Neděle 20. září 2020, svátek má Oleg
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 20. září 2020 Oleg

Hradecký kraj znovu řízne do středních škol, třetinu chce optimalizovat

  9:50
Radní Královéhradeckého kraje schválili návrh na sloučení 21 středních škol do 10 větších celků. Důvodem jsou klesající počty žáků, nadbytek míst a snižování nároků na žáky. Některé školy protestují peticemi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David PortMF DNES

Pro desítku škol jde o nepříjemné déja vu. Na seznamu pro optimalizaci byly už před dvěma lety, ale tehdy krajská radní pro školství Táňa Šormová  (KSČM) ustoupila tlaku sociálních demokratů a slučování škol se odložilo.

Nyní je na stole nový seznam, který doporučil výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost a dopoledne ho posvětili také krajští radní. Poslední slovo budou mít 4. prosince zastupitelé. Sloučené školy by měly začít fungovat od 1. července 2018.

Školy jsou poloprázdné

Krajské střední školy mají celkem 8 tisíc volných míst, ale 9. třídy základních škol opustilo jen 4 200 žáků. Když se k tomu připočtou ještě střední školy provozované soukromníky, městy nebo církvemi, bylo v prvních ročnících na 9 tisíc volných míst.

Úplně hladce to nejspíš nepůjde. V pondělí spustili petici studenti z Vyšší odborné školy a Střední odborné školy v Novém Bydžově, jimž se nezamlouvá opakovaný pokus o spojení s tamním gymnáziem, které má nový celek zastřešit.

„Požadujeme zastavit proces optimalizace - sloučení středních škol v Novém Bydžově, a to do doby, než budou zpracovány řádné finanční analýzy nákladů na sloučení výše uvedených středních škol,“ napsali do petice studenti, kantoři a podporovatelé samostatné novobydžovské vošky. 

Jako nevhodné jim připadá i stěhování školy do budovy v Revoluční třídě a žádají o střednědobou ekonomickou analýzu úspor.

Spořit se bude většinou na platu ředitele

Zatím to vypadá, že hlavní úsporou bude podobně jako v předešlém pokusu o optimalizaci ušetřený jeden ředitelský plat. V novobydžovské vošce chce kraj navíc škrtnout obor obchodní akademie.

„Nesouhlasím s návrhem, jak je nyní podáván. Sloučení by mohlo pomoci oběma školám, ale jsou důvody, proč bychom my měli být nástupnická škola. Jsme plátci DPH a také máme projekty podporované Evropskou unií, u nichž musíme dokončit financování a dobu udržitelnosti,“ ohradila se ředitelka novobydžovské vyšší odborné školy a střední odborné školy Gabriela Myšková.

Části ředitelů vyprší jejich šestiletý mandát v příštím roce a budou se vypisovat nové konkurzy. Týká se to i některých míst šéfů uvažovaných nástupnických škol. Třeba právě v Novém Bydžově se bude konat konkurz na ředitele gymnázia už na jaře, zatímco ředitelka vošky má mandát ještě na pět let, který by jí sloučením zanikl. Už proto oznámila, že dává eventuálně funkci k dispozici.

Oslovení ředitelé škol se shodují, že zásah do nynějšího systému je potřeba. Pravidla by však měl nastavit spíš stát, protože ten chystá změnu financování regionálního školství. 

Krajská radní pro školství Martina Berdychová sbírala podklady od ředitelů škol od konce minulého školního roku. Postupně školy navštívila, jednala se starosty. Ve školách argumentovala, že jí jde o změnu oborové struktury v krajském školství, i když podle informací ze školského výboru to nynější návrh příliš neřeší.

„Ano, zabýváme se i obory. Z toho pak vyplývá i případné sloučení některých škol do silnějších subjektů. Hlavním důvodem je úroveň vzdělávání, která nám klesá, a snižování nároků na děti. Ekonomika je až druhotná. Školy by však nemusely být vůbec životaschopné, pokud by zůstaly jen málo obsazeny,“ uvedla radní pro školství Martina Berdychová (Východočeši).

Logická spojení nejsou bez šance

Někde to vypadá, že se školy, kraj i obce nakonec shodnou. Třeba v Hostinném kraj před dvěma lety uvažoval spojit gymnázium a SOŠ s vrchlabskou střední odbornou školou. Nyní je ve hře sloučení s vrchlabským gymnáziem. Na 2 600 lidí podepsalo pod petici za zachování hostinských škol, ale i po sloučení by měly ve městě dál zůstat v téže podobě. K tomu by se v Hostinném mohl otevřít obor ošetřovatel. Školu v Hostinném navštěvuje nyní 198 žáků, o třináct víc než loni. 

Kraj uvažuje spojit školy

 1. Střední potravinářská škola Smiřice + Střední škola služeb, obchodu a gastronomie Hradec Králové
 2. Gymnázium Nový Bydžov + VOŠ a SOŠ Nový Bydžov
 3. Střední škola oděvní, služeb a ekonomiky Červený Kostelec + Střední průmyslová škola Hronov + Střední škola propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí
 4. Obchodní akademie Náchod + Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební arch. J. Letzela
 5. SPŠ, SOŠ a SOU, Nové Město nad Metují + Střední škola a Základní škola Nové Město nad Metují 
 6. Gymnázium a SOŠ Hostinné + Gymnázium Vrchlabí
 7. Obchodní akademie Trutnov + VOŠ zdravotnická a Střední zdravotnická škola Trutnov
 8. SOŠ a SOU Trutnov + Střední škola hotelnictví a společného stravování Teplice nad Metují
 9. SOU Lázně Bělohrad + Gymnázium, SOŠ, SOU a VOŠ, Hořice 
 10. Integrovaná střední škola Nová Paka + Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vrchlabí

„Pokud by škola patřila pod jeden velký subjekt, znamenalo by to dlouhodobou stabilizaci. Nemuseli bychom za dva roky řešit nějakou další optimalizaci,“ mínil ředitel gymnázia a SOŠ v Hostinném Martin Vlášek. 

Kraj v minulém pokusu o optimalizaci zvažoval připojit k broumovskému gymnáziu hotelovou školu v Teplicích nad Metují, ale logičtěji vypadá nynější návrh na připojení k SOŠ v Trutnově. 

„Pokud by nás sloučili, mohlo by vzniknout odloučené pracoviště a úspora by mohla být i případně v některých budovách. Oni mají tři budovy, my také. Oni i my máme kuchaře a číšníky, jsme odborné školy, máme internáty, odborný výcvik, je to podobná problematika, máme podobné žáky. Je to lepší varianta spojení než s broumovským gymnáziem,“ řekla ředitelka Střední školy hotelnictví a společného stravování v Teplicích nad Metují Petra Jansová. 

Hotelovka má momentálně kolem 110 žáků a z dlouhodobého pohledu je pro ni složité zůstat samostatná. 

S větším slučováním středních škol začal kraj už v roce 2007, kdy se začal projevovat pokles demografické křivky. Tehdy se do jedné spojily střední školy a učiliště v Rychnově nad Kněžnou a v Novém Bydžově. Optimalizace se sice neobešla bez protestů, ale kraj tehdy záměr dotáhl do konce.

V Hořicích se pak spojily gymnázium, obchodní akademie a střední zemědělská škola, v Novém Městě nad Metují průmyslovka se střední odbornou školou a učilištěm. Slučování se mělo dotknout i gymnázia v Úpici, které mělo přejít pod větší v Trutnově. Vedení Úpice se ale proti tomu ostře postavilo, gymnázium od kraje převzalo a provozuje ho jako vlastní příspěvkovou organizaci. 

Osmnáct dalších škol se v loňském roce optimalizaci vyhnulo. Tehdy jim hejtmanství jen vzkázalo, že si je ohlídá.

 • Nejčtenější

Motorkáři jezdili po chráněných místech Krkonoš, strážci parku je natočili

Strážci Krkonošského národního parku natočili další vandaly na terénních motorkách, kteří drancovali chráněné území...

Podnikatel chce dům od Rajniše. Pěkný, ale ráz roubené osady zničí, tvrdí místní

Premium Lidé z osady Liščí vrch nad obcí Hajnice v Podkrkonoší nesouhlasí se stavbou nového domu, který se tam chystá vybudovat...

Trpký návrat do extraligy. Budějovice dostaly od Hradce za vyučenou

České Budějovice vstoupily do Tipsport extraligy po sedmi letech velice nešťastně. První gól inkasovaly už po osmi...

Do skal s rezervovanou vstupenkou. Obec Adršpach míří k regulaci turistů

Adršpach chce zavést rezervační systém pro vstup do oblíbeného skalního města. Doufá, že si tím pomůže od ucpaných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice versus „Kradec“. Sedm let starou křivdu oživí třaskavý souboj

Premium Měl to být jeden ze dvou zápasů, který ve čtvrtek v podvečer zahájí nový extraligový ročník. Nakonec zůstal osamocen, a...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

 • Další z rubriky

Domov seniorů v Úpici jen těžko shání zaměstnance za lidi v karanténě

Těžkou personální situaci musí řešit domov pro seniory Beránek v Úpici na Trutnovsku, který je ohniskem nákazy nemocí...

Auto přeletělo mostek, hasiči vystříhali ženu zaklíněnou pod traverzou

Mladá žena se vážně zranila při dopravní nehodě u Bílého Újezdu na Rychnovsku. Auto s tříčlennou posádkou havarovalo...

Do skal s rezervovanou vstupenkou. Obec Adršpach míří k regulaci turistů

Adršpach chce zavést rezervační systém pro vstup do oblíbeného skalního města. Doufá, že si tím pomůže od ucpaných...

Z porodní vany je výhled na zámek. Špitál v Náchodě ukázal nové pavilony

Zdravotníci i pacienti už mají novou nemocnici v Náchodě takřka na dosah. Vedení Královéhradeckého kraje po dvou letech...

Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...