Diskuse k článku

Nový fotbalový stadion v Hradci má podporu, trvají však i výhrady

Stavba nové fotbalové arény a obchodního centra na místě spartakiádního stadionu v Hradci Králové nabrala zpoždění. I přesto se hradecká radnice jako investor stavby domnívá, že nic nebrání tomu, aby stadion v hradeckých Malšovicích stál už v roce 2012. Projekt má také odpůrce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

consiglieri

HK klasika

a) Mileta - nutna dohoda mesta a kraje; prodrazeni diky spodni vode = hodne draha izolace ....nerealne

b) stadion - sam se neuzivi , proto to spojeni s obchody - cena bude urcite vyssi minimalne o 20 procent, ktere umoznuje zakon o ver. zakazkach - v soutezi se cena podsekne, pozdeji to nahoni na dodatcich a mesto uz nebude moci couvnout a jedna z hk skupin si bude moci poridit par igelitek

c) HK potrebuje prumyslovou zonu, ale tu nikdo nechce protoze nadnarodni firmy s lobbisty v hk zametou a baksis shrabne Praha

..................................greed is good....................but not for voters.....................

0/0
16.4.2011 8:00

jhami

Ať se fanoušci složí

Doporučuji fanouškům ať se na stadion složí. Nevím proč by takové monstrum mělo obtěžovat 85 000 obyvatel Hradce, kteří tam nechodí jenom kvůli tomu, že průměrně cca 5000 lidí(v minulých letech 1000lidí) jde 15 x za rok na 90 minut pochybné zábavy. A proto aby jakási soukromá firma ECE a nějaká stavební firma, která by to stavěla na tom vyrejžuje jako na každé zakázce ze státní nebo obecní kasy.V

0/0
15.4.2011 22:27

ajsek1

Re: Ať se fanoušci složí

a těch 26 diváků Filharmonie se složilo (ostatní dostávají lístky zdarma) ? a co stamiliony nacpané do přestavby budovy divadla a s ním souvisejících budov - platili si to diváci ? fotbal je, ať se nám to líbí nebo ne, největší propagací města HK, má nejvíce diváků ze všech stálých kulturních akcí ve městě, je to nejvíc a proto si také zaslouží to nej R^:-)

0/0
17.4.2011 19:40

DonZewl

Re: Ať se fanoušci složí

Přesně tak to jsou stupidní argumenty, stadión je města a povinnost o něj pečovat, tak jak ho někdy v 60. letech postavili, tak stojí (kromě nejnutnější investice vloni kvůli podmínkám ligy). 50 let se na něj kašlalo, teď je třeba to napravit

0/0
18.4.2011 8:58

Bouvard

Re: Ať se fanoušci složí

Jistě, jen doufám, že FC bude městu platit za fotbalový stadion taky odpovídající nájem. Viděl bych to tak na 700 tis. EUR ročně. To by bylo akorát, za novou arénu...

0/0
18.4.2011 9:49

ajsek1

Re: Ať se fanoušci složí

doufám, že nájem fotbalistů bude v intencích nájmu filharmoniků a herců divadla Drak ;-D

0/0
18.4.2011 10:23

Bouvard

Re: Ať se fanoušci složí

Filharmonie ani divadla město o peníze neobrala, narozdíl od FC který se bude raději 10 let nechávat sponzorovat, než aby ty peníze šly na stadion přímo a byla tak větší šance, že se postaví. Ta smlouva o sponzorování je pěkná lumpárna, prodej pozemků s úhradou půlky ceny ve splátkách na 10 let a ještě do kasy FC.

To je takový výsměch, že by si za to někdo z města zasloužil dostat klepeta na ruce.

0/0
19.4.2011 15:23

ajsek1

Re: Ať se fanoušci složí

tak buď jste mizerný komik, nebo hulíte dobrej matroš, tohle sesmolit nemohlo být jen tak ;-D

0/0
19.4.2011 16:10

Bouvard

Re: Ať se fanoušci složí

Ono by se vidělo, jestli je tak jednoduše možné rozdávat peníze, které patří městu. Třeba by se v tom porušení povinností při správě cizího majetku skutečně našlo. Ono totiž je hezké něco deklarovat, abych nalákal fanoušky fotbalu jako vosy na med a druhá věc je, abych přitom při hospodaření s prostředky města neporušil zákony.... A tohle pochybné posouvání peněz zavání.

Ona totiž i od ECE existovala jiná varianta financování - cca 400 mil. Kč za pozemky na stavbu stadionu přímo a bez sponzorování fotbalu.

Ale proč by investor měl volit pro něj méně výhodnou variantu, kdy by musel dát na stůl hned větší balík. Vždyť je daleko lepší všechny zblbnout, udělat z půlky peněz sponzorský dar pro fotbal, dojednat si to na splátky na 10 let a ještě z toho mít užitek. Ono totiž sponzorování běžně nese i jiné výhody - jako například reklamy na dresech, na stadionu apod. Takže ECE to spláchne všechno z jedné vody na čisto za jedny peníze. 

0/0
20.4.2011 6:48

ajsek1

Re: Ať se fanoušci složí

z hlediska ECE je to ovšem úplně normální, je to obchodní firma, takže jejím základním cílem je generovat zisk; pokud vím, město tehdy vypsalo nějaký záměr, návrh ECE zvítězil (fanoušci tehdy byli většinově pro jiný projekt); dnes je snaha tento projekt torpédovat snahou prakticky zničit FC HK, protože současný stadion má již jen rok výjimku a konec; ALE  mě osobně se dnes už myšlenka komplexu obchodní centrum-stadion-koupaliště zdá být perfektní; město je majitelem fotbalového klubu, tudíž vše co do něj investuje investuje do svého; snad se podaří ( i díky novému stadionu, protože bez něj do toho nikdo nepůjde), v budoucnu klub prodat; a pak se snad zbavíme (jako občané města) i zátěže divadel a filharmonií, když každý za své, tak opravdu za své;

0/0
20.4.2011 10:52

Bouvard

Re: Ať se fanoušci složí

Všimněte si drobného faktu, že celou dobu této diskuze tvrdím, že stadion je potřeba. Taky říkám, že kdyby investor dal celou částku na stadion a ne formou splátek FC, stavěl by se stadion taky rychleji. A myslím, že FC by měl přecejen o sponzora taky usilovat sám, když bude úspěšný, má větší šance někoho oslovit. Ale bez stadionu může mít sponzorů třeba deset a v Hradci se první liga hrát stejně nebude.

Obchodní centrum je v daném místě průšvih hlavně proto, že investor nechce zaplatit odpovídající vyřešení dopravy. Odnese to nějakých 10000 obyvatel Malšovic a dalších částí města, kteří dnes a denně jezdí přes nadjezd v Malšovicích. Ten se totiž stane místem horším, než bývala v diskuzi zmíněná křižovatka Mileta. Na všech příjezdech se předpokládá zvýšení objemu dopravy na dvojnásobek. To už tudy vážně nikdo neprojede. A třeba to na tom taky celé spadne. To se taky ještě může stát.

0/0
20.4.2011 12:04

ajsek1

Re: Ať se fanoušci složí

podle toho co vím já, má ECE zaplatit naopak všechny dopravní "věci", má posudky od policie a firem zabývajících se dopravou že jejich řešení je velmi dobré a průjezdnost nadjezdu bude lepší než nyní (informace mám ovšem od ECE z jejich únorové prezentace fanouškům FC HK); jinak bydlím v ulici Písečná a přes ten nadjezd jedu min. 10x týdně, spíš víc a jsem pro tu stavbu, stejně jako moji blízcí a spousta kamarádů z Malšovic, takže rozhodně se nedá říct, že "obyvatelé Malšovic jsou proti", jak jsem již párkrát četl..... z hlediska dopravy je mnohem větší průšvih Koruna, protože k ní bude ještě mnoho  a mnoho let prříjezd jen od DONU a nebo přes Kukleny - pánbůh buď s kukleňákama, to bude jiný maso ;

0/0
20.4.2011 16:22

Bouvard

Re: Ať se fanoušci složí

Prezentace výsledků dopravního řešení má svá ale. Co vím, tak například ŘSD jako provozovatel okruhu dal sice kladné stanovisko, ale zároveň celou řadu podmínek a věcí, které je ještě nutno ověřit v rámci stavebního řízení, takže jednoznačně nad tím nejásali. Do posledního jednání zastupitelstva nedala dopravní policie ani odbor dopravy  stanovisko, takže o pozitivním stanovisku ECE prostě mlží. Provedl jen "úspěšnou prezentaci"  - v překladu asi tak - "fungoval nám projektor a všichni to viděli".

Zlepšení je taky jen jedno. Zrychlí se sjezd z nadjezdu na Náhon. S tím se chlubí. Jenže, že kvůli tomu bude stát na Náhoně doprava v obou směrech a kolony aut se jen rozdělí na víc míst, to už nahlas neříkají. I ŘSD to zohleďnuje, protože chce delší sjezd z okruhu, aby nedocházelo za zatáčkou ke kolízím se stojícími auty. Bohužel řešení není tak růžové, jak ho ECE lakuje. A světelné křižovatky jsou z nouze cnost, jinak by tam ten objem dopravy pustit NEMOHLI VŮBEC.

0/0
21.4.2011 6:38

Bouvard

Re: Ať se fanoušci složí

A ještě k tomu, že ECE má zaplatit všechny "dopravní věci". Byl jsem na jednání s panem Vávrou, takže vím, jak se k investicím tomto staví. Neustále opakuje, že budou stavět dopravní infrastrukturu za mnoho desítek milionů, jenže, to jsou především silnice sloužící pro přímé napojení obchodního centra a kromě ECE je vlastně nikdo nepotřebuje. Takže ty bych do "přínosů" pro město rozhodně nebral.

A když jsme se ptali na řešení pro chodce a cyklisty, když tam tam hodně vzroste automobilová doprava a odpovědí bylo, že tam bude na silnici pro cyklisty namalovaný asi metrový pruh oddělený bílou čárou, že se to na šířku nadjezdu všechno vejde.

Takže semafory a bílé čáry na silnici, to je celá investice, kterou hodlá ECE vyřešit víc jak dvojnásobné navýšení objemu dopravy na nadjezdu. Tomu přece soudný člověk nemůže jen tak s klidem přihlížet. S ohledem na plánovanou investici 3,2 mld je to směšné a je to rána pěstí pod pás i obyvatelům Malšovic. Ony tam totiž ty problémy budou.

0/0
21.4.2011 6:46

ajsek1

Re: Ať se fanoušci složí

ne, není to rána pro obyvatele Malšovic, obyvatelé Malšovic se na to těší; viz výše;

0/0
21.4.2011 7:17

Bouvard

Re: Ať se fanoušci složí

Uvidíme, až se o tom, co je vše čeká, dozvědí. Pak se pozná, kolik se jich těší a kolik jich o tom jen nevědělo dost. jen proto, že se postaví stadion není obchodní centrum Arkády o nic lepší, než výstavba Auparku U Koruny.

Navíc, ony se Arkády nakonec stejně nepostaví. Je před nimi územní řízení, potom stavební řízení, to se vše může protahovat do nekonečna...

A nebo ještě jinak, postaví se obchodní centrum a nepostaví se ten stadion, protože na něj město mít nebude.

0/0
21.4.2011 12:14

missak 2.0

Stadion x Mileta

Takže se pravděpodobně postaví stadion minimálně za 500 mil. pro pár stovek fandů, o shoping centru ani nemluvě  a např. taková křižovatka Mileta, o jejíž potřebnosti není třeba diskutovat a sloužila by celé společnosti, je v nedohlednu. Tomu se říká promyšlená strategie rozvoje HKRv!!Rv

0/0
15.4.2011 10:15

DonZewl

Re: Stadion x Mileta

http://fansofhradec.rajce.idnes.cz/FC_Hradec_Kralove_-_SK_Slavia_Praha_8.kolo_-_GL_12.9.2010_0_0/#DFC_020.jpg

to je odpověď na váš zavádějící argument o "pár stovkách" fandů

0/0
15.4.2011 10:27

missak 2.0

Re: Stadion x Mileta

Taková návštěva se dá čekat na pražská S a možná ještě Baník, z celé sezony to je trošku málo ne?! Navíc FC HK bude asi vždy klubem balancujícím nad sestupem, jistotu nejvyšší soutěže nemá ani na letosek . . .

0/0
15.4.2011 10:47

tombry

Re: Stadion x Mileta

Přes 5 tis. diváků přišlo i na pitomou Příbram.  Pokud bude klub dostávat kolem 700 000 euro ročně jako sponzorský dar od ECE, tak bude patřit k těm movitějším v lize  a na spodku tabulky se rozhodně pohybovat nebude. Mě taky nepřijde, že by Hradec potřeboval další gigahypermarket, ale bohužel v současné době je to asi jediná možnost, jak stavbu stadionu ufinancovat.

0/0
15.4.2011 11:00

PDVPETR

Re: Stadion x Mileta

ECE nebude sponzorovat fotbal!!!!!!! Cena za pozemky je cca 400mil  z toho ECE uhradí městu cca 248mil. a zbytek

bude postupně splácet na účet klubu.  Žeby bezůročná půjčka?

0/0
15.4.2011 12:11

111 chelsea

Re: Stadion x Mileta

.. než něco příště napíšeš, zkus si zjistit informace. Třeba na park-malsovice.

Tam se dozvíš něco o výběrovém řízení, kdo podal jakou nabídku a sám posoudíš, která je pro město a klub nejvýhodnější.

Kdyby město vytáhlo z kapsy půl miliardy na stadion, to by zase bylo řečí o vyhozenej penězích pro pár fandů:-)

Podobné to je s křižovatkou Mileta, která má být spolufinancována s EU, kde celkové náklady jsou v řádech miliard, protože by muselo dojít k úpravě celého okruhu, jinak by se problém posunul o křižovatku dál..

0/0
15.4.2011 14:00

Bouvard

Re: Stadion x Mileta

Výhodná pro klub, to je ono, konečně to někdo říká... Proč ale město, kromě toho, že má klubu postavit nový fotbalový stadion, má ještě obětovat 10 x 700.000 eur do kasy klubu? Ono by se městu stavěl stadion sakra líp, kdyby mělo základ 400 mil. Kč v celku. Klub by si měl sponzora sehnat sám. Město tím, že kvůli stadionu prodává cenné pozemky, dělá pro fotbal až moc. 

Chápu, že je stadion potřeba, o tom asi těžko vést spor. Jenže nikdo se už neohlížíte na lidi, kterých se to bude dnes a denně dotýkat. Ono, až se nebude dát definitivně projet celý dopravní uzel nadjezdu u Malšovic, bude každý na tu komerční zónu taky nadávat. Je zajímavé, že Makro si muselo postavit nadjezd, Tesco si muselo

postavit nadjezd, Futurum muselo postavit podchod, jen ECE bude

sponzorovat fotbalový, místo toho, aby si koupilo pozemky a postavilo

vlastní odpovídající dopravní napojení, například vlastním nadjezdem a nezatěžovalo víc už tak přetížený nadjezd.

0/0
15.4.2011 14:29

PDVPETR

Re: Stadion x Mileta

Za informací o formě placení si stojím je naprosto správná. Já naopak doporučuji Vám nevěřte všemu co pan Vávra A ECE říkají ověřujte si informace.:-)

0/0
15.4.2011 14:30

DonZewl

Re: Stadion x Mileta

To jsou spojený nádoby..špatnej stadión = divákova nechuť na něj chodit. Je zázrak, že má Hradec takový návštěvy na tom betonovým monstru, to nám můžou leckde závidět.

0/0
15.4.2011 12:04

PDVPETR

stadion

Potřebuje HK fotbalovou arénu? Nevím – podle mého názoru HK

potřebuje důležitější

věci. Potřebuje HK obchodní centrum kde bude 37500 m2

obchodní plochy? Podle mého názoru NE. Délka vnější stěny OC bude cca 480m,výška

cca 21m .Zákazníci pojedou do centra přes TŘI světelné křižovatky.

0/0
14.4.2011 22:00

DonZewl

Re: stadion

Hradec má nejhorší stadión v první lize a ligu hraje na svém stadiónu na základě výjimky, která bude trvat do plánované stavby stadiónu. Jestli tento projekt Hradec zruší liga půjde jinam. Letošní návštěvy ( Sparta, Slavia, Baník, Plzeň) přes 10 tisíc lidí ukázali že o fotbal v HK je zájem, a že kapacita 12 tisíc nové arény je dostatečná

0/0
15.4.2011 8:34

Bouvard

Re: stadion

Stadion Hradec potřebuje, ale rozhodně ne za cenu vybudování takového obchodního centra. Pravdu mají Ti, co říkají, že na 450 milionech se cena stavby nezastaví a bude město stát daleko víc. Takže se město zadluží tak jako tak.

Horší je ale neochota investora řešit dopravní problémy, které vybudováním centra vzniknou na malšovickém nadjezdu. Tam bude objem dopravy dvojnásobný než dneska a do Malšovic nebo z Malšovic se už nikdo normálně nedostane. A až se budou pak nějaká řeší muset hledat, zase to zaplatí město.

To by město ten stadion přišel skutečně levněji, kdyby ho postavilo samo a za svoje.

0/0
15.4.2011 9:31

DonZewl

Re: stadion

Můžeme srovnávat srovnatelné. V současnosti rekonstruuje Plzeň svoje Štruncovy sady. Vyjde to město na 357 miliónu. Výsledek jsou tři malé tribunky okolo stávající hlavní tribuny. Hradecký stadión bude úplně nový stát 450 miliónů. Z toho 250 dostanou od ECE za pozemky. Výsledek? Za 200 mega krásný nový stadión.

0/0
15.4.2011 9:48

Bouvard

Re: stadion

Kdo věří tomu, že to bude těch 450 milionů? To byl jen odhad investora, když se ucházelo o získání této zakázky. Na městě tento údaj nikdo nepotvrdí, stačí se zeptat osobně šéfa rozvoje města Ing. Svátka, nebo hlavního architekta Ing. Arch. Brúny. Ani jeden Vám neřekne, že ten stadion bude stát 450 milionů, to tvrdit totiž nikdo nemá odvahu. A skutečná výše investice se ukáže až bude hotová projektová dokumentace a nebude už cesty zpátky, ikdyby stadion měl nakonec vyjít na 600 milionů. Bohužel, takto se hospodařilo s prostředky města.

0/0
15.4.2011 11:06

Bouvard

Re: stadion

Navíc, není to za 200 milionů krásný nový stadion, ale taky zničené tréningové plochy, které se budou muset znovu vybudovat na Slávii a obrovská halda betonu v podobě obchodního centra a Malšovice dopravně odříznuté od města díky tomu, že přes nadjezd bude jezdit navíc průměrných 7000 aut denně navíc.

Na tyto přínosy taky nezapomínejte...

0/0
15.4.2011 11:12

Bouvard

Re: stadion

Ale na jednu věc se opravdu těším a rád si pak přečtu zprávy o tom, jak baníkovští fanoušci místo rvaček a ničení vyrazili spořádaně ve skupinkách do přilehlého obchodního centra a před zápasem i po něm se čile věnovali "shopování". Aspoň daňoví poplatníci ušetří stovky tisíc korun, které vždycky stojí opatření proti těmto jedincům...

0/0
15.4.2011 9:38

PDVPETR

Re: stadion

Oficiálně je uváděna součastná kapacita 6000 míst.Z Vašich

informací usuzuji,že dochází k něčemu co není zrovna správné. Jak je

možné prodat větší počet lístků než je kapacita? Jak se to vykazuje? Problém mám s ohromnou stavbou obchodního

centra.Centrum bude cca 450m dlouhé zalomené do L,vysoké bude cca 21m(šest pater).Ze dvou stran zcela překryje pohled na arénu a z jedné pohled na historické centrum.

0/0
15.4.2011 9:43

DonZewl

Re: stadion

Na to se musíte zeptat Ing. Jukla jak je to možné. Oficiálně se uvádí, že se tak stalo na žádost policie, který by měla víc problémů s 6 tisíci lidí před branama stadiónu, než s 12 tisíci pod kontrolou na stadiónu. Starý stadión je koncipován pro 25 tisíc lidí, čili tam žádná potíž není. Potíž je v politice svazu a jeho koncepcí stadióny 2012. Tam se uvádí, že každé místo na stadiónu musí mít plastovou sedačku a být kryté střechou. V HK se teda koupilo aktuálně 7000 sedaček a to je i oficiální kapacita. Jak to finančně vykazujou to je mi taky záhada.

Co se týče obchoďáku tak nejsem nějakej extra fanda, ale tohle skloubení se soukromým sektorem je nutné zlo jak maximálně snížit náklady. Zadarmo nám to tu nikdo nepostaví. Výhled na staré město z okruhu doposud stínily vzrostlé stromy takže tam žádná změna nenastane.

0/0
15.4.2011 9:55

DustMaker

Blamáž

Doufám, že stadion v této podobě nikdy v HK stát nebude!!! To radši smrt. Pidi stadionek, kde se nebude moci hraát ani repre, okolo další šílený markety, a ještě podle mě protizákonné eliminování konkurence. Dílo pánů Soukupa, Malíře a Divíška. Děkuju, nechci, odejděte!

0/0
14.4.2011 16:21

111 chelsea

Re: Blamáž

Já zase doufám, že stadion v této podobě v Hradci bude. 12 tis. je ideální kapacita i pro zápasy reprezentace s neatraktivním soupeřem a pro ligové zápasy. Po celé republice město financuje výstavby či rekonstrukce ať už fotbalových či hokejových arén (KV, ČB, LB, TŘ, MB, PLZ, UNL, PCE,). Podle mě je lepší financovat nový stadion z prodeje pozemků, než dát 500 mil. z rozpočtu. Ti co nejvíc křičí proti novému obchodnímu centru, patří většinou mezi první a věrné návštěvníky:-)  Budou - li k tomu ještě vybudovány volnočasové aktivity, kterých je v Hradci pomálu, určitě nejsem proti.

0/0
15.4.2011 7:09

111 chelsea

Re: Blamáž

Ještě k eliminování konkurence. Při vyjednávání se většinou nastaví nesplnitelné požadavky, aby bylo z čeho ustupovat. Nakonec se určitě dohodnou, jen aby někdo nechtěl velké všimné že tomu nebude bránit, nebo že to odklepne!

Hradecký stadion je ostuda, takže hurá do stavby, včera bylo pozdě;-)

0/0
15.4.2011 7:12

Bouvard

Re: Blamáž

Z prodeje pozemků město dostane 258 mil Kč. zbytek musí stejně doplatit.

A volnočasovou aktivitou, která bude vybudována určitě je NAKUPOVÁNÍ V OBCHODNÍM CENTRU. To jsou všichni tak padlí na hlavu, že název CENTRUM VOLNOČASOVÝCH AKTIVIT  je jen úlitba územnímu plánu, který v tomto území předpokládá rozvoj sportovních aktivit a normálním způsobem by se tam mohl postavit pouze ten stadion, ale ne už plánovaná komerční zóna.

0/0
15.4.2011 9:34

Najdete na iDNES.cz