V zoo chytali pelikány, dva ptáky zpacifikovali až skokem z mostu

  17:10aktualizováno  17:10
Africké safari Josefa Vágnera ve Dvoře Králové je „vyklizené“. Jako poslední areál opustila skupina 25 pelikánů bílých, kadeřavých a afrických. Armáda dvaceti ošetřovatelů je chytala na zemi i ve vodě. Dva ptáky, kteří vytrvale kroužili po rybníku a unikali, ošetřovatel zpacifikoval skokem z mostu.

Odchyt totiž tentokrát nešel tak hladce jako v minulosti. V pěší části safari u velké nádrže, kde v létě pobývají hroši, se pracovníkům zahrady podařilo chytit téměř všechny pelikány na souši.

Až na jednoho, který k překvapení všech uletěl do jiného výběhu.

„Afričtí pelikáni jsou lehčí, váží okolo tří kilogramů a někdy se stane, že dokážou popoletět, když jim pod křídla foukne vítr,“ vysvětlil zoolog Michal Podhrázský. Pro uprchlíka se ošetřovatelé vrátili až úplně nakonec.

V klasické části safari zvolili ošetřovatelé osvědčenou taktiku. Pelikány obklíčili na obou březích vodní nádrže a zároveň k hejnu mířily po hladině dva čluny. Většina ptáků podle plánu pláchla do lesa a na okolní louky, kde byl jejich odchyt otázkou několika minut.

Ve vodě však zbyli dva „mazáci“ a nebylo vůbec jednoduché je dostat na břeh. Bez problémů prchali před člunem, kroužili po celém rybníku a několikrát se dokázali vysmeknout z vrhací sítě hozené z mostu dřív, než k nim dorazila posádka člunu.

„Jsou to zkušení ptáci, kteří už vědí, co přijde na podzim. Jakmile se tady ukáže více lidí, tak okamžitě poznají, co je čeká,“ poznamenal Podhrázský.

Úspěch slavila až taktika, kdy ošetřovatel skočil z mostu na pelikána ve chvíli, kdy na něj kolega hodil síť. Vodní pták už neměl čas se vyprostit a ošetřovatelé ho člunem přepravili na břeh. 

Fotogalerie

„Jako každý rok jsme doufali, že se pelikány podaří vyhnat, aniž bychom museli do vody. Ačkoliv máme neoprény, tak je docela nepříjemné vlézt do desetistupňové vody. Z mostu jsme na pelikány skákali poprvé a řekl bych, že je to nejefektivnější způsob odchytu jednotlivých kusů. Člověk samozřejmě musí dávat pozor, aby ho nepřizabil nebo mu něco nezlomil,“ prozradil Martin Smrček.

Ptáci s nezaměnitelným zobákem hned po „honu“ zamířili na zimoviště, kde zůstanou až do jara a odchovají mláďata. Pak se zase společně se zebrami, pakoni a buvoly vrátí do výběhů afrického safari.

„Pelikány teď nevážíme ani neodčervujeme, zdravotní kontrolu děláme až na jaře, když je stěhujeme ven,“ doplnil Michal Podhrázský.

Dvorský safari park patří v chovu pelikánů k nejúspěšnějším zahradám na světě. Každoročně se zde narodí dvacet až třicet mláďat.

V minulosti zoo chovala také pelikány skvrnozobé, několik jedinců poslala na filipínský ostrov Luzon, aby pomohla s obnovením tamní populace. V současnosti safari park chová pouze pelikány, jejichž domovinou je Afrika.

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Nemocnice v Náchodě mění náměstky, mají zvládnout přestavbu a zlepšit vztahy

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019).

Oblastní nemocnice v Náchodě vymění dva manažery. Od března sem nastoupí lékař Ladislav Tichý jako nový náměstek pro...

Opilec v Hradci Králové poničil osmnáct aut, hrozí mu dva roky vězení

Opilý muž v sobotu ráno poničil osmnáct aut ve Veverkově ulici v Hradci Králové...

Královéhradečtí policisté v sobotu brzo ráno vyjížděli do Veverkovy ulice k opilému muži, který ničil auta. Muž se...

V kraji je 140 mostů ve špatném stavu, opravy budou stát stovky milionů

Graffiti na mostě u fakultní nemocnice.

Kontroly mostů v Královéhradeckém kraji ukázaly na jejich zanedbanost. Na 140 konstrukcí je ve špatném stavu, z toho 30...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz