Lidé ve Svobodných Dvorech si stěžují na nelegální ubytovnu v průmyslovém...

Lidé ve Svobodných Dvorech si stěžují na nelegální ubytovnu v průmyslovém areálu. | foto: Facebook radního Pavla Marka

Po ubytovně zůstaly kufry na ulici, sousedé přesto očekávají další potíže

  • 6
Nelegální ubytovna v areálu společnosti Ligmet v hradeckých Svobodných Dvorech je prázdná. Provozovatel ji v pátek v podvečer vyklidil. Podle sousedů však otazníky zůstávají a ptají se, proč je kolem fungování a vlastnictví areálu stále tolik tajemství.

Obyvatelům Boční ulice v hradeckých Svobodných Dvorech se podařilo dosáhnout uzavření nelegální ubytovny v areálu společnosti Ligmet. Klienti ji opustili v pátek. Uzavření o den dříve avizoval senátor za Hradecko Jan Holásek (za HDK), který s majiteli areálu vyjednával. Ještě v pátek dopoledne to však na žádná škatulata nevypadalo.

„Ráno si pro dělníky přijely ty samé dodávky jako v jiné dny a odvezli je do práce. Žádné kufry nebo velké tašky s sebou neměli. Nic nenasvědčuje tomu, že by se dnes měla ubytovna uzavřít,“ informovala ještě v pátek po poledni předsedkyně Spolku Svobodné Dvory Jana Krejsarová.

Nic se nedělo, ani když dělníci o několik hodin později přijížděli ze směn. Teprve kolem páté hodiny odpoledne se najednou začalo vyklízet.

„Pan Rakaš (majitel hradecké stavební firmy, pozn. red.) jim vyplácel mzdy, muže si odvezl a čtyři ženy nechal na ulici. Se sousedkami jsme jim přes dvě hodiny sháněli nocleh, marně. Je Rock for People a hotely jsou obsazené. Navíc nemají ani PCR testy, tak je na ubytovnách nevezmou. Batohy mají pořád na ulici,“ popsala odpolední situaci Krejsarová.

Podle ní šlo o ženy ze slovenské Levoče. Sousedé jim zjišťovali vlakové spojení do vlasti. Odjet měly večerním expresem přes Pardubice.

Podle Krejsarové však ani uzavřením ubytovny kauza nekončí. Spolek už ve čtvrtek upozornil na to, že na areál Ligmetu byla uvalena exekuce. Otazníky podle sousedů zůstávají dál. „Kdo je vedení společnosti Ligmet? S kým pan Holásek vlastně jednal? Proč tolik tajností? Rozhodně důvody k protestní hladovce nepominuly,“ ptá se předsedkyně spolku. Právě hladovkou místní hrozili, pokud by orgány nezačaly konat.

Kauzou, kterou portál iDNES.cz popsal před necelým týdnem, se kromě Holáska aktivně zabývali také politici z hnutí ANO – poslanec Jiří Mašek a náměstek hradeckého primátora Pavel Marek. Ten rozeslal několik podnětů ke kontrolám, například na živnostenský úřad, stavební úřad či na odbor životního prostředí (OŽP).

„Jde o nejrychleji uzavřenou ubytovnu“

„Svoz odpadů byl na tomto stanovišti pozastaven k 31. prosinci 2020, a protože přes četné urgence a upomínky nedošlo k úhradě dlužných faktur odpadové společnosti, byly v květnu 2021 ze stanoviště odvezeny odpadové nádoby a smlouva byla ukončena. Otázkou je, kde nyní jejich odpady končí. V každém případě se domnívám, že pokud tento podnikající subjekt navštíví kontrola z OŽP, nebudou zřejmě schopni doložit plnění povinností v odpadovém hospodářství,“ napsal k problematice Marek, podle jehož informací je provozovatelem ubytovny přímo Ligmet SD.

Jeho zástupci to však v minulosti odmítli s tím, že firma prostory pouze pronajímá. Reakci Ligmetu se redakci získat nepodařilo.

Podle Jana Holáska je uzavření ubytovny v tak krátké době úspěchem: „Chápu, že očekávání některých občanů mohla být taková, že ubytovnu odpovědně úřady zavřou hned, reálná situace se však má tak, že uzavření ubytovny kompetentními orgány je zpravidla otázkou mnoha měsíců. Když vedení společnosti Ligmet potvrdilo snahu ubytovnu provozovanou třetím subjektem uzavřít, snažil jsem se, aby došlo k jejímu uzavření na základě dohody. Jsem přesvědčen, že tento postup vedl k nejrychlejšímu ukončení problematické ubytovny. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, že jde o nejrychleji uzavřenou problematickou ubytovnu u nás.“

„Klidně je možné, že ubytovnu zase otevřou“

Místní se nicméně obávají, že situace se může kvůli nevyjasněným vztahům brzy opakovat.

„Klidně je možné, že si seženou nějakou výjimku a ubytovnu zase otevřou. Pak nic nezmůžeme,“ míní Jana Krejsarová. Spolek se nyní radí s právníky jak dál postupovat.

Někteří místní se pozastavují nad tím, proč úřady nedokáží pružněji reagovat. „Člověk by myslel, že pokud z kanceláří vznikne ubytovna, nesplňuje řadu požadavků stavebních, hygienických, možná požárních,“ napsal v diskuzi k tématu František Řehounek.

Podle mluvčí krajských hasičů Martiny Götzové však požární kontrola v případě pochybení předává podnět na stavební úřad a k přestupkovému řízení. „O zákazu činnosti či zastavení provozu může státní požární dozor rozhodnout pouze pokud se prokáže, že provoz vyvolává bezprostřední nebezpečí vzniku požáru a k odstranění tohoto nebezpečí nestačí jiná opatření,“ vysvětluje mluvčí.