Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Manželku viděl po dvou měsících za plexisklem. Zájem o návštěvy je obří

  9:28
Do domovů pro seniory a léčeben mohou návštěvy jen s negativním testem na covid-19. Přesto v řadě zařízení trvá zákaz návštěv a pacienti zůstávají v izolaci od příbuzných a blízkých. Sanatorium ve Dvoře Králové nad Labem návštěvy obnovilo, avšak termíny jsou zamluveny na několik dní.
Sanatorium Vividus East ve Dvoře Králové obnovilo návštěvy. Miloslav Víšek...

Sanatorium Vividus East ve Dvoře Králové obnovilo návštěvy. Miloslav Víšek viděl svoji manželku po několika měsících přes plexisklo. (22. 3. 2021) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Jednou z organizací, která se za přísných hygienických opatření rozhodla návštěvy obnovit, je soukromé sanatorium Vividus East ve Dvoře Králové nad Labem. Setkání trvá půl hodiny a pacienta odděluje plexisklo. Zájem je obrovský.

„To víte, že ji rád uvidím,“ říká přes nasazený respirátor Miloslav Víšek z Trutnova, když s květinou jde s recepční do přízemí sanatoria v ulici Spojených národů. Zařízení specializující se na dlouhodobou ošetřovatelskou péči se na místě zchátralé vily z konce 19. století otevřelo před rokem.

Spodní patro zatím zůstává neobsazené. V sanatoriu pobývá 80 pacientů, plánovaná kapacita bude dvojnásobná. Pan Víšek neviděl osmasedmdesátiletou manželku téměř dva měsíce. Po onemocnění covidem-19 zůstala upoutaná na lůžko a z nemocnice ji převezli do dvorské léčebny.

„Nepamatuju si, že bychom se tak dlouho neviděli. Snad jedině, když jsem byl v lázních. Bohužel taková je situace a nedá se nic dělat,“ poznamenává. I on před několika týdny prodělal covid, proto nemusí předkládat negativní test, který je jinak povinný.

S ženou se má setkat v prostorách, kde budou sesterna a zázemí pro lékaře. Každá místnost má vchod, ale jsou propojené, oddělené plexisklem. Na stolku stojí lahvička s dezinfekcí. Personál přiváží paní Víškovou.

„Už je to lepší, vypadáš dobře,“ pronáší manžel, předává ženě květinu a vyřizuje pozdravy od příbuzných a známých. Rodina plánuje návštěvy pravidelně. „Budeme se střídat. Jednou přijede syn, potom vnuk, pak třeba zase já,“ ujišťuje Miloslav Víšek.

„Pro rodiny i pacienty je situace, kdy se nemohou týdny nebo měsíce vidět, trýznivá. U nás se nevyskytuje koronavirová nákaza, personál už má očkování za sebou a pacienti vakcíny dostávají,“ vysvětluje jednatel Vividus East Michal Karadzos, proč sanatorium povolilo návštěvy, jakmile to vláda umožnila.

Zájemci se objednávají telefonem dva dny dopředu. S pacientem se mohou setkat pouze dva lidé, maximálně na půl hodiny. Denní kapacita jsou čtyři návštěvy, střídají se v hodinových intervalech. Čtvrt hodiny zabere příprava a převoz pacienta. Po vypršení lhůty se místnost dezinfikuje a vyvětrá. Zájem je značný.

Vynahradit rodinu nedokážeme, říká sestra

Když byly návštěvy plošně zakázané, nakoupilo sanatorium několik tabletů, aby pacientům zprostředkovalo videohovory s rodinou. Lidský kontakt to však nenahradí.

„Sociální kontakt s nejbližšími je strašně důležitý a jeho ztrátou pacienti trpí. V nejvážnějších případech to může vést až ke zhoršení celkového stavu. Proto se snažíme naše pacienty zaměstnat a když je to možné a epidemická situace to dovoluje, děláme s nimi různé společné aktivity. Ale vynahradit rodinu nedokážeme,“ říká vrchní sestra Kristýna Janáková.

Návštěvy nesměly do nemocnic už v první vlně pandemie. Na konci ledna vláda jejich plošný zákaz v lůžkových zařízeních obnovila. Výjimku mají otcové při porodu, návštěvy nezletilých pacientů a lidí v terminálním stádiu nevyléčitelné nemoci.

V hradecké fakultní nemocnici platí zákaz v celém areálu, tedy i venku. V domovech pro seniory a v zařízeních s dlouhodobou nebo následnou péčí jsou podle vládního usnesení návštěvy možné pouze s negativním testem. Nemusí ho mít ti, kteří v předešlých třech měsících covid prodělali. Po celou dobu návštěvy musí mít nasazen respirátor.

Někde jsou návštěvy stále zakázané

Neznamená to však, že všechny ústavy návštěvy umožňují. Zakázány jsou v městském Levitově centru následné péče v Hořicích či léčebně dlouhodobě nemocných v Jaroměři, která je součástí náchodské nemocnice. Podobné je to v Rehabilitačním ústavu Hostinné.

„Návštěvy nejsou povolené plošně, přesto v individuálních případech lze pacienta navštívit, ale s podmínkou antigenního testu před vstupem do zařízení,“ říká mluvčí hradeckého hejtmanství Dan Lechmann.

Krajem spravovaná Léčebna dlouhodobě nemocných v Pospíšilově ulici v Hradci Králové dovoluje příbuzným vidět pouze pacienty v pokročilé fázi onemocnění při výrazném zhoršení stavu.

V domovech pro seniory je situace volnější. Striktní zákaz však nadále platí v trutnovském domově s pobočkami v ulicích Dělnické a Rudolfa Frimla.

„Ochrana nově přijatých klientů, kteří neprodělali covid-19, termín očkování většiny klientů a zaměstnanců druhou dávkou v březnu, vazba na vytvoření protilátek vůči virům, vysoké procento výskytu britské mutace v okrese Trutnovm,“ jmenuje důvody ředitel městského domova seniorů Miloš Soukup.

  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

Vlkanova se vrací z Plzně do Hradce, ten posílí i útočníci Náprstek a Mihálik

19. června 2024  10:20,  aktualizováno  14:38

Záložník Adam Vlkanova se vrací z Plzně do Hradce Králové. S východočeským celkem podepsal...

Hradec už nechce dotovat ligu, prodejem akcií hodlá ušetřit 20 milionů

19. června 2024  10:34

Pokud Hradec Králové najde strategického partnera nebo rovnou nového majitele pro prvoligový...

Neukáznění turisté šlapou, kam nemají. Sněžku proto obepnuly kilometry sítí

18. června 2024  15:09

Na vrcholu Sněžky se před začátkem hlavní turistické sezony opět objevily červené ochranné sítě....

Požár stodoly na Rychnovsku přeskočil na sousední dům, při zásahu se zranil hasič

18. června 2024  9:15

Požár stodoly a střechy přilehlého obytného domu v Pěčíně na Rychnovsku v noci na pondělí způsobil...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...