Přehrada Les Království prokoukne, Povodí Labe opraví pohádkové stavby

  9:23aktualizováno  9:23
Rekonstrukce čeká bývalý domek hrázného, brány i šoupátkovou věž, které jsou součástí památkově chráněné přehrady Les Království na Labi. Stavební práce ovlivní turistickou sezonu, kulturní léto na Štěrbově vile se ale uskuteční ve stejném formátu jako vloni.

Kvůli stavbařům budou muset výletníci v následujících dvou letech oželet romantické fotografie přehrady Les Království u Dvora Králové nad Labem. Kazit je bude lešení a přítomnost dělníků. Povodí Labe už zahájilo velkou rekonstrukci budov, které jsou součástí komplexu vodního díla, za téměř 30 milionů korun. Obnova národní kulturní památky potrvá do konce srpna 2019.

Fotogalerie

„Pracovat se bude zejména na budově bývalého domu dozorce přehrady, přilehlých hospodářských staveních, zrenovována bude zahrada a její oplocení,“ uvedla Hana Bendová z Povodí Labe. 

Prokouknou také další památkově chráněné objekty: levá šoupátková věž a obě průjezdové brány na hrázi. Na branách s ozdobnými věžičkami i na někdejším domku hrázného, který připomíná rozhlednu, už je lešení. 

„Objekty nejsou v dobrém stavu, například dům hrázného prošel za uplynulých 100 let několika přestavbami. Cílem rekonstrukce je, aby budovy vypadaly tak, jako v době jejich vzniku,“ poznamenala Bendová.

Stavaři proto budou spolupracovat s experty Národního památkového ústavu a použijí původní technologie i speciální materiály. Také proto rekonstrukce potrvá dva roky. Venkovní práce navíc limitují klimatické podmínky.

Přehrada Les Království

Stavba přehrady Les Království byla dokončená v roce 1919, v té době se jednalo o největší vodní nádrž v tehdejším Československu. Její vybudování podnítily ničivé povodně na Labi v roce 1897. 

Hráz v koruně měří na délku 218 metrů, její maximální výška je 41 metrů. Od roku 1923 je součástí vodní elektrárna. Přehrada je považována za nejkrásnější stavbu svého druhu u nás, takřka pohádkový charakter jí dodávají dvě brány s ozdobnými věžičkami a na pravém břehu stojící domek hrázného s nepřehlédnutelnou věží a cimbuřím. 

V roce 1958 se přehrada dostala na seznam nemovitých památek, o šest let později se stala národní technickou památkou. Od roku 2010 je národní kulturní památkou.

„Dojde k výměně střešní krytiny, zrestaurování omítek, vyčištění kamenů. Součástí projektu je odborný průzkum dřevěných konstrukcí, který má zjistit, zda nejsou napadené houbami,“ prozradila. Opravy si celkem vyžádají 27 milionů korun.

Les Království patří mezi nejfotogeničtější a nejnavštěvovanější místa ve východních Čechách. Každou sezonu sem zamíří tisíce výletníků. Povodí Labe turistům kvůli stavebnímu ruchu doporučuje, aby se v letošní a příští letní sezoně přehradě pokud možno vyhnuli.

„Stavební práce s sebou přinesou postupně různá omezení, jejichž rozsah a načasování zatím nelze přesně stanovit,“ uvedla Hana Bendová. 

Kvůli rozsáhlým opravám se na jaře neuskuteční tradiční den otevřených dveří. V minulosti se hovořilo o tom, že dům hrázného by se měl proměnit v muzeum, Povodí Labe o tom ale zatím nerozhodlo.

Komunikace spojující Bílou Třemešnou s Nemojovem, která vede přímo po hrázi, by měla po celou dobu zůstat průjezdná. V hlavní sezoně ale turisté musejí počítat s omezením. Stavaři by měli mimo jiné odstranit asfaltový nástřik z dlažebních kostek.

„K nějakému omezení dopravy během letních prázdnin dojde, zatím ale nemáme konkrétní informace, v jakém termínu to bude,“ sdělil starosta Bílé Třemešné Štěpán Čeněk (SNK).

Kulturní léto beze změn

Loni v létě se veřejnosti poprvé po mnoha letech otevřela Štěrbova vila, odkud bratři Emil a František Štěrbové mezi lety 1910 až 1919 řídili stavbu nedalekého vodního díla. Vzniklo zde informační centrum a zázemí pro koncerty a divadelní vystoupení s kapacitou 500 diváků. Letos v létě se uskuteční druhý ročník kulturního léta.

Organizátoři už mají naplánované koncerty Michala Pavlíčka s Monikou Načevou, Mňágy a Žďorp nebo rockera Vladimíra Mišíka. Majitel Štěrbovy vily Michal Karadzos nepředpokládá, že by rekonstrukce přehradních objektů kulturní léto nějak ovlivnila.

„Štěrbova vila bude otevřená celé léto, nepočítáme s žádnými omezeními, nedotkne se to ani parkovacích ploch pro návštěvníky vily. Kulturní léto se uskuteční ve stejném formátu jako v loňském roce,“ potvrdil Michal Karadzos.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Klíčový most v Hradci už za provozu opravují, první špičku ustál

Kvůli opravám mostu U Soutoku se v Hradci Králové čekají komplikace a kolony...

Začaly opravy mostu U Soutoku v Hradci Králové. Nejvytíženější most v celém kraji přitom zůstává otevřen pro veškerou...

Pec pod Sněžkou může regulovat stavby pomocí bublin, rozhodl Ústavní soud

Pec pod Snězkou (ilustrační snímek)

Územní plán Pece pod Sněžkou na Trutnovsku smí nadále využívat princip takzvaných regulačních bublin. Ústavní soud...

Archeologové zkusí doplout v dlabaném člunu na Krétu jako v neolitu

Posádka dopraví člun do řecké Attiky (19. 5. 2019).

První část expedice Monoxylon III vyrazila i s dlabaným člunem na cestu do Řecka. Čtyři členové vezou člun za autem,...

Najdete na iDNES.cz