Tesařík žere krov barokního kostela v Otovicích. Likvidují ho „fénem“

  7:08aktualizováno  7:08
Broumovská farnost od středy opravuje kostel svaté Barbory v Otovicích na Náchodsku. Do téměř třistaleté stavby zatéká a má potíže se statikou. Odborníci začali s likvidací škůdců v barokním krovu. Ničí je pomocí horkého vzduchu.

Trubkami proudí do krovů kostela svaté Barbory horký vzduch o teplotě 110 stupňů. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Krov je silně napaden tesaříkem krovovým. Metoda takzvané termosanace, která spočívá ve vhánění horkého vzduchu, by měla zničit škůdce od vajíček až po dospělce. Teprve poté mohou přijít další opravy poškozené stavby.

"V otovickém kostele jsou napadeny hlavně mladší části dřeva krovu. Dřív se zde krovy ošetřovaly chemicky, ale tesaříci tam zůstali zřejmě ve velkých profilech trámů," míní Miloš Buroň z josefovského pracoviště Národního památkového ústavu.

S termosanací zatím nemáme v kraji zkušenosti, ale pro památkáře je to zajímavá metoda, obejde se bez chemie i vyřezávání prvků," říká památkář.

Hodinu alespoň 55 stupňů

Firma v úterý zavedla potrubí štítovým okénkem do krovu a ráno spustila horkovzdušné agregáty. Do trámů zavedla čidla na měření teploty.

Z kruchty se tak dalo na počítači sledovat, jak stoupá prohřívání patrového krovu vysokého kolem osmi metrů. K likvidaci škůdců je potřeba, aby se všechny konstrukce prohřály aspoň hodinu na 55 stupňů Celsia.

Fotogalerie

"Vyfukujeme vzduch o teplotě 110 stupňů, uvnitř trámů je zatím přes 15 stupňů. Je už podzim, trámy dosahují šíře i 30 centimetrů, tak odhaduji, že tu strávíme 18 hodin nepřetržitého provozu," říká technik společnosti Thermo Sanace Jan Štěpánek.

Kostel svaté Barbory pochází z let 1725 až 1727 a patří do broumovské skupiny kostelů. Vystavěl jej K. I. Dientzenhofer zřejmě podle upraveného staršího projektu svého otce.

Z celé skupiny je v nejsvízelnější situaci. Do střechy zatéká, takže krov už má potíže i se statikou. Pokud by se nechal bez zásahu, hrozilo by podle památkářů až jeho propadnutí.

Otovický kostel je zvláštní oválným půdorysem. Má dřevěnou klenbu a na ní už jsou omítky.

"Už na jaře jsme uspořádali s památkáři seminář a chtěli jsme slyšet, zda jde o bezpečnou metodu. Byla obava, aby omítka neodpadla z prohřátého dřeva," říká Jakub Děd ze sdružení Omnium, které farnosti pomáhá s dotacemi.

Zničení škůdců a následující chemické ošetření vyjde na 250 tisíc korun. Dotaci poskytl státní program záchrany architektonického dědictví, desetinou se podílí broumovská farnost.

Stejná částka půjde ještě na navazující tesařské práce, protože nejpoškozenější části dřeva se musí vyměnit. Termosanace se v Česku provádějí teprve tři roky, metodu vynalezli v Dánsku roku 1929.

Farnost chce pokračovat postupně se záchranou krovu v dalších letech podle toho, jak získá dotace. Práce se odhadují až na 3 až 4 miliony korun.

Autor:

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Postižení montují auta pinzetou, modely kamionů míří do celého světa

Centrum má vlastní lakovnu, některé díly jí projdou až osmkrát.

Už přes 380 tisíc věrných modelů aut vyslala mezi sběratele do různých koutů světa chráněná dílna v Jaroměři. Lidé se...

Další z rubriky

Nový špitál v Náchodě už roste, nemocnici teď hlavně chybí personál

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019).

V Oblastní nemocnici v Náchodě už se rýsují spodní podlaží dvou nových pavilonů. Stavba za víc než miliardu potrápila...

Útočník napadl před klubem v Trutnově muže, ten v nemocnici zemřel

policejní auto

Napadení muže, kterého v neděli zbil útočník před zábavním podnikem v Trutnově, vyšetřuje policie. Případ je o to...

Ekologické autobusy v Trutnově mají potíže, tento týden jezdí zdarma

Od února 2019 jezdí v MHD v Trutnově pouze ekologické autobusy, jedná se o...

Technické problémy provázejí revoluci v městské hromadné dopravě v Trutnově. Kvůli potížím s odbavením proto pasažéři...

Najdete na iDNES.cz