Ve dvorské zoo se narodilo mládě nosorožce, samička zatím nemá jméno

  • 4
Samice nosorožce dvourohého Etosha porodila v úterý ráno v zoo ve Dvoře Králové nad Labem své druhé mládě. Je to samička a váží 34 kilogramů. Jméno dostane při křtinách, které budou nejspíš až po Novém roce.

Mládě se narodilo v úterý v 6:48. Matka Etosha už před pěti lety přivedla na svět samici Elišku, kterou zoo loni převezla do Afriky (více čtěte zde). Otcem je jednadvacetiletý samec Mweru.

„Etosha s mládětem nyní odpočívají ve vnitřní ubikaci. Přestože porod proběhl bez komplikací, jsou obě ještě unavené. Předpokládáme, že pokud budou obě dobře prospívat a počasí nám to dovolí, mohly by se během pár týdnů poprvé vydat společně ven,“ popisuje kurátor nosorožců Jiří Hrubý.

Samička kriticky ohroženého nosorožce dvourohého zatím nemá jméno. To dostane až později. Chovatelé ji do té doby budou oslovovat náhradním jménem, které se může od toho oficiálního lišit.

„Už jsme se o jméně bavili, ale zatím to není rozhodnuté. Opět uspořádáme slavnostní pojmenování. Zatím ale nevím, jestli se to stihne ještě letos, nebo až po Novém roce,“ potvrzuje mluvčí zahrady Andrea Jiroušová.

Zoo se chovu nosorožců věnuje od 70. let a patří mezi světovou špičku. Ve Dvoře Králové se narodilo už 45 mláďat.

Nyní tam žije dvacet nosorožců, což je největší skupina chovaná v Evropě. Kromě kriticky ohrožených nosorožců dvourohých chová zahrada také nosorožce tuponosé jižní neboli bílé nosorožce.

Zahrada se v rámci ochranářských projektů věnuje také navracení nosorožců do africké divočiny, konkrétně do rezervací Mkomazi v Tanzanii a Ol Pejeta v Keni.

„Narození dalšího nosorožčete je pro nás skvělá zpráva. Etosha, se před pár lety stala matkou samice Elišky, kterou jsme loni úspěšně vrátili do Afriky. V současné době pracujeme na tom, aby se nám to podařilo i s některými dalšími dvorskými jedinci,“ odhaluje plány ředitel zahrady Přemysl Rabas.

Loni zoo navrátila do původní domoviny na Filipínách také šest pelikánů skvrnozobých (více zde). V ochraně nosorožců má i další světový primát, jako první zoo na světě v září 2014 spálila nosorožčí rohovinu a letos v září akci zopakovala. Chce tak upozornit na bezcennost rohů, které mají na černém trhu velkou cenu kvůli údajným léčivým účinkům (o pálení čtěte zde).