Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Majitel chce obnovit rybník, a tak kácel. Hrozí mu pokuta 200 tisíc

  12:16
Ochránci přírody na Broumovsku varují před nepovoleným kácením stromů mimo les. V únoru se staly dva případy: v Jetřichově padlo patnáct stromů, v Jívce skoro sto. Změny ve vyhlášce si lidé vykládají po svém, fyzické osobě přitom hrozí 200 tisíc pokuty, právnické až milion korun.

Nepovolené kácení v Jívce na Broumovsku. | foto: Správa CHKO Broumovsko

Statisícová pokuta za nelegálně pokácené stromy hrozí těžařům i majiteli bývalého rybníka v Jívce na Trutnovsku. Ten chce rybník obnovit, a proto nechal nálety olší či bříz vykácet. Jenže udělal to bez povolení, a dostal se tak do sporu se státní ochranou přírody.

Změny ve vyhlášce: Kdy se o povolení musí žádat?

Podle nových předpisů platí, že majitel může kácet stromy bez povolení, jen pokud rostou u domu na oploceném pozemku, který není veřejně přístupný. Tam může odstranit jakékoli množství stromů i libovolně velké stromy, pokud nejsou památné.

Nově si však lidé musí vyřídit povolení, jestliže chtějí kácet ve stromořadích nad deset stromů, a to bez ohledu na jejich velikost. Také náletové dřeviny na loukách, v remízcích nebo třeba zanedbané zahradě s rozpadlým plotem potřebují razítko. Jde o případy, kdy by po vykácení vznikla plocha větší než 40 metrů čtverečných. Velikost dřevin nerozhoduje, povolení je třeba vyřídit i pro menší stromy a stromky, což dříve nebylo nutné. Povolení vydávají obecní úřady.

"Tento případ je teprve na počátku a podrobnosti nemůžeme zveřejnit. Víme, kdo kácel, ale je třeba posoudit míru zavinění vlastníka pozemku a najaté firmy. V jednání je i to, že věc převezme Česká inspekce životního prostředí," uvedl zástupce vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Petr Kuna.

Starý rybník se nachází v odlehlé původní osadě Jívka pod Odolovem v Jestřebích horách. Nepoužívá se už desítky let a zarostl vegetací.

"Koupal jsem se tam jako kluk možná před osmačtyřiceti lety. Později byl rybník vypuštěný," řekl jeden z obyvatel Jívky Karel Kobr. Majitel rybníka tvrdí, že mu jde o jeho obnovení. Chtěl by chovat ryby a zpřístupnil by ho i pro koupání v létě.

"Tento pozemek je stále zapsaný v katastru nemovitostí jako rybník. Dokonce podle vodohospodářů porušuju zákon tím, že tam chybí vodní plocha. Je to můj soukromý pozemek, náletové stromy tam nemají co dělat a starosta Jívky mi o týden dřív přislíbil, že mi povolení ke kácení dá," vysvětlil majitel rybníka Stanislav Šošovička z Trutnova, proč stromy nechal vykácet.

Starosta obce Jívky Jiří Gangur však tvrdí, že žádné povolení nesliboval: "Řekl jsem majiteli, že stromy budeme řešit v rámci jiných řízení kolem obnovy rybníku." Obec sama usilovala o koupi rybníka od pozemkového fondu asi před deseti lety, ale neuspěla. Obnova rybníka by podle starosty zřejmě vyžadovala dost velké náklady.

Majitel Šošovička se teď snaží vyřídit razítko pro kácení u starosty dodatečně. Zlobí se, že se ochranáři nestarají na místě radši o skládku starých pneumatik a černou navážku na hrázi.

"To je nesmysl, že by tam padlo sto stromů. Možná dvacet jich bylo, o průměru kmene do třiceti centimetrů. Jestli mi chtějí dát pokutu, budu se bránit," ohradil se majitel, který má zpracovaný projekt na rybník už deset let.

Lidé si zřejmě špatně vysvětlují novou vyhlášku

Nepovolené kácení v Jetřichově na Broumovsku.

Druhý případ se stal začátkem února v Jetřichově na Broumovsku. U Vernéřovického potoka padlo patnáct olší. Kdo pravděpodobně kácel, se už rovněž ví.

Za nepovolené kácení nejspíš může mírná zima i změny ve vyhlášce, které si lidé vyložili po svém. U kácení mimo les se změnila pravidla a vlastníci se teď odvolávají na to, že jim nové předpisy zrušily povinnost mít povolení na kácení stromů na jejich pozemku.

"I odjinud se k nám dostávají informace, že lidé si takto vysvětlují loňskou vyhlášku," řekl Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko.

Ochranáři na Broumovsku dosud řešili ročně jen kolem pěti případů nedovoleného kácení mimo les. Nejhorší případ se stal v roce 2011 u Zdoňovského rybníka, kde však pachatel zůstal dosud neznámý. Několik desítek starých stromů padlo i mezi Libnou a Adršpachem, pachatel toho skončil u soudu kvůli poškození životního prostředí.

  • Nejčtenější

Sundali billboard na nákup zbraní pro Ukrajinu. Vyvolával strach, zdůvodnili

Premium Reklamní společnost BigMedia odstranila v Hradci Králové billboard, který vyzýval k finančnímu příspěvku na nákup...

Cizinec zaměstnaný v kvasinské Škodovce ukradl součástky za 1,4 milionu

Cizinec zaměstnaný ve společnosti Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku čelí obvinění, že z firmy ukradl velké množství...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalová aréna v Hradci dostává obrysy, hotová bude přesně za rok

Přesně za rok se má slavnostně otevírat největší stavba v novodobé historii Hradce Králové. Multifunkční fotbalový...

V Adršpachu spadl horolezec, na pomoc mu z vrtulníku slanil lékař

V sobotu v podvečer spadl horolezec v Adršpachu u Křížového vrchu. Ve špatně dostupném terénu mu na pomoc slanil lékař...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kemp u nádrže Rozkoš znovu hledá provozovatele, podmínky zmírnily

Česká Skalice se podruhé pokouší pronajmout autokemp u nádrže Rozkoš. Případným investorům zmírnila podmínky. Oproti...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Splavnění Labe z Hradce do Josefova nebude, plány potopil střet zájmů

Kvůli údajnému střetu zájmů šel ke dnu projekt splavnění Labe až do Josefova. Nápad, od kterého si Hradec Králové dost...

Do dvorského safari parku dorazili tučňáci citliví na stres, potřebují klid

Safari Park Dvůr Králové ve středu pozdě večer přivítal nové vzácné obyvatele. Hejno tučňáků brýlových dorazilo po...

VIDEO: Věznice Odolov pojme do přistavěných buněk dalších 30 odsouzených

Ubytovací kapacity ve Věznici Odolov v Podkrkonoší již nestačily, proto je Vězeňská služba navýšila o 30 nových míst v...

Fotbalová aréna v Hradci dostává obrysy, hotová bude přesně za rok

Přesně za rok se má slavnostně otevírat největší stavba v novodobé historii Hradce Králové. Multifunkční fotbalový...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...