Kvůli církevním restitucím by se měl oslovit papež, míní Orgoníková

  16:00aktualizováno  16:00
Hana Orgoníková se téměř jistě už brzo stane nejdéle sloužící českou poslankyní. Lídryně sociálních demokratů v hradeckém kraji načne ve Sněmovně už 21. rok. Když 1. ledna 1993 vznikla Poslanecká sněmovna, zasedli v ní jen dva politici z těch, kteří kandidují v předčasných volbách nyní.

Myslím, že mě všichni mají rádi, protože mi vycházejí vstříc, říká bývalá poslankyně Hana Orgoníková. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Avšak už jednadvacátou sezonu v dolní komoře parlamentu s největší pravděpodobností brzo načne jen jeden z nich.

Zatímco tehdy teprve dvaadvacetiletý zelenáč Marek Benda figuruje na nevolitelném desátém místě pražské kandidátky ODS, Haně Orgoníkové patří post jasné lídryně sociálních demokratů v Královéhradeckém kraji a návrat do poslanecké lavice má téměř jistý.

"Chci být u toho, aby stát stále jen nenastavoval nohu, ale také občanovi podal pomocnou ruku," vysvětluje svou motivaci šestašedesátiletá politička, která už nechce dál kandidovat na krajskou předsedkyni. Ale byla by ráda, kdyby na uvolněný trůn zasedla její šestatřicetiletá dcera Lucie - krajská šestka kandidátky ČSSD.

Neuvažovala jste po rozpuštění Sněmovny o odchodu do důchodu?
Zatím ne. Jsem předsedkyní krajské organizace ČSSD, tudíž mám za ni nějakou zodpovědnost a navíc jsem byla požádána, abych kandidátku do voleb vedla. Ale kdyby o to nebyl zájem, o důchodu bych samozřejmě uvažovala.

Prý jste letos měla nebezpečné zdravotní potíže. Co vám bylo?
V březnu jsem odjela na sjezd do Ostravy, ještě večer byla předsjezdová setkání. V pátek ráno už jsem na samotný sjezd nedošla, protože jsem zvracela, kolega mě proto odvezl do nemocnice, kde mě do půl hodiny operovali. Ukázalo se, že to byla neprůchodnost střev.

Měla jste strach o život?
V tu chvíli na to ani nebyl čas. A vlastně ani potom ne, já jsem do nemocnice šla proto, abych se nechala zachránit. Z potíží jsem se nedostala ani po návratu z nemocnice, protože mi natekla noha a nakonec mi diagnostikovali trombózu. Vlastně mám štěstí, že tu ještě jsem.

Hana Orgoníková

  • Věk: 66 let
  • Narozena: Přibyslav
  • Vzdělání: Stavební fakulta ČVUT
  • Kariéra: projektant n. p. Konstruktiva Praha, 1973-1990 stavební úřad MNV Přibyslav, 1990-1993 vedoucí odboru výstavby MNV Přibyslav, 1993-2013 poslankyně
  • Rodinné poměry: rozvedená, dvě děti
  • Majetkové poměry: byt v Přibyslavi. "Trvalé bydliště sice mám v Hradci Králové, ale bydlím tady v nájmu. Auto nemám, cestují hromadnou dopravou anebo mě vozí děti. Na kontě mám kolem 150 tisíc korun."

Letos jste oslavila 20 let poslancování. Co vás do Sněmovny ještě táhne?
Je potřeba prosadit legislativní změny, aby stát stále jen nenastavoval nohu, ale také občanovi podal pomocnou ruku. Právě u toho bych chtěla být a zúročit své zkušenosti.

Spolu s Markem Bendou jste nejdéle sloužící poslankyní. Máte díky tomu nějaké výsadní postavení?
Myslím, že mě všichni mají rádi, protože mi vycházejí vstříc. Také své názory mohu říkat zcela otevřeně.

Počkejte, to by mělo být zcela samozřejmé!
Máte pravdu, já jsem spíš chtěla říct, že na mé názory se celkem dá.

Neberte to jako útok, ale nechtělo by to do krajského vedení sociální demokracie novou krev?
Počítám s tím, že teď už to po mně převezme někdo nový. Na předsedkyni kraje už kandidovat nebudu.

A nevychováváte jako svou nástupkyni dceru Lucii? Nebo jste ji snad od politiky i nynější kandidatury zrazovala?
Počítám s tím, že by to mohla být právě ona, a dokonce bych byla ráda. Vůbec od ničeho jsem ji nezrazovala. V politice se pohybuju už dlouho, ona v té době dospívala, chodila se mnou na různé akce i schůze, a tak se do politiky dostala celkem záhy. Stala se mluvčí strany, pak i vlády, takže si myslím, že jisté zkušenosti už má.

Nezlobte se, ale v televizní debatě na ČT24 jste působila nervózně a nesoustředěně. Nebo ten pocit nemáte?
Možná mě znervózňovaly prostřihy, ve kterých paní Augustová ukazovala různé předvolební grafy. Během té doby byl totiž ve studiu poměrně velký hluk a já jsem neslyšela některé otázky. Jinak mám ale ze sebe dobrý pocit a také ohlasy byly velmi příznivé.

Vnímáte, že uvnitř ČSSD není úplně ideální konstelace? Mluví se o velké rivalitě Sobotka versus Hašek...
Sama se domnívám, že žádná velká rivalita nebo řevnivost mezi nimi není. Pravda ale je, že jsou to dva mladí a ambiciózní muži. Podle mě jsou na stejné úrovni, přestože já se přikláním k Sobotkovi. Jednak je předsedou strany a jednak dělá sociálnědemokratickou politiku západního stylu. Nesoustředí se pouze na populismus a říká i věci, které nejsou zrovna populární, ale on za nimi stojí.

Spolupráci s KSČM vám zakazuje takzvané bohumínské usnesení. Jste pro jeho platnost, či si umíte představit jeho zrušení?
Pokud by docházelo k nějaké spolupráci s KSČM, musela by to být třeba jen podpora menšinové vlády. Já osobně si nemyslím, že bychom s komunistickou stranou měli jít do vlády natvrdo, byť se to nyní zkouší na úrovni krajů. Je to sice jen takový experiment, ale nepociťuji žádné špatné zkušenosti. Zkrátka bohumínské usnesení platí a zatím nikdo nenavrhl jeho zrušení.

Ten experiment se tedy v krajích osvědčil?
Sice mohu mluvit jen za Královéhradecký kraj, ale domnívám se, že během společné vlády se neobjevily žádné velké problémy.

Jste předsedkyní sdružení pro výstavbu dálnice D11 a R35. Nepřijde vám to už jako marný boj?
Nesmíte se vzdávat! Mým krédem je držet dané slovo a nikdy se nevzdávat. Proto jsem sdružení založila a jak můžete sám vidět, u Opatovic už se dělá třetí patro velké křižovatky jako zárodek R35.

To zní skoro, jako byste věřila, že je to zásluha vašeho sdružení...
Byla bych ráda, kdyby to tak skutečně bylo, a proto tomu budu i věřit. Je ale pravda, že když jsem před 20 lety přišla do Sněmovny, nedovedla jsem si představit, že ani v roce 2013 do Hradce nepovede dálnice. Jenomže když jsem se do toho pořádně ponořila, zjistila jsem, že 16 let nikdo nejednal s Ludmilou Havránkovou o prodeji jejího pozemku. Prostě se to nechalo být, neangažoval se ani tehdejší hejtman Bradík, ani ministerstvo dopravy.

Hlasovala jste proti církevním restitucím a v té souvislosti jste prohlásila, že církev by upalovala. Jak jste to myslela?
Ještě přede mnou to řekl Jeroným Tejc, totiž, že kdyby církev mohla, ještě stále by upalovala za kritiku stejně jako Jana Husa. Faktem je, že církev má poněkud jiné poslání než hromadit majetek a být nestřídmá. V každém případě chci, aby zde církve existovaly, sama jsem věřící, ale institut církve k tomu vůbec nepotřebuju. V současné době, kdy na tom stát není skvěle, by nemělo jít tolik miliard církvi a sama by to měla zhodnotit. Dokonce si myslím, že by bylo dobré oslovit papeže, který je asketa, není nabubřelý a neshromažďuje majetek. Ta situace by se mu měla říct, třeba by se pak nad sebou církve zamyslely.

Takže vracení majetku církvi vnímáte jako nespravedlnost?
To zase ne. Narážím jen na to, že nám nebyly předloženy žádné seznamy, o jaký majetek jde. Miliardová finanční odškodnění jsou pouhými odhady, prostě je to jen tak od boku vhozené do placu. Ať církve prokážou, že jim to patří, a potom ať se jim to samozřejmě vrátí. Ale s finančními prostředky by se mělo šetřit a myslím si, že sama církev by měla jít do sebe.

Ve vašem programu se píše, že zachováte lázeňství v Janských Lázních. Jak to uděláte?
Budeme o to usilovat, protože lázeňství zde má tradici a patří sem. Mám obavy, že současná situace povede k privatizaci a poté si dovolit lázně bude moct málokdo - a už vůbec ne nemocní.

Já jsem se ale ptal spíš na recept, který k záchraně lázeňství a především Janských Lázní povede.
Nastartujeme hospodářský růst, abychom řádně vybírali daně. Kolotoč se roztočí a pak to budeme moct sami sanovat a vyřešit.

Prosíte voliče, ať se nenechají obloudit novými stranami. Které máte na mysli?
Třeba hnutí ANO nebo Úsvit. U pana Okamury je plno lidí z "véček", což je sama o sobě záležitost přinejmenším varující, protože to právě oni veřejnost obloudili. Totéž pro mne znamená pan Babiš, což mu ostatně v televizním pořadu připomněl i Jan Kraus. Ta hláška z letáku "Budeme méně krást" mě vážně pobavila. Pan Babiš se dotýká hlavně zemědělství, a tedy venkova. Obávám se, že právě venkov se jím nechá snáze obloudit. V podstatě koupil zemědělství, koupil část médií a nyní chce koupit i politiku. V tom vidím nebezpečí.

Umíte si tedy představit koalici ČSSD s hnutím ANO či Okamurovým Úsvitem?
Nedovedu, protože oni vedou jen řeči a neříkají, jak na to. Proto jsou pro nás nedůvěryhodní a jejich politika neprůhledná.

Vy tedy přímé recepty nabízíte?
No ano, však já vám hned dám náš program.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

V salonku krkonošského hotelu se kvůli kouření strhla hromadná bitka

Po potyčce před barem v Čerčanech zemřel muž (21.4.2017).

Hromadnou rvačkou skončila oslava narozenin v horském hotelu v Peci pod Sněžkou. Poté, co rány schytal i personál,...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

O pozemky v Rychnově se lidé neperou, město u nich teprve chystá sítě

Ilustrační snímek

Radnici v v Rychnově nad Kněžnou se nedaří prodat stavební parcely v lokalitě Velká láň. A to přesto, že zájem o...

VIDEO: Z dodávky odlétl kus ledu a sklem prosvištěl do protijedoucího auta

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Kus ledu odlétl za jízdy ze střechy dodávky a proletěl čelním sklem až dovnitř protijedoucí škodovky. Led skončil až na...

Najdete na iDNES.cz