Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Opouštěl Sklenářovice s odsunem jako dítě. Ta hodina vše změnila, říká

  8:10
Němec Alois Zieris prožil v krkonošských Sklenářovicích deset let. V červenci 1946 se musel s matkou a čtyřmi sourozenci bleskově sbalit a rodnou ves opustit. Poprvé se vrátil po téměř dvaceti letech, z kdysi prosperující obce zbyly jen ruiny. Bývalý generál o ní vydává fotoknihy a stále se vrací.
Alois Zieris a v pozadí stodola postavená v roce 1928. Je poslední dochovanou...

Alois Zieris a v pozadí stodola postavená v roce 1928. Je poslední dochovanou budovou. | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Třiaosmdesátiletý Alois Zieris vypráví o dramatických událostech z roku 1946, jako kdyby se staly včera. Přesto na rodnou vesnici nedá dopustit a několikrát do roka sem přijíždí. Na místě, kde stál dům jeho rodiny, vysadil květiny a o záhon s nimi pečuje.

S rodinou žil v horní části Sklenářovic ještě několik měsíců po konci 2. světové války. V té době už bez otce, který padl na frontě.

„Věděli jsme, že všichni Němci musejí z pohraničí odejít. Protože se to ale dlouho nestalo, mysleli jsme si, že už je to vyřešené a budeme moci ve Sklenářovicích žít jako před válkou,“ vzpomíná Alois Zieris.

Naděje německých usedlíků se rozplynuly v červenci 1946, v době první senoseče.

„V šest hodin ráno přišli dva policisté a řekli nám, že do hodiny musíme opustit dům. Každý si mohl vzít jen 25 kilogramů věcí. Bylo to pro nás strašné překvapení, potřebovali jsme čas, abychom si mohli sbalit. Můj o dva roky starší bratr nechtěl jít a odmítal se obléknout,“ popisuje stresující okamžiky.

Doma museli nechat všechna zvířata; krávy, kozy i psa, který za nimi běžel po cestě. Uprostřed vesnice, kde dnes stojí válečný pomník, naložili věci na koňský povoz a pokračovali pěšky do sběrného tábora v Kalné Vodě u Mladých Buků. Nesměli s sebou mít žádné peníze ani dokumenty.

„V táboře jsme byli přibližně týden. Když už tam bylo dost lidí, nákladní auta nás odvezla na vlakové nádraží, odkud jsme pokračovali do Německa. V každém nákladním vagonu bylo asi dvacet lidí. Nebyla tam žádná toaleta, seděli jsme a leželi na svých věcech,“ poznamenává.

Vlak je dovezl do německého Bad Brambachu, dva týdny rodina strávila v karanténě v bývalém zajateckém táboře v Magdeburgu. Nový domov našla v nedaleké vesnici Barneberg.

„Jako dítě jsem na tom neshledával nic zvláštního, rozloučení s Krkonošemi jsem vnímal tak, že už jako dítě nebudu muset pracovat. V Německu ale byla obrovská bída. Dostali jsme jeden prázdný pokoj, kde stála pouze kamna. Leželi jsme na zemi, neměli jsme moc co jíst. Oproti Sklenářovicím to bylo velice těžké, tam jsme měli všechno,“ porovnává Alois Zieris. V 50. letech vstoupil do německé armády a dotáhl to až na generála.

Vrátil se až dvacet let po válce. Stěhování do Krkonoš nevyšlo

Do rodné vesnice se mohl poprvé vrátit teprve v roce 1965, v té době nevěděl, kdo z příbuzných v regionu zůstal.

„Na hřbitově v Mladých Bukách jsme našli hrob mého dědečka, o který se někdo staral. Díky tomu jsme zjistili, že tady stále máme příbuzné,“ říká.

Po sametové revoluci chtěl v Krkonoších koupit dům, nikdy k tomu však nedošlo. Dodnes však do Sklenářovic s manželkou pravidelně jezdí. Dokonce o vesnici vydal fotoknihy a nechal vyrobit velkou mapu z roku 1946, kterou chce umístit u válečného památníku. Na něm jsou uvedeni čtyři lidé se jménem Zieris, příbuzní Aloise, kteří padli v první světové válce.

Podle něj v Německu dosud žije kolem čtyřiceti sklenářovických rodáků. Do rodné obce stále jezdí a mají prý sami problém svůj bývalý dům mezi ruinami nalézt. Generál ve výslužbě kolem pomníku vysázel stromy, v místech, kde stával jeho rodný dům, umístil lavičku a vytvořil květinový záhon.

Ještě v roce 1946 stálo v někdejším Glasendorfu 29 domů a žilo 175 lidí. Byla tu škola, hostinec i koloniál. Obec v údolí Zlatého potoka byla zcela soběstačná. Lidé na loukách pěstovali obilí i len a chovali dobytek. Mléko, máslo a sýry vozili do obchodu v Mladých Bukách. Rostly zde také desítky ovocných stromů. Podle vzpomínek Aloise Zierise lidé sbírali lesní plody, dělali zavařeniny a sušili houby.

„Byla to těžká doba, ale pěkná. Jako děti jsme musely hodně pomáhat. Já jsem dělal u sousedního sedláka, každý den jsem vyháněl krávy na pastvu a zase zpátky,“ vypráví pamětník.

Každou neděli s ostatními chodil do šest kilometrů vzdálených Mladých Buků pěšky na mši, do Trutnova jezdili vlakem jednou za rok. Za zubařem obyvatelé dojížděli do Janských Lázní. Ve Sklenářovicích chyběla elektřina, pouze kolář měl malou vodní turbínu. Kdo chtěl poslouchat rádio, musel mít baterii.

Zbyla už jen stodola, základy domů a torzo starého mlýna

První zmínka o Sklenářovicích pochází z roku 1515. Původně zde žili němečtí skláři, potom na zdejších loukách hospodařili zemědělci. V únoru 1655 sjela ze svahů Rýchor vůbec první písemně zaznamenaná lavina v Krkonoších a smetla dva domy. V sutinách zemřelo osm lidí.

Po konci druhé světové války se obec proměnila ve vesnici duchů, v závěru 50. let armáda srovnala většinu domů se zemí. Jedinou budovou, která dodnes stojí, je stodola z roku 1928 postavená na místě původního vyhořelého přístřešku. Z většiny ostatních domů se dochovaly pouze základy, výjimkou je starý mlýn u cesty.

Jediným stálým obyvatel Sklenářovic je v současnosti farmář Vlastimil Kadeřábek. V roce 1992 na samotě začínal s chovem skotu, o osm let později se do údolí natrvalo přestěhoval a na stráni vybudoval chalupu, pracovní srub, skleníky i přístřešky pro zvířata. V hospodářství chová kozy, drůbež, pěstuje zeleninu i obilí.

Sklenářovické údolí je od roku 2009 přírodní památkou. Nedaleko Sklenářovic se nachází čtyři kilometry dlouhá Vojenská cesta, na konci 30. let ji vybudovali vojáci, aby mohli na Rýchory dopravit materiál pro stavbu bunkrů.

Vede Bártovým lesem, kde horníci od středověku až do 18. století s přestávkami těžili zlato. Nejzajímavější technickou památkou je kamenný obloukový most ze 16. století na začátku cesty v osadě Bystřice.

Kolem Sklenářovic prochází Vojenská cesta:

26. května 2019

  • Nejčtenější

Prezident si v Broumově prošel klášter, pak vyrazil ostrým tempem do skal

6. prosince 2023,  aktualizováno  18:32

Prezidentský pár má za sebou dvoudenní cestu po Královéhradeckém kraji. V pohraničním Broumově si...

Na sídlištích se za parkování bude platit, Hradec chce řešit i dodávky

6. prosince 2023  17:20

Placené parkování v Hradci Králové až na malé výjimky dosud nepřekročilo hranici Gočárova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlk postřelený v Krkonoších dva dny krvácel, museli ho utratit

7. prosince 2023  11:45

Postřeleného vlka našli díky GPS obojku na hranici krkonošského národního parku a jeho ochranného...

Za konopí pěstované v zakopaných kontejnerech dostal farmář 11 let vězení

7. prosince 2023  13:12

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Petra Včeliše z Broumovska jedenácti lety ve věznici s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindl chrání andělská křídla. Ocelová plastika u Bílého mostu váží tunu

2. prosince 2023  8:21

Nepřehlédnutelná instalace, která je fotopointem, sochou i odpočinkovým místem, ozvláštnila centrum...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Hradecká nemocnice bude dál jednat s nespokojenými odboráři a lékaři

8. prosince 2023  13:34

Vedení Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) dnes uzavřenou dohodu na celostátní úrovní mezi...

Drtivá část sjezdovek v Krkonoších i Orlických horách se otevírá

8. prosince 2023  9:21

Východočeské hory čeká první velký lyžařský víkend. Týden po zahájení sezony bude v provozu většina...

Za konopí pěstované v zakopaných kontejnerech dostal farmář 11 let vězení

7. prosince 2023  13:12

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Petra Včeliše z Broumovska jedenácti lety ve věznici s...

Vlk postřelený v Krkonoších dva dny krvácel, museli ho utratit

7. prosince 2023  11:45

Postřeleného vlka našli díky GPS obojku na hranici krkonošského národního parku a jeho ochranného...

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...