„Na území KRNAP zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje pořádat a organizovat hromadné sportovní, turistické a jiné veřejné akce mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody. Organizátora plánovaného otužileckého výstupu jsme na tuto skutečnost upozornili. Pokud by porušili zákon, hrozí jim pokuta až dva miliony korun,“ řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Smyslem akce bylo původně podle organizátorů vytvořit světový rekord v počtu lidí, kteří v otužileckém stylu vystoupají naráz na nejvyšší českou horu. Pořadatelé odhadovali, že výpravy otužilců na Sněžku by se mohlo zúčastnil přes sto lidí. Nyní půjde o rekord ve stejném duchu na nejvyšší hoře Beskyd.
„Potřebovali jsme souhlas Správy KRNAP, ta nám ovšem dala otevřeně najevo, že nám ho v třicetidenní lhůtě nemusí dát, přestože pro tento krok podle nás neměla moc racionálních argumentů. Za těchto podmínek nejsme schopni akci na Sněžce uspořádat,“ potvrdil MF DNES spolupořadatel Libor Mattuš.
„Nevnímáme to jako zklamání“
Akce se uskuteční začátkem února v prostorách Woodareny v Ostravici, kde bude zázemí a odkud se bude vycházet. Účastníky čeká osm kilometrů dlouhá cesta, na niž se vypraví v organizované skupině pouze v krátkých kalhotách a se zimním oblečením v batohu na zádech.
Podle Libora Mattuše výstup změnou lokality a termínu nijak neutrpí. „Nevnímáme to jako zklamání. Myslím si, že naše akce si získá pozornost, ať už se bude konat kdekoli. Lysá hora je významem srovnatelná se Sněžkou. Stejně jako otužilec se musí přizpůsobit podmínkám, tak i my jako organizátoři se musíme přizpůsobit tomu, jak se situace vyvíjí,“ řekl. Pořadatelé očekávají účast zhruba stovky otužilců. „Kapacita je naplněná z přibližně osmdesáti procent,“ dodal Mattuš.
Trasa otužileckého výstupu z Pece pod Sněžkou na vrchol nejvyšší české hory Sněžky měla měřit devět kilometrů s převýšením zhruba 800 metrů. Také krkonošská akce měla být organizována za účasti zkušených průvodců.
Krkonošská horská služba v souvislosti s plánovanou akcí na Sněžku uvedla, že zasahuje u nedostatečně vybavených turistů, kteří se dostanou do nesnází a nezbývá jim nic jiného, než si přivolat pomoc, každou zimu. Krkonošská horská služba před zveřejněním termínu akce také apelovala na potenciální účastníky, aby zvážili, zda jsou schopni extrémní akci ve zdraví absolvovat.
Případný zásah zahltí horskou službu
„Chápeme, že pokud se někdo věnuje extrémní formě otužování, je schopen tuto akci absolvovat bez následků, ale dovolujeme si požádat všechny potenciální účastníky, aby zvážili, zda jejich připravenost na takovouto extrémní akci je dostatečná a zda nevystaví sebe zbytečnému riziku,“ uvedl mluvčí krkonošské Horské služby Marek Fryš.
Argumentoval tím, že případný zásah může záchranáře zaměstnat natolik, že se prodlouží časy poskytnutí pomoci dalším návštěvníkům hor, kteří se ocitnou v nouzi. Horská služba v poslední době často zachraňuje turisty, kteří se v zimě vydají na hřebeny se zcela nedostatečným vybavením. Výjimkou nejsou případy, kdy na hory v mrazech vyrážejí v teplákách a teniskách. Na konci listopadu záchranáři ze Sněžky odvezli do bezpečí několik zahraničních turistů, kteří se ze zledovatělého vrcholu nemohli dostat dolů.