Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. října 2021 Sabina

Jedna vláda slíbila Rychnovu špitál, další váhá. Kraj má najít úspory

  8:40
Ministerstvo zdravotnictví dál odmítá vyhlásit dotační titul na modernizaci nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Předchozí kabinet na ni před čtyřmi lety slíbil 300 milionů korun. Nepomohl ani premiér, který naopak žádá kraj o přehodnocení projektu.

Původní vizualizace zmodernizovaného areálu nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. | foto: Královéhradecký kraj

Objevilo se už mnoho slibů, podpisů, usnesení i ujišťování, že závazek platí. Výsledek je, že navzdory vládnímu usnesení dosud kraj nezískal svolení, aby začal s projektovou přípravou stavby, kde má být urgentní příjem, ARO, chirurgie, ortopedie a operační sály.

Kraj totiž může novou budovu projektovat až poté, co ministerstvo zdravotnictví zaregistruje jeho žádost o dotaci. Jenže ministerstvo za čtyři roky nevypsalo ani dotační titul. Podle původního harmonogramu se mělo stavět už v roce 2018.

Schválení investice se zadrhlo mezi ministerstvy financí a zdravotnictví. Zatímco zdravotnictví už rok tvrdí, že na projekt nedostalo přidělené prostředky, správce státní kasy vzkazuje, že peníze už odešly, ale zdravotnictví je užilo jinak.

Rukojmím ve sporu je Královéhradecký kraj, který do nemocnice potřebuje investovat. Stávající prostory, z nichž se mají oddělení a operační sály stěhovat do nového, dosahují hranice životnosti.

„Do pěti let by nás čekala obrovská investice, abychom splňovali nové normy. Kdybychom to rekonstruovali, stálo by nás to 80 až 90 procent nového projektu a nikdy to nebude ono,“ vysvětlil lékařský náměstek nemocnice Marcel Maršík.

Fotogalerie

Vláda se k investici zavázala v únoru 2015 a pověřila tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby zajistil peníze. Sám Babiš se byl v nemocnici podívat v květnu 2016 i se svým tehdejším poradcem Adamem Vojtěchem, nyní ministrem zdravotnictví Babišovy vlády. Oba si vyslechli argumenty lékařů o nutnosti přístavby a znovu zopakovali, že závazek vlády platí.

Kabinet projekt potvrdil i v aktualizovaném usnesení vlády v červnu 2017. Od té doby však kraj získal jen 12 milionů korun na studii a předprojektovou přípravu.

„Nyní jednáme s ministerstvem zdravotnictví o poskytnutí zbylých 288 milionů korun. Přístavba nemocnice v Rychnově je dál naší prioritou,“ ujistil ve středu hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) na jednání se zástupci automobilky Škoda Auto a starosty obcí v okolí průmyslové zóny.

Naši část dohody jsme splnili, zní ze Škodovky

„Je třeba na vládu tlačit, aby dostála svým závazkům. My jsme naši část dohody splnili,“ připomněl na schůzce vedoucí oddělení vnějších vztahů společnosti Škoda Auto Michal Kadera memorandum o spolupráci z března 2015, v němž se Škoda Auto zavázala do továrny v Kvasinách investovat 7,2 miliardy korun.

Hejtman o poskytnutí financí již několikrát jednal na ministerstvech zdravotnictví i průmyslu a obchodu, které podporu pro strategickou průmyslovou zónu Solnice-Kvasiny koordinuje. Ve čtvrtek se sešel také s premiérem Andrejem Babišem. K jednání byli kromě ministra Vojtěcha přizváni i ředitelé nemocnic v Rychnově nad Kněžnou a Hradci Králové.

„Diskutovali jsme o modernizaci rychnovské nemocnice, její spádové oblasti a návaznosti na ostatní zdravotnická zařízení. Investice v Rychnově pomůže i hradecké fakultce, protože jinak by řada pacientů z Rychnova směřovala právě tam,“ upozornil Jiří Štěpán.

Nedostali jsme peníze z ministerstva financí, říká ministr Vojtěch

Jenže ani nové jednání zvrat v dosavadním čekání nepřineslo. Místo vyřešení patové situace všechny strany jen zopakovaly svá dosavadní stanoviska.

„Znovu jsem zopakoval a to platí, že ministerstvo zdravotnictví aktuálně nemůže celou investici finančně pokrýt, protože jsme na ni opakovaně nedostali peníze od ministerstva financí. Nyní by to znamenalo zastavení zásadních investic do státních nemocnic. A to nemohu připustit,“ sdělil MF DNES po jednání ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO).

Ministerstvo financí však v minulosti uvedlo, že jeho resortu peníze na nové investice poslalo.

„Výdaje na národní investice byly posíleny o 1,5 miliardy korun. Potřebná částka na rychnovskou nemocnici činí 20 procent této sumy. Další kroky jsou nyní na straně ministerstva zdravotnictví. My jejich investiční priority neurčujeme,“ uvedl Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva financí.

Premiér se ptal kraje, zda projekt není přemrštěný

Premiér Andrej Babiš se na jednání nepřiklonil ani k jednomu z ministerstev. Místo řešení závazku státu vyzval hradeckého hejtmana, aby zvážil aktualizaci investičního záměru.

„Od pana premiéra zazněl dotaz, zda projekt není naddimenzovaný. Odpověděl jsem, že rozhodně ne. Výkony by byly pouze koncentrovány z více míst do jednoho pavilonu,“ přiblížil jednání Štěpán.

Trnem v oku je premiérovi zejména heliport, jehož vybudování na střeše nové budovy má stát až desítky milionů korun. Nyní je na trávě v zadní části areálu. Na střechu se má přesunout nejen kvůli komfortu pacientů a rychlejšímu přesunu na klíčová oddělení, ale i proto, že na místo dnešního přistávání se má přesunout parkoviště, které musí ustoupit nové budově nemocnice.

„Zaznívají tu myšlenky, zda by heliport nemohl zůstat na trávě nebo zda by se nemohl přesunout na budovu záchranky. Obě řešení však nepovažuji za šťastná,“ zhodnotil úvahy ředitel nemocnice Luboš Mottl.

Kraj znovu prověří projekt nemocnice

Kraj nyní projekt na modernizaci rychnovské nemocnice prověří a bude v něm hledat možné úspory. Hotový s tím chce být do dubna, kdy zasedne strategická komise na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Ta už v září vyzvala ministerstvo financí, aby zveřejnilo dotační výzvu a umožnilo tak kraji podání žádosti i bez finančního krytí. Potřebné peníze by se hledaly až později, ale kraj by již mohl připravit projekt a soutěžit dodavatele stavby.

Nová budova měla přijít celkem na 380 milionů korun. Z toho 300 milionů slíbil stát a financování zbylé části již v září schválili krajští zastupitelé. Jenže mezitím ceny ve stavebnictví vzrostly a kraj už nyní počítá, že náklady zhruba o 20 milionů porostou.

„Stát nám však dá maximálně 300 milionů. Cokoliv nad to už jde na účet kraje,“ podotkl hejtman.

Závazky se mají dodržovat i po předešlých vládách, říká radní

I kdyby tak kraj našel možnost, jak až desítky milionů korun z projektu uspořit, stejně by podle vládního usnesení mohl čerpat celých 300 milionů korun, byť v usnesení se píše, že částka je uvedena jako maximální. To může být pro ministerstvo záminka, aby dotaci pro kraj snížilo. Takový návrh však zatím jednoznačně nepadl.

„Závazky by se měly dodržovat i po předchozích vládách. My jsme také splnili závazek předchozího vedení kraje, který se zdravotníky uzavřel dohodu, že bude po tři roky zvyšovat mzdy o 10 procent,“ podivil se náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Podle hejtmana nelze odhadnout, kdy se nemocnice klíčové investice dočká. Každé další zpoždění snižuje kredit nemocnice a může znamenat další zdražení projektu.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíHradec KrálovéJičínNáchodRychnov nad KněžnouTrutnov, další

  • Nejčtenější

V Adršpachu mezi domy zastřelili psa. Místní se bojí o svá zvířata

Premium O jedenáctiletého psa přišli na konci srpna v Horním Adršpachu na Náchodsku jeho majitelé. Někdo ho zastřelil přímo v...

Jsme spíš takoví „domkáři“ než trampové, říká herec a šerif hradecké osady

Premium Trampskou osadu v lesích poblíž řeky Orlice u Hradce Králové si oblíbili Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Miloš Dvořáček a řada...

Strakapoudi za covidu obsadili rozhlednu, obec ji kvůli dutinám zavřela

Dřevěnou rozhlednu Milíř ve Vysoké nad Labem na Královéhradecku poškodili strakapoudi. Obec vyhlídku začátkem září...

Recidivista sušil doma konopí jako prádlo, kolem skleníků nastražil pasti

Třiatřicetiletý recidivista z Rychnovska těsně před nástupem do vězení ukázal zasahujícím policistům pasti, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Trutnově se střetl cyklista s autem, přes snahu záchranářů na místě zemřel

V pátek večer zasahovaly všechny složky integrovaného záchranné systému včetně vrtulníku v Trutnově. Po osmé hodině...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Střed Jičína přetěžují auta. Víc prostoru by mohli dostat kolaři i pěší

Jičínská radnice rozjela debatu o dopravě ve městě v příštích dekádách. Lidé si přejí přehledné křížení pěších a...

Jsme spíš takoví „domkáři“ než trampové, říká herec a šerif hradecké osady

Premium Trampskou osadu v lesích poblíž řeky Orlice u Hradce Králové si oblíbili Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Miloš Dvořáček a řada...

Propadlé sklepy po staré Kuřátkově hospodě Nové Město zasypalo

Propadající se sklepení ukrytá pod parčíkem v centru Nového Města nad Metují na Náchodsku už nikoho ohrožovat nebudou....

Nájin už nebude dávat vajíčka, bílé nosorožce ze zkumavky by mohla vychovat

Jeden z posledních dvou žijících nosorožců bílých severních, dvaatřicetiletá samice Nájin, už nebude poskytovat vědcům...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...