Volba nového vedení Královéhradeckého kraje neprobíhala vůbec hladce. Zástupci končící koalice, kteří po volbách zamířili do opozičních řad, nedali novému vedení nic zadarmo. Dlouhou dobu se diskutovalo o samotném programu jednání. Opozice upozorňovala na chyby v programu i na chybějící podklady.
„Dostali jsme čtrnáct prázdných bodů, kdy ani jeden z těch bodů není specifikován. Nemáme žádné informace o tom, jaké výbory, kolik jich bude. Je tam bod schválení termínů, ale neobsahuje žádné termíny. Mohu konstatovat, že vůbec nebylo možné se na zastupitelstvo v kontextu těchto neinformací připravit,“ upozorňovala zastupitelka za Čtyřkoalici a primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (HDK).
Koleta: Místo dominance cítím zodpovědnost, hejtmana i starostu zvládnu |
„Je tam bod způsob volby, ale nevíme čeho. Stanovení počtu radních, ale nevíme jakých,“ přidal se lídr Čtyřkoalice Rudolf Cogan (STAN), který předložil vlastní návrh programu. Ten však zastupitelé odmítli.
Ke zmatkům přispěl i předsedající schůze, kterým byl do zvolení nového hejtmana nejstarší člen zastupitelstva Lubomír Štěpán (KSČM), kterému je sedmdesát let. Občas se v řízení schůze ztrácel a dopustil se i řady přeřeků, například když děkoval za výstupy v diskuzi. Primátorku Hradce Králové označil za „pana Springera“ a po výstupu Rudolfa Cogana děkoval „panu Koletovi“.
Koalici podpořili komunisté
Když se zastupitelé po hodině jednání dostali k volbě nového hejtmana, opozice navrhla za protikandidáta Rudolfa Cogana. V hlasování však získal podporu jen zastupitelů Silných lídrů a Čtyřkoalice. Pro Petra Koletu hlasovalo 26 zastupitelů. Kromě členů nové koalice také oba zástupci komunistů. Proti bylo 10 zastupitelů, 7 se zdrželo hlasování.
Nový hejtman Petr Koleta už dříve avizoval, že neočekává zásadní změny ve směřování kraje. Nové vedení chce navázat na dosavadní projekty. Programové prohlášení chtějí strany nové krajské koalice představit do tří měsíců, až se plně seznámí s novými agendami.
Opozice pokračovala v kritických výstupech i poté, co vedení schůze převzal Koleta. Springerová se ptala zejména na kumulaci funkcí nového hejtmana a prvního náměstka, kterým zastupitelé zvolili starostu Dvora Králové nad Labem Jana Jarolíma (ANO). Na starosti bude mít dopravu.
„Já jsem říkal, že jsem starostou města Hronova. V tom chci i nadále pokračovat, protože tam máme rozjeté projekty. Máme dva místostarosty, z nich jeden je neuvolněný. Ten neuvolněný se stane uvolněným,“ reagoval na kritickou otázku Petr Koleta.
„My jsme se s místostarosty dohodli, že to nějakou dobu takto zkusíme. Ptal jsem se i všech koaličních zastupitelů ve Dvoře a všichni mě v tomto směru podpořili a nabídli i pomoc, co se týče agendy starosty,“ řekl Jarolím.
Dalšími náměstky hejtmana se stali poslankyně ANO Jana Berkovcová, která jako neuvolněná povede školství a sport, starosta Rokytnice v Orlických horách Jiří Štěpán (SOCDEM), který bude mít na starosti regionální rozvoj, evropské granty a dotace a cestovní ruch, Jana Hůlková (ANO), která povede sociální oblast a poslanec ANO Jiří Mašek, který bude neuvolněným náměstkem pro zdravotnictví. Neuvolněným radním pro ekonomiku kraje se stal poslanec Jaromír Dědeček (ANO), radním pro majetek a investice je starosta Častolovic na Rychnovsku Zdeněk Praus (ANO) a radním pro životního prostředí, zemědělství a vodohospodářství je Rostislav Jireš (SPD).
Krajská koaliceKoalice ANO, Hlasu samospráv (SOCDEM, Rozvíjíme Hradec a Spolu pro kraj) a kandidátky SPD, Trikolóry, PRO a Svobodných má v 45členném zastupitelstvu většinu 24 hlasů. Nejsilněji je zastoupené ANO s 18 mandáty, Hlas a SPD má po třech křeslech. Obě menší uskupení získala po jednom místě v krajské radě. Vedoucí ANO jich drží 7. Do zastupitelstva se dostala také koalice ODS, Východočechů a KDU-ČSL Silní lídři s 13 mandáty, Čtyřkoalice STAN, TOP09, HDK a LES s 6 mandáty a koalice Stačilo! se dvěma zastupiteli, kterou tvoří KSČM a ČSNS. Do zvolení nového hejtmana vedl zasedání lídr komunistů Lubomír Štěpán, který je nejstarším členem nově zvoleného zastupitelstva. Bezprostředně po volbách se zdálo, že v kraji vznikne koalice dvou nejsilnějších stran. ANO a Silní lídři by měli dohromady pohodlnou většinu 31 zastupitelů. ANO se však hned na začátku vyjednávání dohodlo na spolupráci s Hlasem samospráv a po dvou týdnech jednání se Silnými lídry padlo, když lídři odmítli nabízená 4 místa v radě kraje. ANO poté do koalice přizvalo uskupení SPD, Trikolóry, PRO a Svobodných. |
Místo pro komunistu
Zastupitelé na ustavujícím zasedání potvrdili pokračování všech 12 současných výborů. Nová koalice v nich prosadila snížení počtu členů z 15 na 13. Kontrolní výbor bude mít místo dosavadních 13 pouze 11 členů. Přestože opozice chtěla počty členů zachovat, její protinávrh neprošel.
Čtyři výbory mají uvolněného předsedu. Šéfem finančního výboru se stal Miroslav Kodydek (ANO), výbor pro regionální rozvoj vede Darina Kricnarová (ANO) a předsedou kontrolního výboru je Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Diskuze se vedla o poslední placené místo, které koalice přiklepla komunistům. Na předsedu výboru pro životní prostředí a zemědělství prosadila nominanta a lídra komunistů Lubomíra Štěpána.
„Na nás to trochu působí, jako kdybyste si kupovali ty dva hlasy, které nejsou součástí koaliční smlouvy,“ poznamenal poslanec a zastupitel kraje Matěj Ondřej Havel (TOP 09), který upozornil na to, že komunisté hlasují s koalicí.
„Děkuji, to mě nenapadlo,“ odpověděl Koleta, čímž ještě více podráždil opozici.
„Jsou tady kluby, které mají daleko větší zastoupení v opozici a určitě by byly větším konstruktivním partnerem než komunisté,“ upozornil bývalý hejtman Martin Červíček (ODS).
„Tak řekněte, jak to je. Jen to řekněte na rovinu, že jste se spolu domluvili na podpoře, abych si vás alespoň mohl vážit,“ přidal se poslanec a krajský předseda ODS Ivan Adamec.
Červíčkova slova naráží na fakt, že zatímco ve volbách usilovali Silní lídři o přízeň voličů jako koalice, v zastupitelstvu mají ODS, Východočeši a KDU-ČSL tři samostatné zastupitelské kluby. Zatímco komunisté mají dva zastupitele, ODS jich má šest.