Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Domov pro lidi s roztroušenou sklerózou má po proměně i dlážděné náměstí

  17:33
V areálu bývalého jezuitského kláštera v Žirči u Dvora Králové nad Labem, který od roku 2001 slouží nemocným s roztroušenou sklerózou, vzniklo dlážděné náměstí za více než čtyři miliony korun. Vozíčkáři tak nyní mohou mezi jednotlivými provozními budovami pohodlně přejíždět.

Stavbou náměstí vyvrcholily investice do hlavní části areálu. Oblastní charita Červený Kostelec, která Domov provozuje, do něj za 17 let i díky dotacím investovala téměř čtvrt miliardy korun.

Dlážděná plocha bezbariérově propojila přístup ke třem objektům – budovám sv. Josefa, sv. Damiána a sv. Kláry, kde se kromě lůžek nachází také rehabilitace a jídelna. Ještě nedávno přitom v centru areálu ležely jen hromady sutě a kamení. 

„Náměstí se podařilo zpřístupnit našim klientům, kteří jsou ve většině případů na invalidním vozíku,“ zdůraznil hlavní přínos projektu ředitel charity Miroslav Wajsar.

Na náměstí přibyla kašna napájená vodou z farní studny, lavičky a květináče s okrasnými rostlinami.

Stavaři vykáceli přerostlé keře a několik bříz, větší část zrevitalizované centrální plochy, pod kterou vede zatrubněný potok, zabírá trávník s vysázenými jasany. Kvůli opravě bylo nutné mimo jiné také přestěhovat čapí hnízdo.

„Stavba náměstí je důležitou etapou v revitalizaci celého areálu. Vzniklo zde nové prostranství pro setkávání zdravých a nemocných. Domov sv. Josefa je významnou barokní památkou na půli cesty mezi hospitálem Kuks a zoologickou zahradou ve Dvoře Králové nad Labem, jezdí k nám hodně turistů. Návštěvnost i vzhledem k plánované cyklostezce bude stále stoupat,“ poznamenal ředitel Domova sv. Josefa Dominik Melichar.

Fotogalerie

Na místě dnešního náměstí původně býval rybník. Ten zanikl ve druhé polovině 20. století, tehdy ho zasypali odpadovým materiálem. 

Výstavbou náměstí skončila hlavní část revitalizace celého areálu Domova sv. Josefa, který je stále jediným lůžkovým zařízením pro nemocné s roztroušenou sklerózou u nás. Za 17 let se investice podle Dominika Melichara vyšplhaly na téměř 250 milionů korun. 

„Renovační práce v areálu se prováděly postupně od roku 2001. Máme celkem jedenáct budov, z toho tři jsou vyhrazené pro sociální služby. Dá se říct, že všechny objekty, které slouží pro naši činnost zdravotní a sociální, jsou dnes už opravené,“ sdělil.

Ve sklepení vznikne galerie miniatur

V roce 2015 zařízení zdvojnásobilo kapacitu. Ve dvou zrekonstruovaných domech, bývalém pivovaru a faře, vzniklo 44 nových lůžek, rehabilitační centrum a jídelna. Největší investice v historii domova vyšla na více než 80 milionů korun. Už od roku 2013 je v areálu zřízena bylinková zahrada, v loňském roce se na okraji parku v bývalé barokní sýpce otevřelo Muzeum cyklistiky.

Domov sv. Josefa se nyní chce ještě více zaměřit na rekonstrukce hospodářských budov. Už v příštím roce plánuje zahájit opravu tří pivovarských sklepů v bývalé bramborárně, kam umístí galerii miniatur památkových a poutních objektů z Čech a Polska. Investice je součástí česko-polského projektu.

„Na začátku příštího roku budeme vědět, zda na tento projekt získáme dotaci. Celkové náklady se budou pohybovat kolem 25 milionů korun,“ řekl Dominik Melichar. Galerie miniatur by se měla otevřít v roce 2020.

Mezi další plány patří přeměna objektu s byty na zázemí pro ergoterapii, logopedii a další doprovodné služby pro klienty zařízení. „V části budovy by mohly být také byty pro naše zaměstnance,“ dodal ředitel.

Domov sv. Josefa vznikl v roce 2001 v areálu bývalého jezuitského kláštera jako páté středisko Oblastní charity Červený Kostelec.

Do té doby, než se přestěhoval do centra Dvora Králové nad Labem, zde od 60. let působil domov pro seniory, Uvolněný areál v restituci získala řeholní instituce sester Nejsvětější Svátosti z Českých Budějovic, která budovy darovala červenokostelecké charitě. Prakticky okamžitě začala rekonstrukce areálu, první oddělení ošetřovatelských lůžek se otevřelo už v prosinci 2001.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Zimu v Krkonoších nepřežily desítky uštvaných srn, lidé pouštějí volně psy

Lesníci v Krkonoších nacházejí v této zimní sezoně nebývalé množství mrtvých srn. Uštvali je nebo přímo strhli volně...

Zrušeno, zrušeno, zrušeno. Lyžaři se vzdávají velkých závodů a žehrají na stát

V Česku se neuskuteční ani Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který mohl být v náhradním termínu 20. a 21. března,...

Turisté houfně zaplavili Orlické hory. Parkoviště jim nestačí

Do Orlických hor se v sobotu vypravilo velké množství turistů. Chtějí využít hezkého počasí a dobrých sněhových...

Deštné v Orlických horách skončilo provoz, vleky jezdily jen devět dní

Středisko Deštné v Orlických horách definitivně ukončilo lyžařskou sezonu, která v podstatě ani nezačala. „V provozu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Les Království prošel skvělou proměnou. Je to pozoruhodné technické dílo

Přehrada v Bílé Třemešné v Podkrkonoší nese pohádkové jméno Les Království zcela oprávněně – se svými zámeckými...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Deštné v Orlických horách skončilo provoz, vleky jezdily jen devět dní

Středisko Deštné v Orlických horách definitivně ukončilo lyžařskou sezonu, která v podstatě ani nezačala. „V provozu...

Takhle to dál nejde, hřímá Adamec. ODS má opustit hradeckou koalici

Po pondělním zastupitelstvu není cesty zpět, komentuje v rozhovoru dění v Hradci Králové krajský předseda ODS Ivan...

Turista s 2,75 promile dobýval Sněžku přes všechny zákazy, hledali ho v noci

Třicetiletý muž z Teplic pronikl do uzavřeného Trutnovska a porušil i zákaz nočního vycházení, když se vydal v nočních...

Zkoušený Královéhradecký kraj si domluvil 35 lůžek v polském příhraničí

Pacienti z přetížených nemocnic v Královéhradeckém kraji by mohli putovat do špitálů v Polsku. Hejtmanství to dojednalo...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...