Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Chalupáři od slavného kostela v Neratově se bouří, nechtějí další zástavbu

  7:00
Část chalupářů z Neratova v Orlických horách, který po celé republice proslavil kostel s prosklenou střechou i příběh tamního Sdružení pečujícího o lidi s hendikepem, chce zvrátit podobu nového územního plánu. Ten má ve vesnici umožnit stavbu nových domů.

Majitelé chalup si desítky let pochvalovali, jaký klid jim hory poskytují. Jenže na začátku 90. let se situace měnila, když kolem kostela vzniklo Sdružení Neratov a budovalo chráněné bydlení, dílny i další provozy, kde mohou lidé s hendikepem pracovat. Rozvoj poutního místa akceleroval v posledních letech, kdy se Neratov stále častěji objevoval v médiích a přitahoval další a další turisty.

Nyní se hráz emocí u části chalupářů protrhla. Spouštěčem je příprava nového územního plánu Bartošovic v Orlických horách, pod které Neratov spadá. Při veřejném projednání v předminulém týdnu emoce v sále neratovské hospody jiskřily a atmosféra se málem dala krájet. Příčinou je záměr obce umožnit v Neratově novou výstavbu.

„V Neratově dlouhodobě nebyly žádné funkce (objekty jiné než pro bydlení, pozn. red.), dokud se tady v 90. letech nezačalo stavět. Krajinný ráz je založen na střídání zelených a obytných ploch. Zelené jsou relativně velké. Vaším návrhem tu budou stavby na zelených loukách jako někde v satelitu. Zásadně nesouhlasím s návrhem, který totálně poškozuje krajinný ráz Neratova, a myslím si, že musí být zásadně přehodnocen,“ vmetla zpracovatelům územního plánu jedna z přítomných.

S tím však obec ani architekti, kteří územní plán zpracovávají, nesouhlasí. Podle nich mají změny v Neratově umožnit výstavbu maximálně sedmi domů, z toho pouze čtyři by mohly stát v centrální části osady.

„Zelených ploch tam je dostatek, jsou mnohdy i v červených barvách (plochy pro bydlení, pozn. red.). Tady je jedna červená plocha, kde může být jedna stavba a 70 procent pozemku bude zeleň. To není nepřiměřené zahuštění lokality,“ oponovala hlavní autorka územního plánu architektka Jana Šejvlová.

„My jsme tam naplánovali čtyři chalupy na celou střední část Neratova, to je velice střídmé. Každá obec usiluje o rozvoj, územní plán se dělá na mnoho let dopředu a definují se tam rozvojové plochy. V Bartošovicích se proti tomu nikdo až tak nebouří. Řekl bych, že neratovští chalupáři reagují nejen na územní plán, ale i na celkový vývoj v Neratově, kde oni měli svůj klid a nikdo jim tam nechodil,“ míní starosta Bartošovic Luboš Tylš.

Majitelé neratovských nemovitostí, z nichž velká část má bydliště v Praze či Středočeském kraji, poukazují hlavně na ochranu přírody nebo na současné urbanistické řešení obce.

„Argumentace je účelová. Ten samý člověk, který odmítá výstavbu dole, prosazuje výstavbu nahoře. My však potřebujeme, aby tady někdo žil, aby tu nebylo jen chalupaření. Neratov se nyní drží nad vodou, je tam obchod, hospoda,“ říká starosta.

Chalupáři se odvolávají, že v lokalitě údajně léta platilo, že se může stavět jen na základech zaniklých domů.

„Byly tady dané nějaké zásady, že se bude stavět na základech. Vy teď přijdete a vyměříte nějakou plochu. Víme všichni, že obec směnila s někým pozemek a řekli mu: tady budeš stavět,“ přednesl na veřejném zasedání další ze sousedů.

„K územnímu plánu bylo asi 60 požadavků. Něco měla obec, ale velká část byla soukromých. My jsme se každým zabývali, zda tam není urbanistický problém nebo v rozporu s hodnotami. Některé zapracovány byly a některé ne. Obec má třeba pozemky nad kostelem, ale vzhledem k pohledové ose na tuto dominantu jsme to neakceptovali,“ odmítla kritiku Šejvlová.

Cenná území dostanou podmínky

Proti stavbám na místech původních domů se staví ochranáři ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Orlické hory. Ti ve stanovisku k územnímu plánu uvedli, že zbořeniště jsou biologicky cennější než zelené louky.

„Snažili jsme se všude tam, kde šlo o zásah do kvalitnějších luk, navrhnout buďto územní regulaci nebo redukci koeficientem zastavění. Plochy západně od kostela byly původně krásné dvousečné louky, ale dnes jsou zarostlé lupinou. Jejich biologická hodnota je pryč a jedině velmi tvrdými managementovými zásahy by se to možná podařilo vrátit zpátky,“ vysvětlil změnu postoje Milan Macháček, který k návrhu územního plánu zpracovával hodnocení vlivů na životní prostředí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

„Před deseti lety tam žádná lupina nebyla. Vyskytovala se jen pod lesem a velice snadno se rozšířila tím, že se louka sekala až v srpnu místo v červenci. Zhruba pět let se nesekala vůbec. Jde o jediné odlehčení zastavěného území. Tato jediná proluka by se neměla zastavovat,“ upozornila Zdena Korytová, která s loukou sousedí.

Územní plán ještě neříká, že se v daných lokalitách stavět bude, pouze dává investorům možnost, kde objekty vybudovat.

Neratov v posledních letech zažívá stavební boom, a to v západní části obce u silnice na Orlické Záhoří. Sdružení Neratov tam v listopadu 2017 dokončilo stavbu pivovaru, nyní v sousedství staví společenský dům, který má sloužit jako zázemí svatbám a poutníkům.

U cesty ke kostelu současně roste také infocentrum a loni se vedle pivovaru otevřela obnovená lávka do Polska. V plánu je také výstavba parkoviště. Sdružení odmítá tvrzení chalupářů, že poblíž kostela chce postavit komunitní centrum.

„Je tam pozemek, kde kdysi stála budova, a diskutovalo se o něm, zda zůstane travnatý, nebo by se na něm mohlo stavět. Ale o žádném konkrétním projektu, co by tam mohlo být, nevím,“ uklidňuje mluvčí organizace Antonín Nekvinda.

Že je nyní atmosféra mezi některými chalupáři a Sdružením Neratov napjatá, dosvědčil i ohlas při veřejném projednání po poznámce Milana Macháčka, když řekl, že „nebýt sdružení, nemáme tu co dělat“. Z publika se v tu chvíli ozval smích i tlumené dovětky jako „to je neštěstí“ nebo „od toho se všichni distancujeme.“

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Školák udeřil chlapce s Downovým syndromem, na nádraží nikdo nezasáhl

Jednadvacetiletého chlapce s Downovým syndromem napadl v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nezletilý hoch. Udeřil ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Podmínka za smrtelnou nehodu v opilosti, rodině má řidič zaplatit dva miliony

Mladý řidič, který v létě pod vlivem alkoholu u Holína na Jičínsku zavinil smrtelnou dopravní nehodu, vyvázl u...

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

Za ubodání krajana dostal cizinec pět let. Soud uvěřil, že jednal ze strachu

Královéhradecký krajský soud poslal na pět let do vězení Ukrajince Dmytra D. za to, že na ubytovně zabil svého krajana....

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek večer ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...