Zástupci pětikoalice podepsali v říjnu 2016 memorandum o spolupráci v...

Zástupci pětikoalice podepsali v říjnu 2016 memorandum o spolupráci v Královéhradeckém kraji. Zleva: Aleš Cabicar (TOP 09), Martin Červíček (ODS), Jiří Štěpán (ČSSD), Martina Berdychová (STAN a VČ) a Vladimír Derner (Koalice HK). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Personál dostane kvůli bouři v náchodské nemocnici přidáno deset procent

  • 1
Královéhradecký kraj vytvoří pracovní skupinu, která bude mít za úkol řešit personální a finanční krizi v Oblastní nemocnici Náchod i v dalších krajských nemocnicích. Na jejím ustavení se v neděli odpoledne shodli zástupci krajské koalice. Zároveň souhlasili s růstem mezd v nemocnicích o 10 procent.

Zástupci pěti stran, jenž v kraji vládnou od podzimu 2016, se mimořádně sešli  týden poté, co primáři a vrchní sestry náchodské nemocnice rozeslali krajským zastupitelům otevřený dopis, v němž poukázali na kritický nedostatek lékařů i finanční problémy nemocnice. Ta loni skončila se ztrátou 80 milionů korun a letos se očekává ztráta přes 70 milionů. 

Zdravotníci upozornili zejména na to, že na některých odděleních zůstává již pouze primář a další služby musejí sloužit externí lékaři. Situace se během týdne zostřila a v komunikaci se objevily i vulgární SMS zprávy. 

Koalice se v neděli dohodla, že s okamžitou platností navýší platy lékařskému i nelékařskému personálu v krajských nemocnicích. Stoupnout mají o 10 procent, a to dokonce nad rámec navýšení financí, které nemocnice získají od pojišťoven podle úhradové vyhlášky. Zvýšení mezd se bude týkat jak tarifů kmenových zaměstnanců, tak i lidí, kteří v nemocnicích pracují na dohodu o pracovní činnosti.

Musí skončit nepovedená komunikace, říká náměstek hejtmana

Nemocnice minulý týden zakázala personálu komunikovat s médii. To se má nyní změnit. Kraj chce zlepšit komunikaci jak uvnitř organizace směrem k lékařům a zdravotníkům, tak i navenek.

„Musí skončit nepovedená komunikace posledních dnů především vůči zdravotnickému personálu,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Červíček (ODS).

V pracovní skupině zasednou vedle náměstka pro zdravotnictví Aleše Cabicara (TOP 09) také Martin Červíček a hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Chtějí se zaměřit na příčiny současného krizového stavu a systém řízení nemocnic. S podobnými, i když ne tak zásadními problémy se potýkají i oddělení v dalších krajských nemocnicích.

„Vyhodnotíme odpovědnost a kompetence jednotlivých činovníků v rámci krajského zdravotnictví včetně potenciální personální odpovědnosti,“ řekl po jednání Jiří Štěpán.

Velký otazník nyní visí hlavně nad Zdravotnickým holdingem, který je mezistupněm mezi krajem a nemocnicemi. Jeho činnost podle některých koaličních partnerů není efektivní. Ve hře je proto i jeho úplné zrušení.

Jednání bylo velmi efektivní, klidné, říká náchodský starosta

„Velmi detailně jsme se zabývali ekonomickou situací nejen náchodské nemocnice, ale vůbec uspořádáním holdingu a řízením krajského zdravotnictví. Zásadním úkolem je rozpracovat varianty řízení krajských nemocnic. Za jakých podmínek je nechat ve stávající struktuře nebo hledat jiné varianty, jak by měly být nemocnice krajem řízeny,“ sdělil Cabicar.

„Jednání bylo velmi efektivní, klidné. Situace ve zdravotnictví není složitá jen v našem kraji, ale v celé republice,“ upozornil krajský předseda sociálních demokratů Jan Birke.

„Byť úhradová vyhláška požadované navýšení o 10 procent nekryje v plné výši, domluvili jsme se, že toto navýšení poskytneme. Ve všech našich zařízeních jde zhruba o 190 milionů korun. Vyhláška pokryje zhruba 60 procent, zbytek musíme najít ve vlastním rozpočtu,“ dodal Aleš Cabicar.