Neděle 5. července 2020, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. července 2020 Státní svátek.

Krajkářku z Vamberka a dvorské řezbáře ocenil ministr za tradici řemesel

  8:32aktualizováno  8:32
Nositeli tradice lidových řemesel se stali Milan Bartoš a Jaroslav Plucha ze Dvora Králové nad Labem, oba za výrobu tiskařských forem na modrotisk, a Jana Štefková z Merklovic u Vamberka za výtvory tradiční vamberecké mnohopárové a páskové krajky.

Jaroslav Plucha ze Dvora Králové nad Labem vyrábí tiskařské formy na modrotisk. | foto: Miroslav Beneš (MVČHK)

Ministerskou cenu měli v Královéhradeckém kraji dosud jen dva inženýři, Oldřich Kvapil z Hořic, specialista na reliéfní formy na perník, a Josef Komárek, mistr řezbář králických figurek a betlémů. Nyní se k nim přidali další tři tradiční řemeslníci.

Modrotiskové dílny byly v 19. století v každém českém městě, hlavně však v severovýchodních Čechách. Šlo o výrobu lidových oděvů, modrotisk se uplatnil i v interiéru na ubrusy nebo povlečení. V druhé polovině 19. století ručním modrotiskovým dílnám konkurovaly textilky s přímým tiskem. Modrotisk se udržel jen na moravském venkově, kde tvořil součást kroje. Dílny mizely, na řemesle se podepsaly i obě světové války.

Nositelé tradice lidových řemesel

Cenu od roku 2001 uděluje ministr kultury lidovým tvůrcům, zřejmá je návaznost na projekt UNESCO Žijící lidské poklady, jehož cílem je zachovat tradiční řemesla pro budoucí generace.

Do příprav nominací se zapojilo Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Muzeu východních Čech v Hradci Králové, Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem a Muzeum krajky Vamberk.

„Na počátku 50. let se modrotisková výroba obnovila i zásluhou organizace pro ochranu a rozvoj lidové výroby, Ústředí lidové umělecké výroby. Prostřednictvím dílen Jochových ze Strážnice, Danzingerových z Olešnice na Moravě a krátce Jiřiny Prouzové z Moravské Třebové mohla mnohaletá tradice pokračovat. Po zrušení ÚLUV se zbylé dvě dílny osamostatnily a fungují dodnes,“ říká mluvčí hradeckého muzea Lucie Petrková.

„Jedinečnost modrotiskové výroby ocenilo ministerstvo kultury České republiky zápisem na národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky v roce 2014. Umění evropského modrotisku bylo v roce 2018 zapsáno na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO,“ dodává.

„Výroba forem je pro modrotisk zásadní. Milan Bartoš s Jaroslavem Pluchou jsou posledními formíry, kteří dokážou modrotiskové formy nejen opravit, ale vyrobit nové. Na jejich výrobě spolupracují nejen se zmíněnými modrotiskovými dílnami, ale i se současnými skvělými výtvarníky a návrháři, s Petrou Gupta Valentovou nebo se Zuzanou Osako,“ vysvětluje etnografka Muzea východních Čech v Hradci Králové Martina Vlčková, odborný garant Regionálního pracoviště pro tradiční lidovou kulturu Královéhradeckého kraje.

„Jejich práce je naprosto zásadní pro kvalitní pokračování modrotisku tak, jak jej známe a obdivujeme. Za svoji trpělivou a profesionální práci byl Milan Bartoš i Jaroslav Plucha v roce 2015 ocenění krajskou cenou Zlatý kolovrat,“ dodává.

Krajkám se na Vamberecku věnovaly celé rodiny

Vamberecko je s paličkováním krajek spjato skoro čtyři století. Do Vamberka ho přinesla Magdalena Grambová, manželka císařského plukovníka Kašpara Gramba, jemuž vamberecké panství připadlo po třicetileté válce. Spustila organizovanou výrobou krajek západoevropského stylu, největšího vrcholu dosáhlo krajkářství v 19. století, kdy se mu věnovaly celé rodiny od malých dětí až po prarodiče.

V roce 1889 byla ve Vamberku založena krajkářská škola, která pomohla udržet a rozvíjet vysokou úroveň místní znalosti paličkování. S nepřerušenou tradicí zde působí dodnes. Tradici drží také Muzeum krajky ve Vamberku i družstvo Vamberecká krajka Vamberk, s nimiž jsou spojeny krajkářské slavnosti, tedy Mezinárodní setkání krajkářek či prestižní Bienále české krajky.

V roce 2017 byla na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Královéhradeckého kraje zapsána tradice generačního předávání krajkářství na Vamberecku, o dva roky později se ocitla na seznamu nemateriálních statků České republiky. Hlavní nositelkou tradice je krajkářka Jana Štefková.

„Díky své celoživotní zkušenosti, mimořádné řemeslné zručnosti a precizní znalosti technologie výroby paličkované krajky spojuje ve své tvorbě tradiční výrobní postupy se současnou estetikou a udržuje tradici vambereckého krajkářství stále živou. Rada Královéhradeckého kraje udělila Janě Štefkové už v roce 2005 Zlatý kolovrat,“ říká Martina Vlčková.

Autor:
  • Nejčtenější

Muž týdny znásilňoval spoluvězně ve Valdicích, dostal dalších devět let

O devět let delší pobyt za mřížemi čeká Romana Žigu, který téměř dva měsíce ponižoval, vydíral a znásilňoval svého...

Za uškrcení expartnerky dostal muž výjimečných 24 let, svědčila proti němu

Krajský soud v Hradci Králové poslal Ondřeje Č. na 24 let do vězení za to, že loni v Broumově uškrtil na posteli...

Jágr a prvoligové Winter Classic. Ve Špindlu by měla hrát i Sparta

Legendární číslo 68 v tichosti připravuje na začátek prosince nevšední hokejovou událost: utkání pod širým nebem ve...

Poprvé jsme slyšeli zvuky známé z trenažérů, líčí hasiči extrémní požár haly

Stěží uvěřitelných 35 hodin trval začátkem května zásah hasičů u požáru továrny v Polici nad Metují na Náchodsku. Sami...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K otřesnému nadjezdu se nikdo nehlásil, opravy začnou nejdřív za dva roky

Malšovický nadjezd se dlouhá léta „opravoval“ pouze ústy. Hradec Králové, kraj i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) o...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Kurzarbeit musí zůstat v zákoně napořád, prohlašuje zástupce exportérů

Premium Nejtěžší období teď prožívá společnost Atas elektromotory z Náchoda. Její šéf a místopředseda Asociace exportérů Otto...

Cesta z Prahy do Krkonoš zrychlí, obchvaty na Jičínsku odbourají kolony

Motoristé při cestě autem z Prahy do Krkonoš ušetří dlouhé minuty díky novým obchvatům na silnici I/16 na Jičínsku....

Řeku nahradila tři jezera. Zoo nabízí nový pohled na africkou vodu

Premium Pavilon Vodních světů v Safari Parku ve Dvoře Králové prošel před startem letní sezony největší proměnou za poslední...

Za uškrcení expartnerky dostal muž výjimečných 24 let, svědčila proti němu

Krajský soud v Hradci Králové poslal Ondřeje Č. na 24 let do vězení za to, že loni v Broumově uškrtil na posteli...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.

Najdete na iDNES.cz