Odvolací soud zprostil exstarostu Náchoda obžaloby za prodej pivovaru

  13:03aktualizováno  14:26
Bývalý náchodský starosta uspěl s odvoláním proti rozsudku Okresního soudu v Náchodě, který mu na šest let zakázal výkon veřejné funkce za pochybení při prodeji náchodského pivovaru. Hradecký krajský soud teď Oldřicha Čtvrtečku zprostil obžaloby.

Bývalý náchodský starosta Oldřich Čtvrtečka u Okresního soudu v Náchodě. (2. 10. 2012) | foto: ČTK

Sedmašedesátiletý Oldřich Čtvrtečka od začátku vyšetřování vinu odmítal a Krajský soud v Hradci Králové mu nyní dal za pravdu, když zrušil červnový verdikt soudu první instance. Případ nevrátil do Náchoda, ale vynesl zprošťující verdikt.

"Okresní soud věc vyhodnotil spekulativním způsobem, mezery vyplnil vlastními úvahami, které nemají oporu v důkazech," odůvodnila předsedkyně senátu Jana Chládková své rozhodnutí, že žalovaný skutek není trestným činem. 

Prodej pivovaru

Náchod prodal městský pivovar po výběrovém řízení v roce 2009, firmy musely podat nabídky během jediného měsíce. Město dalo přednost nabídce 150 milionů korun od společnosti LIF, i když Pivovar Holba chtěl zaplatit 185 milionů. Žalobce tvrdil, že město s druhým zájemcem ani nejednalo a starosta zasahoval do smlouvy. Obžalovaný se bránil, že nabídka Holby nebyla ve výsledku tak výhodná, protože se do ní počítala i přístavba hotelu Beránek. Město by podle něj dostalo peníze teprve po pěti letech a nemělo by v podniku žádný vliv, týkaly by se ho jen sankce. Navíc zastupitelům prý šlo i o zachování výroby v pivovaru, jeho značky Primátor a pracovních míst.

V červnu 2009 podnikla protikorupční policie razii na radnici, starosta čelí obvinění od března 2010.

Chybí totiž důkazy, které by podpořily obžalobu z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Státní zastupitelství obžalovalo bývalého starostu z toho, že při prodeji náchodského pivovaru napomohl ve veřejné soutěži zvítězit firmě LIF, i když nesplnila všechny podmínky soutěže.

"Zásadně odmítám, že bych do prodeje pivovaru zasahoval," zopakoval Čtvrtečka dopoledne u soudu.

"Ztratil jsem společenskou prestiž, pět let života a svoje zdraví, to mi nikdo nenahradí," řekl stroze po vynesení rozsudku.

Podle odvolacího soudu Čtvrtečka pouze realizoval rozhodnutí zastupitelstva a rady města, ke kterému přispěl i postoj managementu pivovaru. Samotné jednání se zájemci o koupi pivovaru nevedl, podmínky soutěže stanovila výběrová komise.

"Okresní soud provedl rozsáhlé dokazování, nicméně jak sám uvedl, možnost rozhodnout byla limitovaná, protože musel vycházet jen z listinných důkazů, svědci nevypovídali," uvedla soudkyně.

Nepodařilo se tak prokázat, že starosta připravil městskou kasu o 35 milionů korun. To ostatně uznal už náchodský okresní soud, když nenařídil obžalovanému zaplatit škodu, ale potrestal ho pouze zákazem činnosti. 

"Celá kauza smrdí korupcí, ale je to jen smrad, nemáme jednoznačný důkaz, jen celou řadu náznaků," řekl v červnu náchodský soudce Pavel Ruml (více čtěte zde). Důležití svědci z okolí starosty a jeho tehdy vládnoucí ODS totiž odmítli vypovídat z obavy o vlastní stíhání.

Předchozí rozsudek napadl nejen obžalovaný, ale i žalobce. Státní zástupkyně Marie Macháčková před vynesením rozhodnutí krajského soudu trvala na tom, že pětatřicetimilionová škoda se prokázala.

"Trest není dostatečný, proto navrhuji, aby krajský soud věc vrátil soudu prvního stupně k novému projednání a rozhodnutí," řekla Macháčková. Zprošťující verdikt následně nijak nekomentovala, napadnout ho může už jen dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Tam také leží dovolání pivovaru Holba, který tehdy neuspěl ve snaze koupit pivovar Primátor a výběrové řízení, ve kterém vyhrála firma LIF, označil za zmanipulované. Žalobu dvakrát zamítl Krajský soud v Hradci Králové (více najdete zde a zde), což letos v červnu potvrdil i Vrchní soud v Praze.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Farmář dostal za týrání skotu podmínku. Na péči jsem neměl peníze, hájí se

Vladimír Čepelka se u Okresního soudu v Trutnově zodpovídal z týrání zvířat...

Tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let udělil za týrání skotu trutnovský okresní soud Vladimíru Čepelkovi ze...

Postižení montují auta pinzetou, modely kamionů míří do celého světa

Centrum má vlastní lakovnu, některé díly jí projdou až osmkrát.

Už přes 380 tisíc věrných modelů aut vyslala mezi sběratele do různých koutů světa chráněná dílna v Jaroměři. Lidé se...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Najdete na iDNES.cz