Stavaři mají rok na opravy kláštera v Broumově. Poslouží vzdělání

  7:00aktualizováno  7:00
Benediktinské opatství vybralo firmu Hochtief CZ na opravy části kláštera v Broumově za 250 milionů korun. Památkáři z výběru příliš nadšeni nejsou. Broumovští však tvrdí, že projekt připravili dobře.

Na opravy čeká nejzanedbanější část kláštera v Broumově. Klášterní kostel sv. Vojtěcha a prelatura už dostaly nové fasády. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Benediktini v pátek ukončili oslavy 800 let působení na Broumovsku a současně začínají přestavovat nejzanedbanější část kláštera v Broumově.

Stavební dělníci mají opravit do příštího listopadu asi pětinu vnitřních prostor a klášterní zahradu s drobnými stavbami.

Fotogalerie

Z výběrového řízení vzešla jako vítěz firma Hochtief CZ. Ta na sebe upozornila ve velké zakázce v Litomyšli, když vyčlenila málo peněz pro archeology. Opatství s ní už uzavřelo smlouvu.

Klášter čeká nejrozsáhlejší oprava za sto let

"Pro broumovský klášter budou zahájené stavební práce největší investicí za posledních víc než sto let," řekl správce kláštera Přemysl Sochor.

Klášter v Broumově

* benediktini získali Broumovsko a Policko začátkem 13. století
* původně vybudovali tvrz, středověký klášter vyhlížel jako hrad
* zásadní přestavba začala po požárech, rebelii a morové ráně v druhé půli 17. století za opatů Tomáše Sartoria a Otmara Zinka, působili zde architekti a stavitelé Carlo Lurago, Martin Allio, otec a syn Dientzenhoferové
* klášter představuje ucelený soubor dokumentující vývoj barokního slohu, nyní je národní kulturní památkou
* do roku 1939 byl Břevnov a Broumov jedno opatství, z politických důvodů se za války rozdělilo, německá komunita odešla po 2. světové válce do bavorského Rohru, klášter se pokusili osídlit čechoameričtí bratři z Lisle u Chicaga, ale byli vypovězeni roku 1948
* v 50. letech sloužil klášter k internaci kněží a jako archiv vnitra, později jej obývaly dominikánky
* po roce 1989 se vrátil řádu, slouží turistům, sídlí zde muzeum

Evropská unie a stát poskytly klášteru dotaci 248,5 milionu korun. Ta obnáší opravy ve dvou křídlech kolem severozápadní věže, obnovu klášterní zahrady a také vybudování vzdělávacího a kulturního centra.

Stavební práce dosáhnou 170 milionů, další peníze půjdou na mobiliář, platy, projektovou dokumentaci a průzkumy. Firma chystá přes zimu přípravné a bourací práce, v sezoně bude pracovat venku.

Firmy vypadly z výběrového řízení, zbyla jedna

Do soutěže se přihlásilo sedm firem, které doložily kvalifikační předpoklady, v druhém kole podaly cenové nabídky jen čtyři z nich.

"Ze čtyř uchazečů byli tři vyloučeni. Jeden měl chyby v harmonogramu prací, dva v nacenění," popsala koordinátorka projektu Libuše Růčková.

Památkáři se z vítězství velké firmy příliš neradují. "Stavební giganti obecně nejsou pro památky úplně ideální. Neštěstím je hlavně zákon o veřejných zakázkách s kritériem nejnižší ceny. Kvalita jde stranou a dost těžko se to hlídá," posteskl si jeden z památkářů pod podmínkou anonymity.

Firma v Litomyšli neodhadla rozpočet

Před dvěma lety se firma dostala do potíží během rozsáhlé zakázky za 400 milionů korun na zámeckém návrší v Litomyšli, když vyčlenila na archeologický výzkum jen pět milionů korun a město pak muselo z rezervy projektu poslat archeologům navíc dalších dvacet milionů.

Návrší v Litomyšli nabralo zpoždění, bude hotové zřejmě až příští rok v srpnu.

"Jestliže jde o zakázku velkého rozsahu a v historických objektech, mohou se objevit vícepráce podle konkrétního místa. Není to novostavba. Proto si netroufám tvrdit, že by šlo v našem případě o podhodnocenou zakázku," uvedl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Podle něj narážel projekt i na to, že padaly vlády a úředníci měli problém, kdo o něm může rozhodovat.

V Broumově si myslí, že obnovu kláštera připravili dobře. "Restaurátorský průzkum a archeologický výzkum proběhly v Broumově už vloni v letních měsících," ohradila se Libuše Růčková.

"Případný výskyt víceprací nedokáže stoprocentně zaručit nikdo a na žádné stavbě. Všechny naše odpovědnosti, povinnosti a záruky jsou zakotveny ve smlouvě o dílo a souvisejících dokumentech," poznamenal mluvčí Hochtief CZ Michal Talian.

Stavební ruch se v klášteře v Broumově projeví hlavně uzavřením zahrady pro návštěvníky od 1. prosince. Prohlídkové okruhy uvnitř kláštera však budou přístupné.

Vybudují centrum pro vzdělání a kulturu

V opravených prostorech vznikne Vzdělávací a kulturní centrum. To chce lidem nabídnout semináře, kurzy a workshopy.

Do institutu krásných umění by mohli přijít na výuku malby, hudby, divadla či fotografie. Další institut by chtěl přilákat zájemce o přírodovědné vzdělávání, protože Broumovsko leží přímo v chráněné krajinné oblasti s řadou zajímavostí v terénu.

V klášteře vzniknou učebny, sály či nahrávací sál, obnovou projde taky řada chodeb. "Po devastaci stavby v dobách komunistického režimu včetně zničení a rozkradení mobiliáře znamená tato investice obnovu nejvíce zničených částí kláštera," řekl správce kláštera Sochor.

V zahradě projdou opravami všechny stavby. Jde o kuchařův dům, zahradníkův dům, kuželník, barokní kašnu a vodárenskou věž. Největší zásah čeká drobné stavby podél zdi u Schollova parku. Garáže a dřevníky se budou bourat a nahradí je nový sál pro divadla a koncerty.

Provoz centra bude záviset na grantech i darech mecenášů. "Spolupracujeme s Agenturou pro rozvoj Broumovska, která už pořádá v klášteře koncerty a divadla. Přál bych si, aby klášter žil a byl otevřený. Je v něm i mohutný hudební archiv, který bude možné využít," připomněl převor-administrátor Petr Prokop Siostrzonek, který má na starosti klášter v Břevnově i Broumově.

Kraj umožnil rozjezd celého projektu tím, že poskytl půjčku pět milionů korun na pořízení projektové dokumentace. Broumovští se už dřív pokoušeli získat pro klášter dotaci, ale neuspěli.

Klášter získal peníze z integrovaného operačního programu Vracíme památky do života u ministerstva kultury.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Další z rubriky

Cizinec kvůli fotce přelezl zábradlí Bílé věže, spustil záchrannou akci

Policejní zátaras u Bílé věže v Hradci Králové.

Policejní manévry způsobil zahraniční turista, který v Hradci Králové přelezl zábradlí na ochozu 70 metrů vysoké Bílé...

Za devět skácených stromů vysadí jediný, Hradecký kraj je v tom nejhorší

Povodí Labe nechá pokácet víc než 1300 stromů podél řeky Úpy v České Skalici.

Stovky zdravých stromů v Královéhradeckém kraji ustupují panelovým výstavbám, obchodním domům nebo silnicím. V Jičíně,...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz