Nová ředitelka sloučených škol studenty obchodní akademie okouzlila

  9:38aktualizováno  9:38
Půlroční protesty proti dosavadnímu řediteli na hradecké obchodní akademii skončily. Sloučila se totiž se školou v nedalekých Stěžerách a v návaznosti na to dostala i nové vedení. "Je sympatická, jemná a inteligentní," rozplývají se studenti akademie nad novou ředitelkou.

Obchodní akademie a Jazyková škola v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nebývá zvykem, že by se v polovině školního roku sloučily dvě školy proto, aby se "poroučel" ředitel jedné z nich. V hradecké obchodní akademii se tak stalo, dokonce bleskurychle. Od středy však zatím jen změnou názvu. Sloučení akademie a Střední veřejnoprávní školy ve Stěžerách totiž potrvá ještě dlouho.

Z obou škol se netradičně v půli školního roku stává jediná, neboť krajský úřad, který je zřizuje, chtěl konečně ukončit půlroční protesty a rebelie studentů i učitelů obchodní akademie. Ty před třemi týdny vyvrcholily velkou plakátovací protestní akcí.

Studenti nespokojení s vyhazovy oblíbených učitelů a zvláštními změnami ve výuce oblepili plakáty stěny a dveře na celé škole a po svém, možná trochu nevybíravě, žádali dnes už bývalého ředitele Jaroslava Bajera, aby odešel. "Při odchodu sledujte ptactvo, ať neprojdete sklem!" zněl například jeden ze vzkazů na plakátech.

Textem naráželi studenti na to, že bývalý ředitel nechal na skla dveří v obchodní akademii nalepit černé siluety dravých ptáků, jaké se používají na sklech zastávek nebo skleněných překážek, aby do nich nenaráželi drobní ptáci. V případě skel v akademii samozřejmě studenti.

Nová ředitelka na studenty zapůsobila hned první den

Rok a dva měsíce trvající éra ředitele Jaroslava Bajera skončila 1. února. Obchodní akademie se stala součástí veřejnoprávní střední školy ve Stěžerách a zástupkyně ředitelky této školy Jana Vitvarová převzala vedení hradecké obchodní akademie a jazykové školy.

Podle studentů tak učinila s velkou grácií. Mladí lidé postávající před budovou obchodní akademie se ve středu nadšeně shodovali: "Konečně pořádná ředitelka! Je sympatická, inteligentní." Hned první den si je získala. Nová šéfka obou škol si totiž pozvala každou třídu zvlášť do auly školy. A představila se studentům. Odpovídala i na jejich dotazy.

Právě v tom bývalý ředitel Bajer hned na začátku udělal chybu. Někteří studenti mu měli za zlé, že se jim po nástupu v prosinci roku 2010 ani pořádně nepředstavil. "Pan ředitel ani nebyl moc ve škole. Chodil pořád někam pryč. Ani se nám nepřišel představit," říká studentka třetího ročníku Fabiana Lankašová.

Na otázku, zda bude ředitelka lepší než bývalý ředitel, odpovídá rozhodně: "Bude určitě lepší. Vadilo mi, že za bývalého ředitele se nám pořád měnily rozvrhy a učitelky v předmětech. Nová ředitelka vypadá, že si školy váží a že ví, co s ní má dělat a jak ji řídit," míní studentka.

Studentkám Kristýně, Lucii a Karolíně, které nechtěly říct své příjmení, se líbí, že je nová ředitelka jemná, inteligentní a hezky se vyjadřuje. "Je to úplný rozdíl oproti bývalému řediteli," shodují se. Otázka, jestli není škoda, že bývalý ředitel Bajer skončil, je velmi pobavila. "Ne! Tak to teda vůbec ne!"

Bývalý ředitel nástupkyni ochotně pomáhá

Nová ředitelka školy Jana Vitvarová cítila v obchodní akademii první pracovní den přátelskou a vstřícnou atmosféru. Přesně opačnou než její předchůdce. Sloučení škol prý hodně promýšlela. Fakticky však podle ní začalo teprve 1. únorem.

"Školy ještě neměly čas se na něj připravit. Krajští zastupitelé už alespoň změnili název školy. Ale slučování bude delší. Budeme tvořit její strukturu, měnit rozvrh v obou školách. Přála bych si, aby slučování uzavřelo přestěhování škol do společné budovy," řekla nová ředitelka.

Vitvarová včera začala přebírat agendu obou škol. U převzetí dokumentace obchodní akademie a jazykové školy asistuje bývalý ředitel Bajer. "Odvoláním ředitele jeho pracovní poměr nekončí. Musí mi předat školu," vysvětluje Vitvarová. S právníkem už také začala studovat výpovědi, které dal učitelům bývalý ředitel.

Vitvarová přebírá i vedení školy, kde doposud dělala "jen" zástupkyni ředitelky ve Stěžerách. Právě její bývalá šéfová měla původně vést obě školy. Před dvěma týdny ale kvůli jejich hektickému slučování rezignovala.

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Trať do Prahy je v nedohlednu, Liberecký kraj se chce spojit s Evropou

Ve hře je i alternativa, že by rychlík z Liberce do Prahy bez přestupu do...

Z Liberce se vyplatí jet vlakem spíše do Berlína a Drážďan než do Prahy. Na absurdní situaci v železniční dopravě...

„Mlékomaty“ v Hradci skončily po devíti letech, nebyl o ně zájem

Mlékomat ještě provozují na farmě v Osičkách nedaleko Hradce Králové.

Z Hradce Králové zmizel i poslední ze tří automatů na mléko. Na Baťkově náměstí vydržel do začátku ledna, jeho provoz...

Nemocnice v Náchodě mění náměstky, mají zvládnout přestavbu a zlepšit vztahy

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019).

Oblastní nemocnice v Náchodě vymění dva manažery. Od března sem nastoupí lékař Ladislav Tichý jako nový náměstek pro...

Najdete na iDNES.cz