Obalovna v Týništi chce pořídit záložní zdroj, lidé se bojí znečištění

  10:20aktualizováno  10:20
Obalovna živičných směsí v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku zatím nemůže vybudovat záložní tepelný zdroj na hnědouhelný prach. Proti se postavili lidé, kteří se obávají zhoršení ovzduší.

V roce 2015 se Týnišťským nepodařilo zabránit stavbě obalovny živičných směsí na okraji města v areálu bývalého Elitexu. Nyní však dosáhli minimálně oddálení zásadní úpravy provozu. Podle odpůrců by mohla mít výrazný vliv na kvalitu života.

Obalovna, která funguje od května 2016, chce částečně změnit způsob ohřevu kameniva v sušícím bubnu. Nyní v něm topí plynem, který chce ze dvou třetin nahradit hnědouhelným prachem. Po četných stížnostech však musí firma projít velkým řízením EIA, tedy kompletním posuzováním vlivů na životní prostředí.

Kvůli částečné změně paliva je třeba vyměnit hořák a vybudovat silo. To má mít průměr 3,5 metru, výšku 20,7 metru a pojme 110 kubíků prachu. Podle dokumentace zjišťovací řízení se při současném objemu produkce počítá s roční spotřebou zhruba 200 tisíc kubíků plynu a 650 tun prachu. Nyní spalovna ročně spotřebuje na 680 tisíc kubíků.

Podle vedoucího obalovny Zdeňka Pulce nejsou motivem jen úspory, ale také větší flexibilita výroby.

„Když jedete na zemní plyn, musíte sjednávat denní kapacity odběru. Pokud je překročíte, platíte penále, což jsou v topné sezoně astronomické částky. Ve chvíli, kdy na stavbě dozor zastaví pokládku z technologických důvodů, posune se nám dodávka obalované směsi třeba o dva dny. My pak nejsme schopni odběry uspokojit, protože narazíme na kapacitu plynu. Ve chvíli, kdy máte záložní zdroj, můžete fungovat dál,“ vysvětlil Pulec. Podle něj je běžné, že mají obalovny alternativní zdroj paliva.

Zjišťovací řízení se někdy označuje jako malá EIA, protože může kompletní posuzování vlivů na životní prostředí nahradit.

Firma k žádosti dodala rozptylovou studii, podle níž by se obalovna i po změně paliva podílela na znečišťování okolního prostředí jen v jednotkách procent. Například imise oxidu siřičitého mají být na třetině normy.

Inspektorům vadily nízké odhady oxidu siřičitého

I proto neměli k záměru hygienici nebo úředníci z krajského úřadu připomínky. Česká inspekce životního prostředí uplatnila jen dílčí připomínku, nezdály se jí právě emise oxidu siřičitého.

Fotogalerie

„Lze očekávat celkovou roční emisi SO2 do ovzduší ve výši až 13 tun. Vzhledem k minimálnímu záchytu SO2 při spálení hnědouhelného multiprachu při prostupu spalin sušárnou kameniva inspekce považuje emisní hmotnostní koncentrace SO2 uvedené v oznámení za podhodnocené,“ napsala v posudku inspekce.

Proti záměru nebyli ani úředníci ze stavebního či vodoprávního úřadu v Kostelci nad Orlicí, jejichž oblastí se úpravy paliva dotknou jen minimálně.

Razantně naopak vystoupil úřad v Týništi nad Orlicí. Ten se obává zejména zvýšené dopravy a také celkového množství emisí v lokalitě, v níž působí i další znečišťovatelé.

„Pokud by tam najížděly soupravy s uhelným prachem, stoupne v lokalitě i doprava,“ upozornil týnišťský starosta Libor Koldinský.

„Limity jsou jedna věc, ale nemusejí odrážet situaci v konkrétním místě. Podle našeho názoru bude dopad na obyvatele města značný, protože tu převažují západní větry, které emise zanesou nad město,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí v Týništi nad Orlicí Josef Urbánek.

Lidé si stěžovali už dříve na zápach

Úřad v zamítavém stanovisku poukázal také na blízkost cenné přírody. Hned vedle obalovny začíná Přírodní památka Týnišťské Poorličí a nedaleko také Přírodní park Orlice, který je součástí chráněné soustavy Natura 2000.

Podobně argumentovali i lidé. Na krajský úřad, který o zjišťovacím řízení rozhodoval, dorazilo 22 připomínek občanů. MF DNES do dokumentace nahlédla a zjistila, že většina z nich má shodný text a odlišují je pouze podpisy.

„Připadá mi to, že to je práce jednoho člověka, který oběhl hodně sousedů,“ reagoval na připomínky lidí Zdeněk Pulec.

Obyvatelé Týniště si už v minulosti stěžovali na zápach, který do města od obalovny zanáší vítr od západu. Nyní ve svých připomínkách požadují detailní zhodnocení vlivů stavby na okolní prostředí, vyjadřují své obavy ze zhoršení ovzduší a upozorňují na očekávatelný nárůst dopravy.

„Tak doufám, že to nebude povoleno. Už takhle je občas cítit asfalt, k tomu ještě tohle,“ napsal na Facebook Jakub Šimerda.

Úřad nakonec rozhodl, že firma bude muset řízení EIA absolvovat. Obalovnu vlastní stavební společnosti Enteria, Porr a Swietelsky. Rozhodnutí pro ně znamená minimálně oddálení stavby.

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Zabil jsem svou ženu, volejte policii, řekl bývalý novinář po střelbě v baru

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Pachatelem střelby v baru na náměstí v Rychnově nad Kněžnou je podle zdejších lidí místní bývalý novinář. Na svou...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

VIDEO: Řidička téměř zastavila v levém pruhu dálnice, další auto narazilo

Nebezpečný manévr na dálnici D11

Řidička auta dopoledne zazmatkovala na dálnici D11 u exitu 68. Nezařadila se včas ke sjezdu a pak brzdila téměř do...

Další z rubriky

Soud poslal do vazby střelce z Rychnova nad Kněžnou, který zabil manželku

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

V sobotu poslal soud do vazby 49letého muže, kterého policie obvinila z vraždy manželky. Tragická událost se stala ve...

Uhelnou stezkou v Krkonoších odešel Komenský do exilu, aniž to tušil

Pomník Jana Ámose Komenského na Růžovém paloučku je labyrintem o průměru 12...

Na okraji Žacléře vede starodávná cesta, kudy před stovkami let koňské povozy přepravovaly uhlí přes Krkonoše do...

Dvůr má plastiku nosorožce Sudána, připomíná nejohroženější savce na zemi

Socha nosorožce Sudána ve Dvoře Králové (16.7.2019).

Zvířecí kolonii na okružních křižovatkách ve Dvoře Králové rozšířil pětitunový nosorožec z pískovce a kovu. Znázorňuje...

Najdete na iDNES.cz