Velké náměstí dál trpí pod mnoha stovkami aut, která se tu denně protočí, vjezd i výjezd však vede kyvadlově přes Mýtskou ulici.
Dopravu v centru však zkomplikovaly i další opravy. Až do konce prázdnin je kvůli výměně dlažby před evangelickým kostelem zavřená Nezvalova ulice. Už několik měsíců pokračují práce na dálkovém teplovodu.
Kvůli rozkopané dlažbě je ještě zúžený krček spojující Velké a Malé náměstí. Hluboký příkop je i před historickou radnicí, bagry se přestěhovaly také do Dlouhé a Klicperovy ulice.
Provoz v Mýtské ulici řídí semafory. Jenže šňůra aut mířících do centra je dlouhá tak, že se z jedné strany klikatí až k restauraci Inflagranti naproti krajskému soudu.
Někdy je fronta dokonce dvojitá kvůli provozu z Komenského ulice. Výjimkou není ani to, že na druhé straně čeká na výjezd z Velkého náměstí přes deset automobilů. Parkoviště přímo na náměstí sice nebývá úplně plné, ale doprava včetně zásobovacích dodávek se probíjí ulicemi, které na nápor nejsou připravené.
„Těch pár měsíců nepohodlí musíme vydržet, ale silnice bude úplně vymlácená. Už teď je v hrozném stavu a bude to ještě horší. O opravách dlažby ale pochybuju, kvůli zásobování to tu nejde úplně zavřít. Na druhou stranu se dá v centru docela snadno zaparkovat, ty dopravní komplikace možná dost lidí k vjezdu na náměstí odradily,“ řekl Jaromír Krejcárek z Dlouhé ulice.
Je to pohroma, vadí podnikatelům
Stejné pocity mají podnikatelé. Provozovatelé restaurací, kaváren a obchodů rozhodně neprožívají bezstarostné léto.
„Při divadelním festivalu to navzdory rozkopaným ulicím bylo velmi dobré. Ale prázdniny ve spojení se zavřenou ulicí V Kopečku pro nás znamenají pohromu. Lidé přestali jezdit hlavně na obědy, kdy se tu potřebují jen otočit, a ne čekat ve frontě na zelenou na semaforu,“ upozornil provozovatel restaurace pod podloubím.
„Statistiky, kdy se do náměstí vjet může a kdy nikoli, jsou průkazné. Provozovatelé restaurací klidně na celou dobu, kdy se na náměstí z nejrůznějších důvodů vjet nesmí, mohou zavřít,“ konstatoval Roman Grym, šéf Spolku pro kvalitu života, který sdružil majitele nemovitostí na Velkém náměstí.
V Kopečku je otevřen pouze jeden chodník, po kterém neprojede ani cyklista. Uprostřed ulice se pracuje ve výkopu a uzavírka bude trvat ještě čtvrt roku.
„Nakoupit si přijde asi jen polovina lidí. Je to špatné,“ postěžoval si vietnamský obchodník v uzavřené ulici.
Pěší zóna: kdy bude jasno?
Kdyby se však ulice V Kopečku měla natrvalo proměnit v pěší zónu, místním obchodníkům by to nejspíš pomohlo. A nejen jim. Křižovatka u Grandu trpí a významnou měrou se na tom podílí auta vyjíždějící z Velkého náměstí.
„Jedním z požadavků, který určí směr, kudy se budeme vydávat, je prověření zklidnění či úplné omezení dopravy v ulici V Kopečku,“ řekl náměstek primátorky pro oblast investic Lukáš Řádek (TOP 09).
„Ulice V Kopečku by se měla přeměnit na pěší zónu s omezeným režimem automobilové obsluhy. Dosud k tomu chyběla politická odvaha, přestože jak stávající stav, tak dopravní průzkumy jednoznačně mluví ve prospěch preference pěší dopravy,“ upozornil předseda východočeské pobočky Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj a vodohospodář Miroslav Petr.
Na začátku roku 2024 bude rekonstrukce vodovodu a kanalizace pokračovat mezi Svatojánským a Velkým náměstím, to už ulice V Kopečku bude otevřená a ke Grandu se bude sjíždět objížďkou přes Rokitanského ulici. Druhá etapa skončí příští rok v dubnu. V březnu Vodovody a kanalizace zahájí opravy v Dlouhé a Zieglerově ulici.