Soud zmírnil trest útočníkovi, který mladíkovi násadou rozbil lebku

  6:40aktualizováno  6:40
Krajský soud v Hradci Králové snížil trest Patriku Kotlárovi, který v září 2017 dřevěnou násadou zbil několik mladíků v Josefově na Náchodsku. Jednomu z napadených způsobil zlomeniny lebečních kostí. Původně měl jít do vězení na osm let, ale odvolací soud trest snížil na 5,5 roku.

Obžalovaný Patrik Kotlár u Okresního soudu v Náchodě (30.10.2018) | foto: Tomáš Hejtmánek

Hradecký soud uznal argumentaci Okresního soudu v Náchodě včetně rozsudku o vině obžalovaného. Jeho výrok z října loňského roku však zrušil v části o trestu. Verdikt osm let vězení mu přišel jako příliš tvrdý.

„Uložením trestu v horní třetině sazby se rozsudek krajskému soudu jeví jako nepřiměřeně přísný. Takový trest nevystihuje konkrétní okolnosti případu a osoby obžalovaného, na kterého je s výjimkou posledního odsouzení potřeba hledět jako by nebyl odsouzen,“ zdůvodnil rozhodnutí předseda odvolacího senátu Oldřich Rejfek.

Poukázal na to, že třiadvacetiletý Kotlár byl sice v minulosti šestkrát souzený, ale z toho pětkrát jako mladistvý. K těmto rozsudkům se tak nepřihlíží. Kotlár přitom čin spáchal v době, kdy byl v podmínce za úvěrový podvod.

Náchodský soud podle krajského senátu pochybil v tom, že Kotlárovi neuložil úhrnný trest, který by zahrnoval i porušení podmínky. Nově mu proto uložil úhrnný trest 5,5 roku ve věznici s ostrahou.

„Krajský soud má za to, že takto uložený trest odpovídá jak povaze a závažnosti jednání, tak i poměru obžalovaného a možnostem jeho nápravy. V ostatních částech zůstal rozsudek nezměněn,“ řekl Rejfek.

Obžaloba vinila Patrika Kotlára z toho, že při potyčce v noci na 9. září 2017 napadl dřevěnou násadou čtyři muže ve věku 18 až 22 let. Ti spolu se dvěma nezletilými dívkami šli zhruba hodinu po půlnoci z Jaroměře do Josefova k jednomu z napadených domů. Dívky zraněné nebyly.

Fotogalerie

Spolu s Kotlárem stáli před soudem také bratři Milan a Radek Banovi. Podle obžaloby se do potyčky aktivně nezapojili, ale provinili se tím, že útoku nezabránili a nezavolali policii. Soud je potrestal tříletou podmínkou. Oba již byli v minulosti souzeni. Starší Radek Bano šestkrát, mladší Milan jednou.

Čtvrtým obviněným byl mladistvý Patrik Š., jehož případ projednal pardubický soud pro mladistvé. Nejméně po jednom z napadených podle spisu hodil skleněnou lahev.

Událost se odehrála na půli cesty z Jaroměře do Josefova pod kopcem Šoubrák. Skupina Romů podle spisu popíjela v hospodě. Radek Bano je pak vyzvedl a vezl domů svým autem. Po cestě se ještě zastavili na čerpací stanici, kde koupili šest lahví piva. Obsluha do protokolu uvedla, že působili slušně a nevypadali opilí.

Když auto míjelo skupinu šesti mladých lidí před Josefovem, vyletěla z okna lahev a rozbila se o zem před dvojicí dívek. Jedna z nich policii řekla, že na ni z lahve vystříklo pivo. Skupina chlapců poté na osádku auta gestikulovala. Poškození tvrdí, že pouze zvedli ruce. Podle útočníků však na ně ukazovali zvednutý prostředníček.

„Kluci zvedli ruce, ale žádné gesto neukazovali. Pokračovali jsme na cestě domů, auto se za chvíli vrátilo. Nejdřív vystoupil ten nejmladší a vypadalo to, že se dohadují, jestli pojedou dál nebo co se bude dít,“ řekl dříve u soudu jeden z poškozených.

Patrik Kotlár otevřel kufr u auta, vyndal z něj asi 75 centimetrů dlouhou násadu, zřejmě od krumpáče, a přistoupil ke skupině chodců.

„Přišel ke mně s otázkou, kdo ukázal fakáče, a pak jsem skončil na zemi. Když byl ode mě dva metry, tak jsem si všiml, že drží násadu. Byl tam hrozný povyk, všichni nějak poskakovali, hádali se,“ dodal poškozený.

Mladíka udeřil tak silně, že mu praskla lebka

Podle spisu držel obžalovaný násadu oběma rukama. Udeřil mladíka tak, že mu praskla lebka. Mladík se chytil za hlavu, spadl na zem a ztratil vědomí. Kotlár pak podle obžaloby násadou praštil další tři mladíky. U soudu však tvrdil, že na dva z nich zaútočil lahvemi nejmladší z obžalovaných.

„Já jsem na všechny nezaútočil. Nemohl jsem držet v ruce násadu i flašky, to nejde,“ odmítl dříve tvrzení svědků.

Podle znaleckého posudku z oboru psychiatrie má obžalovaný vrozenou poruchu osobnosti, kterou nelze léčit. V posudku se píše, že jde o explozivní a agresivní osobnost s emočně nestabilními impulzivními rysy.

„Má nedostatečnou kontrolu impulzivity. Jedná neočekávaně a bez uvážení následků. Má sklony k výbuchům hněvu a zuřivosti s neschopností uvědomovat si následky svého chování. Mylně chápe skutky jiných jako nepřátelské, i když jsou vůči němu neutrální nebo přátelské,“ stojí v posudku.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Pec pod Sněžkou může regulovat stavby pomocí bublin, rozhodl Ústavní soud

Pec pod Snězkou (ilustrační snímek)

Územní plán Pece pod Sněžkou na Trutnovsku smí nadále využívat princip takzvaných regulačních bublin. Ústavní soud...

Broumov zavedl bezdoplatkovou zónu, chce odradit kočovníky za dávkami

Soukenická ulice pod klášterem v Broumově (10. 5. 2019)

Broumov vytáhl proti lidem „kočujícím“ za sociálními dávkami. Radnice vyhlásila „bezdoplatkovou zónu“ v konkrétních...

Další z rubriky

Hradec má potíže s opravami umělecké školy. Chybí plán, jak pokračovat

Základní umělecká škola Střezina v Hradci Králové přežívá v provizoriu po...

Nové vedení Hradce Králové ani za půl roku nezačalo připravovat přestavbu Základní umělecké školy Střezina. Chybí také...

Ve Dvoře Králové staví zdravotnické zařízení, jenže zčásti načerno

Rozestavěné centrum pro dlouhodobou ošetřovatelskou péči ve Dvoře Králové

Ve Dvoře Králové na Trutnovsku vzniká nové zdravotnické zařízení. Na moderní přístavbu historické vily však investor...

Koalice v Hradci se pře, kdo dohlédne na územní plán. Jde o stamiliony

Předzahrádky královéhradeckých restaurací

Půl roku po komunálních volbách v Hradci Králové pokračuje „kolíkování“ dobytého území, tedy přerozdělování moci v...

Najdete na iDNES.cz