Na cestě horských nosičů na Sněžku je opět provoz

Na cestě horských nosičů na Sněžku je opět provoz | foto: Foto: Petr Kobr

Po nové cestě na Sněžku si lidé vyzkouší, jak kdysi dřeli šerpové

  • 7
Jaké to asi bylo, když si před mnoha lety šerpa naložil těžký náklad na dřevěnou krosnu a vyšplhal s ním 6,5 kilometrů s převýšením skoro 900 metrů na nejvyšší českou horu? Nyní si to může vyzkoušet každý, po obnovené trase horských nosičů a dokonce s krosnou, kterou půjčuje Skleník, stylová hospoda horských nosičů a záchranářů ve Velké Úpě.

"Obnovili jsme nepřístupnou trasu, kudy nosiči v minulosti na Sněžku opravdu chodili. Původně jsme chtěli vybudovat muzeum, ale na to jsme nesehnali vhodné prostory, takže jsem si pronajal a zařídil v jejich duchu alespoň hospodu," vysvětluje její provozovatel Petr Kobr.

Cesta horských nosičů

Trasa A

  • Výstup na Portášky (1 060 m), dále směr bouda Jana a chata Borůvka. Při sestupu do údolí se můžete rozhlédnout ze staré dobové vyhlídky na celé údolí Velké Úpy, kde trasa A končí. 

Trasa B

  • Značenou cestou přes Portášky na Růžovou horu (1 354 m), na Boudě Růžohorky je sbírka čarodějnic, nedaleká horská farma nabízí speciality domácí výroby.

Trasa C

  • Z trasy B pokračujete pěšky z Růžové hory na vrchol Sněžky (1 602 m), do cíle trasy horských nosičů.

Takzvaný Skleník otevřel před rokem v budově dolní stanice lanovky na Portášky ve Velké Úpě. Hospoda slouží zároveň jako infocentrum a základna pro několik tras. 

Kromě náročnější cesty na Sněžku přes Růžovou horu mohou méně zdatní vystoupat na Portášky a přes chatu Borůvka sestoupit zpět do údolí, což trvá zhruba tři hodiny. Nebo mohou pokračovat na Růžovou horu a vrátit se do Úpy přes Pec, což se dá zvládnout za čtyři hodiny.

"Nechali jsme udělat repliky původních dřevěných krosen nosičů, které půjčujeme za symbolickou padesátikorunu," říká Kobr.

Původní trasu šerpů se mu povedlo obnovit díky penězům od města Pec pod Sněžkou. Cestou z Velké Úpy na Sněžku se lidé mohou dozvědět více z panelů a dobových fotografií, které dodalo informační centrum Veselý výlet.

"Cesta horských nosičů, kudy sto let vynášeli nosiči náklady na Sněžku, je i s odpočívadly včetně zvýšených podpěr pro položení krosny na zádech," upřesňuje Pavel Klimeš z Veselého výletu.

Nosiči pomohli poštovně

Obnovenou cestu ve Velké Úpě otevřel minulou sobotu závod horských nosičů, na který dorazili jak profesionální nosiči, tak pamětníci. 

"Sedmnáct mužů a čtyři ženy vynesli na vrchol Sněžky celkem 572 kilogramů. Všechno byla balená voda," uvedla Daniela Blahová z České poštovny, jejíž rodina závod ocenila asi nejvíc. Jinak si majitelé poštovny totiž zboží vynášejí na vrchol Sněžky sami.

"Část věcí nahoru nosím se synem z Růžové hory, a když máme povolení, tak vyvezeme přes Polsko těžší věci autem. To ale v zimě nepůjde," říká otec Daniely Blahové Milan, který loni koupil poštovnu od původní majitelky, bývalé poštmistrové z Velké Úpy Jaroslavy Skrbkové.

Pokračuje tak v tradici nejvýše položeného poštovního úřadu s razítkem, ale prodává i suvenýry a občerstvení. Do výšky 1 602 metrů nad mořem tak na zádech tahá každý týden a někdy častěji 30 kilogramů. "Nosíme plata s pivem, minerálky, kofoly. Z Růžové hory je to nahoru asi hodina, v zimě tři hodiny," dodává Milan Blaha.

Mapa obnovené Cesty horských nosičů na Sněžku