Hardcore a punk je hudba s názorem, říká zakladatel Obscene Extreme

  8:10aktualizováno  8:10
Když zakladatel Obscene Extreme Miloslav „Čurby“ Urbanec v roce 1999 pozval na trutnovské Bojiště pár kapel, aby mu zahrály na pětadvacetinách, nemohl tušit, že se právě rodí jeden z nejvýznamnějších festivalů svého druhu na světě.

„Neměli jsme žádné zkušenosti, nevěděli jsme, kolik přijde lidí, ani jak to zaplatíme. Ještě dva dny před začátkem jsme neměli pódium. Nakonec všechno klaplo, diváci i kapely byli nadšení. Atmosféra byla skvělá, že festival dělám dodnes,“ říká rodák z Pardubic.

Obscene Extreme

Dnes světově uznávaná přehlídka nejtvrdších žánrů, jako jsou grindcore, death metal, hardcore/punk, thrash nebo crust. Od středy do neděle se uskuteční už 19. ročník. Pro skalní fanoušky jsou kapely Nuclear Assault, Discharge nebo Infest skutečnými pojmy. Kromě skupin z Evropy a USA zahrají metalisté z Nového Zélandu, Izraele, Mexika, Japonska i ze Saudské Arábie. Poznávacím znamením jsou drsné masky, převleky, bizarní soutěže, charita i vegetariánské občerstvení.

Kam se Obscene Extreme posunul?
Posun je neuvěřitelný, nemám slov, příští rok bude 20. ročník. Jsem vděčný, že na festivalu potkávám idoly svého mládí, muzikanty, které jsem poslouchal jako teenager. Stali se z nás kamarádi a můžu k nim jet do Ameriky na dovolenou. Mám radost, že festival stále stojí na stejných principech, na kterých začínal. Začali jsme více dělat charitu, podporujeme Lékaře bez hranic, festival má ekologický přesah. K tvrdé muzice to neodmyslitelně patří. Sám mám pět dětí a chci, aby zůstal svět v podobě, která je k přežití. Polovinu lidí, kteří na Obscene Extreme jezdí, znám. Přestože vypadají šíleně, jezdí se do Trutnova bavit.

Jedním z poznávacích znamení je vegetariánské občerstvení...
V roce 1999 byl Obscene Extreme prvním vegetariánským festivalem u nás. Jsem rád, že ze spousty lidí se díky festivalu stali vegetariáni a vegani. Píší mi i třeba takové zajímavosti, že tam potkali své družky či budoucí manželky. Svou ženu jsem také potkal na afterparty na prvnímu ročníku.

Napadlo vás v počátcích, že akce může nabýt takových rozměrů?
Vůbec. Větší kapely jsme začali zvát tak po 5 až 10 letech, zlom nastal před čtyřmi lety, kdy jsme udělali světové turné Obscene Extreme po Austrálii, Asii a Americe. Díky tomu se o festivalu dozvědělo hodně lidí, rozdal jsem desítky rozhovorů všude po světě, hodně nám pomohly sociální sítě. Oficiální profil Obscene Extreme dneska na Facebooku sleduje přes 112 tisíc lidí, to je víc než třeba Rock for People, na který chodí mnohem více fanoušků. Myslím si, že to o něčem svědčí.

Fotogalerie

Zaznamenal jsem názory, že letošní ročník bude co do obsazení tím vůbec nejlepším.
Každý rok se snažíme udělat co nejlepší line-up. Nezáleží to jen na nás, nebo na penězích, ale také na tom, kdy kapely mají volno, jestli jsou zrovna v Evropě. Věcí, které se musí sejít, je spousta. Je řada skupin, které bych na Obscene Extreme chtěl, ale ani za těch 19 let se mi je ještě nepodařilo domluvit.

Otvírákem Obscene Extreme je Freak festival. Návštěvníci pojídají chilli papričky, nechají se bičovat. Proč to dělají?
Je to zábava pro dospělé. Je na každém, jestli se toho chce zúčastnit, nebo se bude jen dívat. Nikomu to nenutíme. Pro diváky to je vytržení z běžného všedního života.

V Trutnově vystoupí kapela Creative Waste ze Saudské Arábie, což asi není kolébka tvrdé muziky.
Hráli u nás už před pěti lety. Hlavně jsem rád, že v Saudské Arábii vůbec takováhle kapela je. Pro ně to je možná i nebezpečné. Jezdí všude po světě, ale v rodné zemi hrají minimálně, mohli by mít obrovské problémy. Hrají na malých akcích pro pár desítek lidí v Dubaji nebo v Bahrajnu, kde jsou poměry přeci jen volnější. Metalová scéna v arabském světě teprve vzniká, přirovnal bych to k roku 1985 u nás. Na Creative Waste se hrozně těšíme, jejich hudba je rychlá a má náboj.

Na Bojiště kromě muzikantů z USA, Brazílie nebo Mexika míří také skupiny z Austrálie a Nového Zélandu.
Australské kapely u nás hrají každý rok, muzikanti z Nového Zélandu tu už také byli. Potkat se s kapelami z druhé strany zeměkoule je pro nás strašně obohacující. České skupiny pak jedou hrát tam. Cením si toho, že scéna tvrdé muziky je hodně propojená. V normálním životě si každý hraje na svém písečku.

Na Obscene Extreme se objeví americká skupina Nuclear Assault, která před dvěma lety přestala hrát. Jak se povedlo je přemluvit?
Poslední koncert odehráli v Eindhovenu v roce 2015. Když jsem mluvil s Dannym Lilkerem (baskytarista a zakladatel kapely, pozn. red.), říkal jsem mu, že sháním headlinera pro letošní festival a že kapelám, které jsem si vytipoval, se to nehodí termínově. Nabídl mi, že udělají ještě jeden koncert Nuclear Assaultu v Evropě. Na Bojiště přijedou speciálně kvůli Obscene Extreme. Je to důkaz toho, že i pro takovéhle kapely náš festival něco znamená.

Pro metalové fandy je zajímavým jménem britská skupina Discharge, která patří mezi legendy.
Založila styl d-beat, jako první spojila hardcore a metal. Discharge vznikli v roce 1977 a je neuvěřitelné, že stále hrají. Inspirovali i takové kapely, jako jsou Sepultura, Anthrax nebo Metallica.

Letos poprvé zavádíte takzvané Teenager passy za 500 korun pro návštěvníky od 14 do 19 let. Roste zájem mladých po tvrdé muzice?
Myslím, že ne tolik, proto bychom chtěli, aby si k této muzice našli cestu. Chceme, aby fanoušci, kteří roky jezdí, mohli s sebou vzít i své děti a ukázat jim muziku, která je celý život baví. Rodinný rozpočet to tolik nezatíží. Člověk si tenhle druh muziky musí najít a mít důvod ji poslouchat, protože nikde v rádiích nebo v televizi ji neuslyší.

Co může extrémní muzika mladým lidem nabídnout?
Nekomerčnost a víru, že se člověk se naučí dělat si všechno sám. Z lidí, kteří jsou schopní takhle uvažovat, mohou vyrůst osobnosti. Hardcore a punk je hudba s názorem, má nosné texty, vyjadřuje se ke světu. Tvrdá muzika může mladým přinést spoustu neopakovatelných zážitků. Dneska se většinová společnost snaží mladým lidem říct: „Měj dobrou školu, práci, udělej kariéru, jeď tamhle na dovolenou, konzumuj tohle.“ To je cesta do pekel. Proč já bych si měl každý půlrok kupovat nový iPhone? Abych byl lepší člověk? Vždyť je to nesmysl.

Obscene Extreme bude letos jediným velkým festivalem na Bojišti. Martin Věchet se rozhodl TrutnOff i kvůli nejasné budoucnosti areálu přestěhovat. Skončila smlouva dosavadnímu nájemci a Bojiště přešlo pod město. Neváhal jste, zda festival tady uspořádat?
Od září jsem se snažil komunikovat s vedením trutnovské radnice, ujišťovali mě, že všechno bude v pohodě. Neměl jsem důvod jim nevěřit. Pronájem areálu jsme podepsali na konci května, což je celkem pozdě. Chápu, že zamluvit opravdu velké a nákladné kapely, které se běžně domlouvají rok i dva dopředu, pár měsíců před začátkem může být problém. Chceme v Trutnově zůstat, Bojiště vnímáme jako domov. Myslím si však, že se tam musí vložit nějaké investice. Budovy jsou v havarijním stavu. Město by na tom mělo mít zájem. Je to místo s historií, Bojiště má hodnotu a kořeny. Chodil tam na koncerty i Václav Havel, tím se jen tak někdo u nás pochlubit nemůže.

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

U Slavoňova na Náchodsku havaroval malý vrtulník, zemřeli dva lidé

Při pádu malého vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku zemřeli dva lidé. (22....

U Slavoňova na Náchodsku se zřítil malý civilní vrtulník. Po dopadu do pole začal hořet. V troskách stroje zemřeli dva...

Další z rubriky

Muž pochodoval svahem v Krkonoších, krátce poté se utrhla lavina

Spadla lavina v Malé kotelní jámě v Krkonoších, nikoho nezavalila (21. 3. 2019).

Lavina dlouhá asi osm set metrů se ve čtvrtek odpoledne sesunula v Malé kotelní jámě v Krkonoších. Němečtí návštěvníci...

Kuks je zase o kus lepší. Hospitál se pochlubí proměněnou lékárnou

Barokní areál na Kuksu v červenci zaznamenal jednodenní rekord návštěvnosti...

Památkáři ukážou obnovenou historickou lékárnu v hospitálu Kuks na Trutnovsku. Zcela novou místností je tu barokní...

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

Najdete na iDNES.cz