Nosorožce ze Dvora Králové vypustili ve Rwandě do přírody, jsou pod dohledem

  • 6
V Africe úspěšně vypustili do volné přírody tři z pěti kriticky ohrožených nosorožců černých, které ošetřovatelé v červnu převezli z českého Safari Parku Dvůr Králové do národního parku Akagera ve Rwandě. Zbylé dva čeká vypuštění v nejbližší době.

„Vypuštění nosorožců ze zoologických zahrad do volné přírody je dokladem, že chov vzácných zvířat v lidské péči může významně přispět k jejich ochraně v divočině. Pomáhat zvířatům v jejich původním prostředí se stává důležitou součástí práce moderních zoo a safari parků,“ uvedl Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové.

Fotogalerie

Do přírody vypustili trojici nejmladších nosorožců - samice Jasiri a Olmoti a samce Mandela, kteří mají největší šanci si zvyknout na nové prostředí. Volně se pohybují v otevřeném terénu a v křovinách, daří se jim dobře, potravu si obstarávají sami. Odborníci sledují, v jaké jsou kondici a co okusují. Pokud by bylo potřeba, budou je přikrmovat. 

„Ošetřovatelé v parku doufají, že to nebude potřeba, protože v Akageře je právě roční období, které nosorožcům nabízí velké množství čerstvého okusu,“ uvedla mluvčí dvorské zoo Markéta Grúňová.

Trojice nosorožců se do volné přírody dostala z vypouštěcího výběhu. „To je vlastně oplocený velký kus křovinné savany. Do něj byla teď přesunuta samice Jasmína, jež by mohla výběh opustit v nejbližších dnech. Hned po ní bude následovat Manny, který je zatím v bomě a k dispozici má velký výběh ohrazený kameny, jenž na bomy navazuje,“ popsala Grúňová.

Dvorský Safari pivovar a Plzeňský Prazdroj nyní spustili projekt na podporu záchranných aktivit zaměřených na nosorožce. Lidé v 1 500 hospodách po celém Česku podpoří koupí jednoho prosincového pivního speciálu African Coffee záchranu nosorožců jednou korunou. „Také je možné přispět prostřednictvím DMS,“ doplnila mluvčí.

Dobré vyhlídky

Nosorožci ze Rwandy při krvavé genocidě zcela zmizeli. V posledních letech se však vracejí, v roce 2017 ochranáři umístili do Akagery na severovýchodě země osmnáct nosorožců z jihoafrické soukromé rezervace.

Převoz do Rwandy

Červnový náročný převoz nosorožců černých ze Dvora Králové do Rwandy trval třicet hodin a byl to největší převoz těchto zvířat z Evropy do Afriky v historii.

Zvířata mají pomoci s obnovou tamní populace zničené po krvavé genocidě v 90. letech minulého století. Velvyslanec Rwandy Igor Cesar to na jaře označil za historický okamžik pro celou zemi.

Nakládání zvířat do přepravních beden trvalo čtyři hodiny a obešlo se bez komplikací. Do Rwandy s nimi letěly i skoro čtyři tuny krmiva.

Dosud největší transport realizoval dvorský safari park v roce 2009, kdy do keňské rezervace Ol Pejeta vyslal čtyři extrémně ohrožené nosorožce severní bílé. Vědci letos v září udělali důležitý krok k záchraně i tohoto druhu. V italské Cremoně se jim podařilo vytvořit dvě životaschopná embrya nosorožců bílých severních. 

Už koncem srpna tým v Keni odebral vajíčka posledním dvěma samicím, které pocházejí ze Safari Parku Dvůr Králové, a oplodnili je semenem již uhynulých samců (více čtěte v článku Vědci v Cremoně získali dvě embrya nosorožců).

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.