Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Nemocnice v Náchodě zbrojí na nápor, volá na pomoc praktiky i studenty

  12:15
Prudký nárůst případů nového koronaviru na Náchodsku vyšvihl tento okres mezi největší epicentra šíření nákazy v Česku. Situace vzdáleně připomíná jarní první vlnu. Také tehdy patřil Náchod v rámci kraje k nejpostiženějším oblastem, avšak nyní je problém mnohem větší.
Covidová lůžka slouží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, na rehabilitaci a urologii v Náchodě, ve starších prostorách vedle zatím neotevřené novostavby.

Covidová lůžka slouží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, na rehabilitaci a urologii v Náchodě, ve starších prostorách vedle zatím neotevřené novostavby. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vidět je to hlavně na číslech přicházejících z Oblastní nemocnice Náchod. Zatímco na jaře pečovala jen o jednotky pacientů, nyní jich s koronavirem v Náchodě leží zhruba padesát.

„Situace je diametrálně odlišná. Na jaře jsme pečovali jen o pacienty, kteří čekali na výsledek testů. Když byli negativní, šli na standardní oddělení, pozitivní případy si přebírala Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Nyní tu však pozitivní pacienti zůstávají,“ vysvětluje ředitel náchodské nemocnice Jan Mach.

Náchod má pro pacienty 76 lůžek, z toho 17 ventilovaných s intenzivní péčí. Aktuálně jsou zaplněna ze dvou třetin a nemocnice už připravuje plány, kam umístí další. Nyní jsou covidová lůžka na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, na rehabilitaci a urologii, další oddělení je vyčleněno také v Rychnově nad Kněžnou.

„V dalších krocích připravíme dvacet nových lůžek v Náchodě a deset v Jaroměři. Personál pro covidová oddělení uvolňujeme sdružováním lůžkových fondů. Nyní jde o urologii, chirurgii a ORL, v dalším kroku by šlo o rehabilitaci a ortopedii,“ popisuje přeskupování pacientů i personálu mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.

Podobná opatření přijímají i další krajské nemocnice. Zatímco lůžek je v zásobě dostatek, problém začíná být s nedostatkem personálu. Ten chybí dlouhodobě a současná situace ho ještě umocnila.

Náchodská nemocnice proto už v pondělí zveřejnila výzvu, v níž žádá o pomoc ambulantní lékaře, sestry, ale také sociální pracovníky.

Jde o životy a vše musí stranou, říká starosta

„Z našich dosavadních zkušeností vyplývá, že počet hospitalizovaných pacientů kopíruje nárůsty pozitivních případů v našem regionu přibližně s desetidenním zpožděním. Potřebujeme se na nadcházející týdny připravit co možná nejlépe,“ říká ředitel Jan Mach.

Pomoc už nemocnici přislíbili pedagogové a studenti Sociální a zdravotnické evangelické akademie v Náchodě i další dobrovolníci. Vedení nyní vytváří seznamy lidí a eviduje jejich kvalifikaci, aby je mohlo povolat do služby, až bude třeba.

Pomoc slíbila i radnice v Náchodě. Ta chce nabídnout zdravotníkům péči o jejich děti od 3 do 10 let. Postarat se o ně má náchodská Základní škola T. G. Masaryka, kterou kraj vybral jako školu, jež má pečovat o děti zaměstnanců bezpečnostních sborů, integrovaného záchranného systému, hygienických stanic a také poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb.

„Cílem je, aby nebyl ohrožen chod kritické infrastruktury a zdravotnických a sociálních zařízení. Péči zajistíme i nad rámec toho, co nám ukládá nařízení. Jsme připraveni na konkrétní potřeby zdravotníků, na směnnost personálu v náchodské nemocnici, potřeby stravování dětí i v pozdějších odpoledních hodinách, na vypracování domácích úkolů a podobně,“ ujišťuje starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Radnice nabídla roušky i dezinfekci

Právě Birke patří k velkým kritikům zvládání epidemie v okrese. Už dříve vyzýval občany k tomu, aby omezili veškeré sociální kontakty. Upozornil také na to, že hygienici neuzavřeli školy v okolí už ve chvíli, kdy počty nakažených začaly prudce stoupat. Místo toho se čekalo až na vládní opatření.

„Mě překvapilo, když jsme zhruba před třemi týdny měli identifikováno pět ohnisek, tedy nemocnici, tři střední školy a jedno soukromé zdravotnické zařízení, že se to nezavřelo ještě předtím, než se zavřely školy. Nejsem epidemiolog, a tak nechci nikoho kritizovat, ale překvapilo mě to,“ přiznává Birke.

Za apel na občany sám sbíral kritiku na sociálních sítích. Odmítá však, že by zbytečně vyvolával paniku: „Dnes už je to nekontrolovatelné a nakazit se může kdokoliv. Jde skutečně o lidské životy a vše musí jít stranou.“

Radnice v Náchodě nakoupila také roušky, respirátory a další ochranné prostředky. Respirátory třídy FFP2 dokonce nabídla také radnicím menších obcí v okolí. Lidem na úřadě a v infocentrech rozdává dezinfekci a prodává roušky.

„Šli jsme s cenou co nejníž. Za 13 korun prodáváme roušku v balení po pěti kusech. Jsou vakuově balené přímo ve fabrice, takže zcela hygienické,“ říká Jan Birke.

Státní i městští policisté v Náchodě budou nyní více kontrolovat dodržování vládních opatření. Město se s policií také dohodlo, že péči o osoby pod vlivem alkoholu či drog převezmou strážníci, aby odlehčili zdravotníkům, kteří jinak k takovým případům vyjíždějí.

Chytrá karanténa? Výsměch, líčí zkušenost žena na mateřské

Šílené bolesti nohou, zimnice, ztráta chuti a čichu, ale také zcela nefunkční chytrá karanténa nebo falešně negativní test na koronavirus. Tak popsala zkušenost s nemocí covid-19 moderátorka Markéta Hamerníková z Hradce Králové. Dříve byla jedním z hlasů Hitrádia Magic, nyní je na mateřské dovolené a s nákazou se potkala hned dvakrát. V obou případech to pro ni znamenalo týdny nucené izolace. Poprvé se dostala do karantény, když si její manžel vypůjčil drobné od kolegyně, u níž později odhalili koronavirus.

„Jakmile jsme se to dozvěděli, byla celá rodina v dobrovolné izolaci a čekali jsme, kdy manželovi zavolají z hygieny. Zavolali mu po týdnu od kontaktu, poslali ho na testy, jenže mu karanténu nepočítali ode dne, kdy přišel do kontaktu s covidem, ale nelogicky ode dne, kdy se mu hygiena ozvala. Test dopadl negativně, ale v karanténně jsme byli více jak tři týdny,“ popisuje moderátorka na blogu.

Jakmile se rodina dostala z izolace, maminka s dvouletou dcerkou Ninou k sobě domů pozvaly kamarádku se stejně starou holčičkou.

„Protože venku lilo jako z konve, domluvily jsme se, že nebudeme raději chodit do žádných heren a kaváren, ale zůstaneme u nás v bezpečí,“ pokračuje. Jenže kamarádka druhý den dostává horečky, jede na testy a je pozitivní. A právě tehdy nastává druhá část příběhu.

Obě jsme šokované, jaký kolotoč se spouští. Jak lidi lžou a zapírají, aby nemuseli do karantény. A taky jsme šokované, jak celý systém chytré karantény absolutně nefunguje. Já i kamarádka jsme měly po celou dobu aktivovanou e-roušku. Jakmile byla kamarádka určena jako pozitivní, měla dostat speciální kód, který by zadala do aplikace a ta by pak upozornila všechny, se kterými přišla do kontaktu. Jenže nedostala, nikoho chytrá karanténa nezajímala. Musela se kódu sama pracně dožadovat,“ líčí Markéta Hamerníková. A hned dodává, že nefunkční je i samotná aplikace. Na mobilu se jí totiž upozornění, že přišla do kontaktu s nakaženým, dlouho nezobrazovalo: „Upozornění se objevilo až pár dní nato a nepřišlo samo, objevilo se, až když jsem aplikaci aktivně otevřela, protože mi už bylo vážně divné, že pořád nic.“

Ještě než se oficiálně dozvěděla, že může být v ohrožení, projevily se u moderátorky příznaky nemoci. Začalo to velkými bolestmi nohou, pak se přidala záda, třeštění hlavy a zimnice. Jenže testy na koronavirus byly negativní.

„Ulevilo se nám, ale nemohla jsem si pomoct, nějak se mi to stále nezdálo. Bylo mi opravdu zle, ale bylo to jiné, než co jsem kdy zažila. Nebolelo mě v krku, žádný kašel, žádná rýma. Do toho můj muž dostal vysoké horečky,“ říká. Manžel měl nakonec pozitivní test a oba se už druhý týden s nemocí perou. Přitom jde o mladé a zdravé lidi.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Skálu odlámali, aby projely kamiony se dřevem. Lidé za to správě CHKO spílají

Řada lidí z Náchodska se ostře ohradila proti rozhodnutí Správy CHKO Broumovsko, která kvůli odvozu vytěženého dřeva...

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

Muži vařili pervitin v kempu s dětským táborem, přišla si pro ně zásahovka

Zatímco si v kempu nedaleko Jičína děti se svými vedoucími užívali radovánek letního tábora, v jedné z chatek vařili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtrnáctileté dívce pátrá policie třetí den. Svědci ji viděli v černé paruce

Od pátečních ranních hodin pátrají policisté po čtrnáctileté dívce ze Dvora Králové nad Labem, která už o den dříve...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

V Chlumci nad Cidlinou hořelo v bývalém Dřevotvaru. Škoda může být i milion

Dvanáct jednotek hasičů vyjelo v neděli odpoledne k požáru tří opuštěných objektů v areálu bývalého Dřevotvaru v ulici...

První lízátko šlo k zemi, ikonická světla hradeckého stadionu čeká renovace

Jedna z nejvýraznějších dominant Hradce Králové jde k zemi. Technici demontovali první ze čtyř lízátek na zdejším...

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

Prý jsem nebezpečný, diví se farář, jenž přes protesty buduje komunitu

Premium Když se před dvěma lety dobrušský farář Augustín Slaninka rozhodl vybudovat na samotě v Běstvinách u Dobrušky...

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...