oprava střechy a zateplení boudy Salomon v Peci pod Sněžkou. V roce 2018 prošla kompletní rekonstrukcí za 16 milionů sousední Mělnická bouda, která byla posledním objektem ozdravovny bez sociálního zázemí na pokojích.

Krkonošské ozdravovny několikrát čelily existenční hrozbě. Do vážné situace se kvůli klesajícím tržbám od pojišťoven dostaly v roce 2014. Přestože se po zrušení regulačních poplatků začaly vracet děti, tehdy nová úhradová vyhláška snížila platby pojišťoven za pacienty.

Loni Královéhradecký kraj přemýšlel o zrušení ozdravovny Les Království, která funguje od roku 1928 a je nejstarším zařízením svého druhu u nás. Hejtmanství zvažovalo, že do objektu u známé přehrady přesune z nedalekého Dvora Králové léčebnu zrakových vad. Z plánu nakonec sešlo.

Po sametové revoluci bylo v České republice 20 dětských ozdravoven, dnes zbývají poslední čtyři. V Peci pod Sněžkou mají 115 lůžek, špindlerovské ozdravovny Bedřichov a Svatý Petr, stejně jako Les Království mají kapacitu 50 dětí.

Do ozdravoven jezdí děti s respiračními problémy, ale také v rekonvalescenci nebo potížemi způsobenými nezdravým životním stylem, například s nadváhou. Pobyt dětem doporučuje pediatr, schvalují jej a financují zdravotní pojišťovny.

20. října 2017