Sloučení škol v Hradeckém kraji budí nevoli, plány se mění za pochodu

  17:04aktualizováno  17:04
Koaliční návrh na sloučení středních škol a odborných učilišť doputuje 4. prosince před zastupitele Královéhradeckého kraje. Ti opoziční se netají výhradami. Protesty znějí i ze škol či samospráv z Hořic, Trutnova nebo Nového Bydžova.

Opuštěná budova bývalé střední školy ve Stěžerách u Hradce Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Radní už posvětili záměr na úpravy středního školství v kraji, tedy optimalizaci. Vybraných 21 středních škol chtějí přeměnit v deset velkých zařízení (více v článku Hradecký kraj znovu řízne do středních škol, třetinu chce optimalizovat).

Pokud návrh schválí i zastupitelé, zasáhne kraj do rozložení vyučovaných oborů a oseká počet míst v prvních ročnících.

„Kroky směřující ke sjednocení středních škol a učilišť povedou ke snížení celkového počtu nabízených míst v prvních ročnících středních škol o 1 987 míst, přitom zůstane zachována výuka na všech stávajících místech. V žádném z měst školu nerušíme,“ obhajuje záměr radní pro školství Martina Berdychová (Východočeši).

Přestože do pondělka zbývá ještě pár dnů, atmosféra houstne a slučovací plány se kvůli tomu údajně narychlo přepracovávají.

Kraj uvažuje spojit školy

1. Střední potravinářská škola Smiřice + Střední škola služeb, obchodu a gastronomie Hradec Králové

2. Gymnázium Nový Bydžov + VOŠ a SOŠ Nový Bydžov

3. Střední škola oděvní, služeb a ekonomiky Červený Kostelec + Střední průmyslová škola Hronov + Střední škola propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí

4. Obchodní akademie Náchod + Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební arch. J. Letzela

5. SPŠ, SOŠ a SOU, Nové Město nad Metují + Střední škola a Základní škola Nové Město nad Metují

6. Gymnázium a SOŠ Hostinné + Gymnázium Vrchlabí

7. Obchodní akademie Trutnov + VOŠ zdravotnická a Střední zdravotnická škola Trutnov

8. SOŠ a SOU Trutnov + Střední škola hotelnictví a společného stravování Teplice nad Metují

9. SOU Lázně Bělohrad + Gymnázium, SOŠ, SOU a VOŠ, Hořice

10. Integrovaná střední škola Nová Paka + Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vrchlabí

„Situace se mění z hodiny na hodinu a to, co platilo dnes ráno, v poledne už zase neplatí. Proto se k plánům nemůžu vyjádřit,“ říká například Zbyněk Hruška, ředitel Integrované střední školy v Nové Pace, jež by se podle původních návrhů měla spojit se SOŠ a SOU ve Vrchlabí.

Budou hlasovat o každém návrhu zvlášť?

Opoziční zastupitelé prý dostali plány k dispozici až 11. listopadu a stěžují si nejen na změny za pochodu, ale i na velmi krátký čas na prostudování či nejasný způsob hlasování.

„Myslím, že všechny školy by se měly hlasovat zvlášť, a nikoli v jednom balíku,“ navrhuje Martin Hanousek (Piráti + Strana zelených).

„Informace jsme jako zastupitelé měli mít dřív a podoba by měla být také definitivní a neměnit se. Mrzí mne také, že se zase začíná od učňovského a odborného školství, protože ještě obtížnější je situace ve víceletých gymnáziích,“ upozorňuje Ťáňa Šormová (KSČM).

Coby školská radní v roce 2015 musela překousnout, když její optimalizační návrh smetl ze stolu tehdejší koaliční partner - sociální demokracie.

Jednání se samosprávou drhlo, stěžuje si starosta

„Zásadně nesouhlasím s postupem celého procesu. Připadá mi to totiž hlášku z pohádky Šíleně smutná princezna: Co udělá nepřítel: obětuje jedno křídlo. A co uděláme my: obětujeme obě křídla,“ hledá přirovnání Jaroslav Kostelníček (ANO), krajský zastupitel i současně zástupce ředitele SOŠ, SOU a VOŠ v Hořicích, jež by se mohla sloučit se SOU v Lázních Bělohrad.

Ještě nekompromisněji se vyjadřuje starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr (STAN), kterému vadí i údajné mlčení k chystané akci od kraje i radní Berdychové.

„Přitom v období voleb slibovala, že to bude projednávat se samosprávami a navíc mám vyjádření i od hejtmana, že rada kraje nebude prosazovat slučování, když s tím nebude souhlasit rada města. A co se děje ve skutečnosti? Samosprávy se jednoznačně vyjadřují nesouhlasně, přesto se návrh protlačuje. Proto jsme v radě města přijali tvrdé usnesení, že práci paní Berdychové považujeme za nekoncepční a její osobu za nekompetentní pro řešení krajského školství,“ zdůrazňuje Šubr.

Kraj by musel obětovat kolem 18 milionů ročně

Zastupitel Miroslav Matějka (SPD + SPO) chce vědět, kolik milionů ročně stojí kraj nenaplněné obory, rád by rovněž viděl několikaletou historii naplnění jednotlivých oborů.

„Do té doby opravdu pro slučování škol nemohu zvednout ruku. Zkusme ale dát ředitelům nějakou lhůtu, aby se s ostatními školami pokusili dohodnout o konkrétních oborech. Návrh by měl vzejít od nich. Navíc zavřené obory by bylo nesmírně složité opět obnovovat,“ soudí Matějka, který by naopak souhlasil s obětováním milionů ve prospěch další existence nenaplněných oborů.

Souhlasí s ním i Kostelníček. „Všechny strany měly prioritu vzdělávání. Je to přitom pouze 18 milionů korun ročně, které se doplácejí na školství v kraji. Například náchodská nemocnice měla stát kdysi jednu miliardu a teď už dvě miliardy bez daně. Tak ať se také najdou peníze na školy,“ navrhuje zastupitel hnutí ANO.

Kvalita vzdělávání klesá, míst je dvojnásob než žáků

I mezi opozičními zastupiteli se však najdou zastánci předkládaného návrhu. „Beru to jako první vykročení. Sice není šťastné, že koalice v návrhu do poslední chvíle dělá nějaké úpravy, ale i tak je ten návrh pro mě podpořitelný asi z 80 procent,“ uzavírá Hanousek.

Důležitější než ekonomické důvody jsou podle radní Berdychové klesající počty dětí. V nenaplněných školách, které se o ně přetahují, totiž klesá kvalita vzdělávání. Loni veškeré střední školy v kraji nabídly 9 278 míst, ale z devátých tříd základních škol vyšlo jen 4 158 žáků.

Pět škol má vzniknout sloučením pod hlavičku nástupnického zařízení, dalších pět vznikne splynutím, z nějž vzejdou zcela nové organizace. To by mělo vést i k úpravám oborové nabídky škol tak, aby se stejné obory nevyučovaly na více školách blízko sebe.

Záměr chce také posílit ekonomiku škol. Odpovídá dlouhodobým záměrům kraje ve vzdělávání, podpořila ho hospodářská komora, Výkonná rada Paktu zaměstnanosti Královéhradeckého kraje i Asociace hotelů a restaurací České republiky.

Rušení škol začněte od těch nekvalitních, míní ředitel

Podle kritiků se však změnou uspoří hlavně za plat ředitelů, možná i za některé budovy. Některým vadí, že koncepce vzniká odspodu, když by si především stát měl hlídat školství.

Proti sloučení se ohradilo například vedení trutnovské obchodní akademie, kde nyní studuje 198 žáků. Čeká je možné sloučení pod tamní zdravotnickou školu a také omezení oboru obchodní akademie na jednu třídu v ročníku, byť se rýsovalo otevření další třídy.

„Především by se měla rozlišovat kvalita škol. Česká školní inspekce zjistila v republice 34 středních škol, kde neúspěšnost žáků ve společné části maturitní zkoušky přesahovala padesát procent. Proto se domnívám, že by měly být rušeny tyto školy a tyto určité obory. Problém zanikne, pokud se půjde po kvalitě,“ uvedl ředitel Obchodní akademie v Trutnově Miroslav Albrecht.

Autoři: ,

Nejčtenější

Při závodech v Hořicích vyjelo proti motocyklistům osobní auto

Jezdci třídy superbike Kamil Holán, Aleš Nechvátal, Tomáš Borovka a Pavel...

Při nedělních závodech silničních motocyklů Česká Tourist Trophy v Hořicích na Jičínsku se na uzavřenou trať dostalo...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Erbanová zpět na ledě. Nic bych neudělala jinak, tvrdí o konci kariéry

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na letišti Václava Havla pózuje se svou...

Je to téměř rok, co Karolína Erbanová oznámila, že končí s rychlobruslením. Na led se teď však vrátí, další kapitolu...

Dukla uspěla v derby, vyhrály Brno i Jihlava. Dál vedou Pardubice

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Čtyřmi góly potvrdili fotbalisté Pardubic vedení ve druhé lize. Doma v zápase 6. kola deklasovali Sokolov 4:0 a...

Další z rubriky

Brigádníci na hiphopovém festivalu v Hradci místo úklidu vykrádali stany

Letecký pohled na parkoviště a stanové městečko Hip Hop Kempu v Hradci Kálové...

Brigádníci na hiphopovém festivalu v Hradci Králové namísto uklízení odpadků šacovali stany návštěvníků. Policii to...

Ultrazvuk sinice nezdolal, koupací sezonu v Dolcích prodloužil o měsíc

V rybníku v Dolcích se návštěvníci občas dál koupou, i když jen na vlastní...

Rekreační areál v Dolcích u Trutnova opět předčasně ukončil koupací sezonu a viníkem jsou jako v předchozích letech...

VIDEO: Senior prorazil autem nemocniční závoru, pak odjel domů

Řidič prorazil závoru a naboural dvě auta

Fakultní nemocnice v Hradci Králové přišla o jednu ze závor. Prorazil ji starší řidič, když z areálu odjížděl. Za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz