Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Manželku viděl po dvou měsících za plexisklem. Zájem o návštěvy je obří

  9:28
Do domovů pro seniory a léčeben mohou návštěvy jen s negativním testem na covid-19. Přesto v řadě zařízení trvá zákaz návštěv a pacienti zůstávají v izolaci od příbuzných a blízkých. Sanatorium ve Dvoře Králové nad Labem návštěvy obnovilo, avšak termíny jsou zamluveny na několik dní.

Sanatorium Vividus East ve Dvoře Králové obnovilo návštěvy. Miloslav Víšek viděl svoji manželku po několika měsících přes plexisklo. (22. 3. 2021) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Jednou z organizací, která se za přísných hygienických opatření rozhodla návštěvy obnovit, je soukromé sanatorium Vividus East ve Dvoře Králové nad Labem. Setkání trvá půl hodiny a pacienta odděluje plexisklo. Zájem je obrovský.

„To víte, že ji rád uvidím,“ říká přes nasazený respirátor Miloslav Víšek z Trutnova, když s květinou jde s recepční do přízemí sanatoria v ulici Spojených národů. Zařízení specializující se na dlouhodobou ošetřovatelskou péči se na místě zchátralé vily z konce 19. století otevřelo před rokem.

Spodní patro zatím zůstává neobsazené. V sanatoriu pobývá 80 pacientů, plánovaná kapacita bude dvojnásobná. Pan Víšek neviděl osmasedmdesátiletou manželku téměř dva měsíce. Po onemocnění covidem-19 zůstala upoutaná na lůžko a z nemocnice ji převezli do dvorské léčebny.

„Nepamatuju si, že bychom se tak dlouho neviděli. Snad jedině, když jsem byl v lázních. Bohužel taková je situace a nedá se nic dělat,“ poznamenává. I on před několika týdny prodělal covid, proto nemusí předkládat negativní test, který je jinak povinný.

S ženou se má setkat v prostorách, kde budou sesterna a zázemí pro lékaře. Každá místnost má vchod, ale jsou propojené, oddělené plexisklem. Na stolku stojí lahvička s dezinfekcí. Personál přiváží paní Víškovou.

„Už je to lepší, vypadáš dobře,“ pronáší manžel, předává ženě květinu a vyřizuje pozdravy od příbuzných a známých. Rodina plánuje návštěvy pravidelně. „Budeme se střídat. Jednou přijede syn, potom vnuk, pak třeba zase já,“ ujišťuje Miloslav Víšek.

„Pro rodiny i pacienty je situace, kdy se nemohou týdny nebo měsíce vidět, trýznivá. U nás se nevyskytuje koronavirová nákaza, personál už má očkování za sebou a pacienti vakcíny dostávají,“ vysvětluje jednatel Vividus East Michal Karadzos, proč sanatorium povolilo návštěvy, jakmile to vláda umožnila.

Zájemci se objednávají telefonem dva dny dopředu. S pacientem se mohou setkat pouze dva lidé, maximálně na půl hodiny. Denní kapacita jsou čtyři návštěvy, střídají se v hodinových intervalech. Čtvrt hodiny zabere příprava a převoz pacienta. Po vypršení lhůty se místnost dezinfikuje a vyvětrá. Zájem je značný.

Vynahradit rodinu nedokážeme, říká sestra

Když byly návštěvy plošně zakázané, nakoupilo sanatorium několik tabletů, aby pacientům zprostředkovalo videohovory s rodinou. Lidský kontakt to však nenahradí.

„Sociální kontakt s nejbližšími je strašně důležitý a jeho ztrátou pacienti trpí. V nejvážnějších případech to může vést až ke zhoršení celkového stavu. Proto se snažíme naše pacienty zaměstnat a když je to možné a epidemická situace to dovoluje, děláme s nimi různé společné aktivity. Ale vynahradit rodinu nedokážeme,“ říká vrchní sestra Kristýna Janáková.

Návštěvy nesměly do nemocnic už v první vlně pandemie. Na konci ledna vláda jejich plošný zákaz v lůžkových zařízeních obnovila. Výjimku mají otcové při porodu, návštěvy nezletilých pacientů a lidí v terminálním stádiu nevyléčitelné nemoci.

V hradecké fakultní nemocnici platí zákaz v celém areálu, tedy i venku. V domovech pro seniory a v zařízeních s dlouhodobou nebo následnou péčí jsou podle vládního usnesení návštěvy možné pouze s negativním testem. Nemusí ho mít ti, kteří v předešlých třech měsících covid prodělali. Po celou dobu návštěvy musí mít nasazen respirátor.

Někde jsou návštěvy stále zakázané

Neznamená to však, že všechny ústavy návštěvy umožňují. Zakázány jsou v městském Levitově centru následné péče v Hořicích či léčebně dlouhodobě nemocných v Jaroměři, která je součástí náchodské nemocnice. Podobné je to v Rehabilitačním ústavu Hostinné.

„Návštěvy nejsou povolené plošně, přesto v individuálních případech lze pacienta navštívit, ale s podmínkou antigenního testu před vstupem do zařízení,“ říká mluvčí hradeckého hejtmanství Dan Lechmann.

Krajem spravovaná Léčebna dlouhodobě nemocných v Pospíšilově ulici v Hradci Králové dovoluje příbuzným vidět pouze pacienty v pokročilé fázi onemocnění při výrazném zhoršení stavu.

V domovech pro seniory je situace volnější. Striktní zákaz však nadále platí v trutnovském domově s pobočkami v ulicích Dělnické a Rudolfa Frimla.

„Ochrana nově přijatých klientů, kteří neprodělali covid-19, termín očkování většiny klientů a zaměstnanců druhou dávkou v březnu, vazba na vytvoření protilátek vůči virům, vysoké procento výskytu britské mutace v okrese Trutnovm,“ jmenuje důvody ředitel městského domova seniorů Miloš Soukup.

  • Nejčtenější

Občané odmítají další bytovky. Nechceme vás tady, křičeli na developera

Odpůrci plánované stavby dvou bytových domů ve Dvoře Králové spílali na zasedání zastupitelstva investorovi i...

Bobři nežvaní, ale makají. Osídlili řeku Orlici v Hradci a pomáhají

Zatímco nutrie se v Hradci Králové přemnožily, bobři jsou vzácnější. Před dvěma lety objevili důkazy jejich výskytu...

Krása prázdných Krkonoš. Covid umožnil štábu Posledního závodu unikátní záběry

Premium Filmaři v Krkonoších při natáčení dramatu Poslední závod o tragédii Hanče s Vrbatou zažili drsné mrazy i vánici....

Ze záchrany lízátek mám radost, říká architekt nového stadionu v Hradci

Už druhý multifunkční sportovní areál navrhl pro Hradec Králové místní architekt Tomáš Vymetálek. Po sedmi letech se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodiče dostali pokutu za vodění školaček až do třídy. Úřad sankci zrušil

Krajský úřad Královéhradeckého kraje se zastal rodičů, kteří dostali od radnice v Nové Pace na Jičínsku pokutu za to,...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Do safari parku dorazil žirafí samec z Dánska, zoo doufá v obnovení chovu

Do Dvora Králové dorazil v noci na čtvrtek cenný náklad z Dánska. Odborníci safari parku dovezli ze zoologické zahrady...

Paroplavba v Hradci se chystá na sezonu jen zvolna, kapitána trápila záda

Bolavá záda kapitána Jaroslava Kostkana vyvolávají obavy o začátek letošní paroplavební sezony na Labi v Hradci...

Policie hledá recidivistu, který s dalším mužem lákal peníze od seniorů

Dvojice mužů na různých místech Česka okrádala důvěřivé seniory vymyšlenou zkazkou, že jim „vezou zboží pro syna“....

Při stavbě stezky na Kuks se nepodvádělo, řeší se prominutí vrácení dotace

Kriminalisté ukončili vyšetřování společnosti Královéhradecká labská, která postavila cyklostezku na Kuks a dále se o...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...