Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Stavby obchvatů kvůli automobilce se blíží, uleví Častolovicím i Solnici

  9:00
Stavba silničních obchvatů v Domašíně, Častolovicích a Doudlebách se přiblížila. Obchvat Častolovic má ulevit od aut jedoucích do automobilky v Kvasinách, stavět by se mohlo za dva roky. Už letos v říjnu začnou práce na obchvatu Domašína. Do další fáze postoupil obchvat Solnice.

Častolovice (6.11.2018). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nejméně osm tisíc aut projede každý den po úzké ulici od kruhového objezdu v Častolovicích směrem na Rychnov nad Kněžnou a Solnici. Z velké části jde o kamiony do průmyslové zóny v Kvasinách, kde stojí závody automobilky Škoda Auto a jejích dodavatelů. Pro těžká auta je to hlavní příjezdová cesta do Kvasin. 

Co na tom, že se přitom prodírají úzkým esíčkem kolem místního kulturního domu i základní školy. Radnice se už dvakrát snažila o zákaz průjezdu alespoň těch nejtěžších vozidel. Marně. Přetížené jsou i další cesty do zóny, navíc omezení na trase přes Častolovice by jinde způsobilo ještě větší potíže. 

„Žádali jsme o zákaz vjezdu nákladních automobilů nad 12 tun do Komenského ulice. Zákon to na silnici druhé třídy umožňuje, ale pokaždé proti tomu vydala záporné stanovisko policie,“ říká starosta Častolovic Zdeněk Praus (ANO).

Teď se však městysi s necelými 1 700 obyvateli blýská na lepší časy. Radní Královéhradeckého kraje schválili vypsání zakázky na projektanta východní části obchvatu Častolovic, který má většinu dopravy z Komenského ulice přesunout mimo obec. 

Obchvat bude začínat na současné odbočce do obcí Synkov a Slemeno kousek za Častolovicemi, povede severně od zámeckého parku směrem na Kostelec a za železniční tratí do Rychnova se stočí na jih k silnici I/11. Na tu se napojí na novém kruhovém objezdu, který vznikne asi v polovině cesty mezi Častolovicemi a Kostelcem nad Orlicí. 

Přestože půjde o silnici druhé třídy, zhruba polovinu obchvatu bude kraj projektovat jako silnici vyšší kategorie. V budoucnu má totiž úsek mezi Častolovicemi a Kostelcem sloužit jako část severního obchvatu Kostelce a přesune se na něj doprava ze silnice I/11.

Peníze z šestimiliardového balíku

„Bude tam druhá okružní křižovatka, z níž se bude pokračovat na obchvat. Stavbu zaplatí ze 100 procent Státní fond dopravní infrastruktury,“ popisuje Jana Jiráňová z krajského Centra investic, rozvoje a inovací (CIRI), které stavbu připravuje. 

Stát na ni pošle peníze z šestimiliardového balíku, který vláda slíbila na rozvoj infrastruktury v okolí průmyslové zóny Solnice-Kvasiny. Kraj v nejbližších dnech vypíše zakázku na projekční firmu, která má za nejvýše 21 milionů korun bez daně připravit dokumentace pro územní rozhodnutí, stavební povolení i provedení stavby a vykonávat také stavební dozor. Firmu chce kraj vybrat ještě letos, aby se co nejdříve mohlo začít projektovat. (více o obchvatech čtěte v článku Obchvaty vzniknou až po roce 2020).

Fotogalerie

„Celá stavba by měla přijít na 643 milionů korun včetně DPH. Pokud vše půjde dobře, počítáme s realizací na podzim 2021. Musíme však také vykoupit pozemky,“ pokračuje Jiráňová.

Náklady by mohly i výrazně klesnout, pokud by z projektu vypadla velká okružní křižovatka mezi Častolovicemi a Kostelcem, která propojí současný průtah oběma městy s obchvaty. 

Tu má totiž v projektu jižního obchvatu Častolovic i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které připravuje přeložku silnice I/11. Vést má jižně od městyse mezi železniční tratí a řekou Orlicí. Obchvat má začínat za Česticemi a končit právě na okružní křižovatce. Tu budou připravovat oba investoři paralelně a stavět ji bude ten, kdo bude mít dříve připravenou realizaci silnice. 

Pravděpodobnější však je, že křižovatku postaví kraj, protože ŘSD zatím na jižní obchvat Častolovic nemá vydané stanovisko ke vlivu na životní prostředí (EIA), a projektovat proto hned tak nezačne. V oficiálních materiálech k obchvatu Častolovic zatím není ani stanoven odhad termínů k jednotlivým fázím přípravy a realizace.

„Ještě to ani není u nás na kraji. Vyhledávací studii, studii proveditelnosti a EIA připravuje oddělení předprojektové přípravy v Praze. Teprve pak to přejde k nám a my následně připravujeme dokumentaci pro územní rozhodnutí, stavební povolení a tak dále,“ vysvětluje postup u staveb státních silnic krajský ředitel ŘSD Marek Novotný.

„Obchvaty mají smysl jedině, když budou stát oba dva,“ míní častolovický starosta Zdeněk Praus.

Další obchvat už letos

„Obchvat Častolovic je z hlediska dopravní infrastruktury směrem na Rychnovsko jednou z nejzásadnějších staveb. Tři dálnice tu mít nebudeme. Můžeme tomu (dopravě) pomoci stavbou obchvatů, ale nemůžeme na sebe vzájemně čekat. Příprava staveb musí pokračovat a teprve v případě jakékoliv komplikace na jedné nebo druhé stavbě se můžeme v poslední fázi bavit o případných úpravách,“ podotýká náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS).

Kraj už letos v dubnu zahájil stavbu severní části obchvatu Opočna a v říjnu mají začít práce i na obchvatu Domašína. Soutěž na zhotovitele by měla rada kraje schvalovat na konci července. Přípravné práce včetně přeložky elektrického vedení už jsou hotové. Do další fáze postoupil také obchvat sousední Solnice. Má pravomocné územní rozhodnutí a kraj už vykoupil i první pozemky. 

Ještě v letošním roce chce ŘSD vybrat zhotovitele pro další stavbu na Rychnovsku, pro obchvat Doudleb nad Orlicí. Přeložka silnice I/11 by se měla stavět na jaře a hotová má být v roce 2021.

„Odhad nákladů je 300 až 400 milionů korun. Nyní žádáme o stavební povolení a jakmile ho dostaneme, budeme stavbu soutěžit. Čekají nás však vyvlastnění dvou pozemků, kde majitelé s prodejem dlouhodobě nesouhlasí,“ připomíná ředitel ŘSD Novotný.

  • Nejčtenější

Rekordman ze Sněžky bojuje proti převozu obřího krokodýla z dvorské zoo

Premium Pětadvacetiletý nosič, který vynesl na Sněžku rekordní 170kilogramový náklad, se teď pustil do jiné bitvy. Chce...

Další útok vlků na Broumovsku, chovatel přišel za noc o dvě desítky zvířat

Chovatel největšího stáda na Broumovsku Jan Šefc přišel o další zvířata. V noci na sobotu na stádo zaútočili vlci....

Vojáci začali nakládat dvě polní nemocnice, do Letňan pojede i operační sál

Deset lůžek intenzivní péče nebo operační sál. Takové vybavení v sobotu začali v Hradci Králové nakládat vojáci. Do...

Odejdi a už se nevracej! Tesaři vztyčili ve Svatoňovicích covidový sloup

Místní tesaři se ve Velkých Svatoňovicích na Trutnovsku vtipně popasovali s nástupem druhé vlny koronaviru. Proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oheň zachvátil vagony u železničního muzea v Jaroměři, škoda je 1,7 milionu

V noci hořely odstavené historické vagony u Železničního muzea Výtopna v Jaroměři. Oheň poškodil pět z nich. Spolek...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Unesli mě v autě, volal mladík policii. Běhal zdrogovaný po dálnici

Mladý muž na Královéhradecku prosil o pomoc na tísňové lince policie, neboť se prý stal obětí únosu. Tvrdil, že ho...

Titul Strom roku vyhrála jabloň u hostince U Lidmanů v Machovské Lhotě

Pětasedmdesátiletá jabloň z Machovské Lhoty na Náchodsku s převahou zvítězila v 19. ročníku ankety Strom roku. Poprvé...

Koalice v Hradci zatím trvá, zřejmě je ve hře výměna dvou náměstků

Neděle 18. října měla být dnem, kdy se rozhodne o dalším osudu radniční koalice v Hradci Králové. Nestalo se, změny se...

Hradec přesvědčil komoru architektů, námitky ke stavbě stadionu stáhla

Překážek v cestě za stavbou fotbalového stadionu má před sebou Hradec Králové ještě dost, ale jednu se tento týden...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...