Nemocnice senátora Drymla chce po kraji další miliony za péči

  9:23aktualizováno  9:23
Soukromá nemocnice ve Vrchlabí vedená senátorem ČSSD Vladimírem Drymlem žádá po kraji miliony korun jako dotaci na péči. Deset chce pro letošek, tři ještě za loňský rok, protože prý nedostala dost. Dryml před dvěma lety usiloval o prodej zařízení kraji a přišel kvůli tomu o funkce na hejtmanství.

Vladimír Dryml přišel před dvěma lety kvůli snaze prodat nemocnici kraji o funkce na hejtmanství. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Vloni jsme měli přislíbeno deset milionů korun, bohužel nám dali jen sedm. Znovu jako vloni jsme požádali o stejnou částku," uvedl Dryml.

Dodal, že krajská dotace byla na zajištění nutné lékařské péče a nemocnici umožnila zvýšit platy sester i dalšího zdravotnického personálu Českoněmecké horské nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí.

ŘEDITEL DRYML

Vladimír Dryml na přelomu let 2008 a 2009 jako vicehejtman Královéhradeckého kraje usiloval o začlenění vrchlabské nemocnice do krajského zdravotnického holdingu.
Majitel tehdy dokonce hrozil, že nemocnici ve Vrchlabí zavře. Nakonec sám hejtman označil lobbing Vladimíra Drymla za střet zájmů a to byl i jeden z důvodů, které nakonec stály Drymla nejen post zástupce hejtmana, ale také náměstka pro zdravotnictví.

Kraj nakonec ale přece jen rozhodl, že soukromá nemocnice ve Vrchlabí bude dostávat roční dotaci ve výši zhruba sedmi milionů korun, neboť zajišťuje první pomoc například návštěvníkům Krkonoš. Je totiž nejblíž hlavním střediskům a často v ní končí lyžaři, kteří se na horách zraní.

Majitel nemocnice Alexandr Seidl prý o žádosti o další peníze nic neví. "To se musíte zeptat ředitele. Já to nevím. Nejsem statutární orgán nemocnice," řekl Seidl.

Na námitku, že je majitelem nemocnice, odpověděl: "To je taková malá společnost, že mě moc nezajímá."

O žádosti budou jednat krajští zastupitelé

Jiří Hošna z tiskového oddělení krajského úřadu žádost potvrdil. "Vloni dostala vrchlabská nemocnice od kraje dotaci sedm milionů korun a za toto období žádá o další tři miliony. Žádostí se bude 27. ledna zabývat krajské zastupitelstvo," uvedl Hošna.

Pokud nemocnice peníze nedostane, Dryml si chce stěžovat: "Budeme se muset obrátit na orgány Evropské unie, protože kraje by neměly rozlišovat, komu nemocnice patří. Poskytujeme bez výjimky veřejnou zdravotní službu jako ostatní nemocnice v kraji a myslím, že ji poskytujeme kvalitně. Měli bychom mít přinejmenším stejný nárok jako ostatní nemocnice."

Některým členům krajského zdravotního výboru se ale nelíbí, že soukromá nemocnice žádá víc peněz.

"Ale samozřejmě o to usiluje i pan Dryml, který si to zase prosadí, protože je senátor za ČSSD a kraj od něj chce mít pokoj," řekl MF DNES jeden ze členů zdravotního výboru, který nechce být jmenován. Žádost považuje za nemravnou: "Ta nemocnice vůbec nemusí být začleněna do systému zdravotnictví kraje a vlastně ani není."

Argument pro: Vrchlabí zajišťuje ztrátovou péči

Předseda krajského zdravotního výboru Jiří Veselý připomněl, že o tom, jestli nemocnice má nebo nemá dostávat dotace, se jedná dlouhodobě a že se objevují dva názory.

Podle jednoho názoru by vrchlabská nemocnice dotaci dostávat neměla, protože kraji nepatří. Podle druhého by ti, kteří poskytují veřejnou zdravotní službu, nárok na dotaci mít měli.

"Dávala se dotace i hradecké fakultní nemocnici na zajišťování pohotovosti, protože je to veřejná služba pro obyvatele Hradce, i když zřizovatelem nemocnice je ministerstvo zdravotnictví," argumentuje Veselý. Podobné je to s chirurgickou pohotovostí v Broumově.

Vyšší dotace pro Vrchlabí by se podle Veselého musela projednat podle rozsahu péče, jakou nemocnice poskytuje. "Dnes se dá jen obtížně říct, že když to není krajské zařízení, nemá nárok, neboť poskytuje péči, která je ztrátová," míní Veselý.

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Zabil jsem svou ženu, volejte policii, řekl bývalý novinář po střelbě v baru

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Pachatelem střelby v baru na náměstí v Rychnově nad Kněžnou je podle zdejších lidí místní bývalý novinář. Na svou...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

VIDEO: Řidička téměř zastavila v levém pruhu dálnice, další auto narazilo

Nebezpečný manévr na dálnici D11

Řidička auta dopoledne zazmatkovala na dálnici D11 u exitu 68. Nezařadila se včas ke sjezdu a pak brzdila téměř do...

Další z rubriky

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Trutnovští vyhráli boj o podobu Kauflandu, posune se dál od domů

Trutnovský Kaufland čeká přestavba. Místní se brání, aby se obchod posunul blíž...

Přestavba obchodního domu Kaufland v Trutnově se podřídí požadavkům obyvatel i radnice. Původně měl obchod stát jen...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz