Pátek 16. dubna 2021, svátek má Irena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 16. dubna 2021 Irena

Na obyvatele Broumovska se valí prach z lomu za polskými hranicemi

  15:07
Část obyvatel Broumovska trápí prach a hluk z polského lomu na hranicích. Firma, která jej provozuje, se brání, že to není možné. České úřady chtějí zjednat nápravu, jejich šance jsou ale malé. Přitom je ve hře otevření dvou dalších lomů.

Lom v polském Tłumaczówě | foto: Archív lomu

Vršek rozlehlého kopce Gardzień v polském Tłumaczówě, dva kilometry od české hranice, skýtá bizarní podívanou. I v noci pod silnými reflektory tam veliké nakladače ve zvířeném prachu plní jedno nákladní auto za druhým, aby odvezla nalámaný kámen na drtičku.

Vše funguje jako obrovitá továrna na kamení: s minimem lidí a za pomoci krytých dopravníků tu dokáží rychle přestěhovat materiál pod kopec a naložit jím denně sto vagonů.

Lom melafyru Tłumaczów

* plánovaný objem těžby je 2,4 milionu tun ročně, nyní se těží asi polovina

* maximální objem nakládky je 10 tisíc tun denně

* předpokládaný průměrný počet naložených vlaků denně: 4 soupravy o váze 1 600 tun

* zásoby melafyru se odhadují na 160 milionů tun a 60 let těžby

* lom pracuje ve dvou směnách, zaměstnává 70 lidí

Třebaže, jak firma tvrdí, jde o jeden z nejmodernějších lomů v Polsku, lidem na Broumovsku dochází, že asi nebude jednoduché žít v jeho sousedství. V lomu totiž chtějí od příštího roku najet na nepřetržitý provoz a těžit přes dva miliony tun štěrku ročně. Navíc v budoucnu chce stejná firma otevřít i starý lom o dva kilometry dál.

Mýt auta je zbytečné, do rána jsou zase špinavá

"Slyšíme, když tam odstřelují kámen, prachu je taky o něco víc. Jestli budou těžit i v noci, tak to asi budeme slyšet. Jim jde o kámen a o zisk, nestarají se, jak krajinu zdevastují," zlobí se Hynek Čepl z Otovic, který žije nedaleko hranice. Se svou ženou má ale největší obavy, aby se nakonec nezačal polský štěrk vozit přes Broumovsko po železnici, na což Poláci dost tlačí.

Vyšší prašnosti si všimli lidé v Otovicích, Křinicích nebo Broumově, tedy tam, kde vane vítr z Polska. Když prý umyjí auta, do rána je mají zase špinavá. Prach sedá i na vyprané prádlo. "Probírá se to v hospodě, žádné oficiální stížnosti ale nepřišly. Bylo by třeba změřit prašnost a prokázat ji," míní otovický starosta Petr Novák.

Lom leží jen dva kilometry od Chráněné krajinné oblasti Broumovsko a sedm kilometrů od polského Národního parku Góry Stolowe. Obě oblasti s pískovcovými skalními městy sázejí na cestovní ruch a čisté životní prostředí, které lom zrovna nenabízí. Česká strana se o lomu dozvěděla, až když ho otevřeli.

Poláci hledají pomoc u českých ochranářů

Polský národní park ho mimo své území ovlivnit nemohl, teď hledá pomoc u českých ochranářů.

"Ten lom už existuje, ne všichni v Polsku ho chtěli, občané Tłumaczówa vůbec. Problém je, že lom chce nyní najet na nepřetržitý provoz. V tom by nám mohly pomoci české instituce. Zjistíme, je-li nepřetržitý provoz vůbec možný z hlediska inspekce práce," uvedl jeden z pracovníků polského národního parku, oficiálně ale hovořit nechtěl.

Na české straně už úřady bijí na poplach. Polooficiální cestou prostřednictvím krajského úřadu chráněná krajinná oblast i Městský úřad v Broumově požádaly, aby se věc řešila na mezistátní úrovni. Nyní čekají na výsledek.

"Jde o dobývací prostor, ale i ten musí mít svá pravidla. Jsou odtamtud vidět mračna, lom se nezkrápí vodou. Polské straně vadí drobnosti, ale takto velkou věc přehlížejí," míní vedoucí odboru životního prostředí na broumovské radnici Marcela Žouželková.

Pokud by se rozšířil i lom za hřebenem Javořích hor v Rybnici Leśne, na Broumovsku by to prý mohlo ovlivnit mikroklima. Kvůli prachu v ovzduší by se mohlo objevovat víc mlh.

"Nekropí a nebudují ochranné valy," zlobí se čeští konkurenti

Proti tłumaczówskému lomu se ohradil i jeho mnohem menší konkurent v českém Rožmitále. Těžařům vadí, že Poláci nezkrápějí kamenivo vodou a že nemusí budovat ochranné valy se zelení kolem dobývacího prostoru.

"Osobně mám pocit, že nežijeme v jedné Evropské unii. Na každého je jiný metr. Kdybychom si dovolili totéž, do dvou týdnů by nás zastavila hygiena nebo báňský úřad," tvrdí závodní lomu Rožmitál Miloš Simon, který se začátkem měsíce obrátil na krajské hygieniky, aby změřili prach a hluk v českých obcích při hranici.

Společnost Strateg Capital z polské Poznaně veškeré výtky odmítá. "Nevěřím, že si lidi stěžují, všechny potíže se snažíme řešit, postavili jsme dva domy lidem nejhůř postiženým hlukem. Při investici 300 milionů złotých si nemůžeme dovolit žádná pochybení," tvrdí ředitel komunikace společnosti Piotr Mruk.

České úřady chtějí vyvolat dodatečné posouzení vlivu lomu na životní prostředí. Mnoho šancí však není, tvrdí české ministerstvo životního prostředí. "Když jde o schválený a provozovaný lom na území sousedního státu, je možnost posouzení těchto vlivů nízká. Mezistátní smlouvy ani směrnice EIA s tím nepočítají," uvedla mluvčí ministerstva Marta Machková.

U dalšího lomu v Rybnici Leśne se lidé z Čech s námitkami přihlásit mohou, lom totiž leží v ochranné zóně krajinného parku Wałbrzyskie Sudety a vztahuje se na něj mezinárodní posouzení.

  • Nejčtenější

Když upozorním, že tunel Blanka vede až do zoo, jsem prý zlý, říká chovatel

Premium Chovatel exotických zvířat Antonín Hnízdil je odborníkem respektovaným ve svém oboru, ale pro některé obyvatele obce...

Zemřel poslední krkonošský nosič Helmut Hofer, ikona Velké Úpy

Ve věku 88 let zemřel potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy. Byl posledním žijícím...

Krása prázdných Krkonoš. Covid umožnil štábu Posledního závodu unikátní záběry

Premium Filmaři v Krkonoších při natáčení dramatu Poslední závod o tragédii Hanče s Vrbatou zažili drsné mrazy i vánici....

Přestalo vám chutnat pivo? Trénujte čich, radí šéf postcovidového centra

Premium Centrum postcovidové péče při Fakultní nemocnici v Hradci Králové vzniklo loni v prosinci a od té doby jede na plné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrchlabský úřad odložil případ Klausovy cesty na uzavřené Trutnovsko

Městský úřad Vrchlabí odložil případ bývalého prezidenta Václava Klause, který v době vyhlášené uzávěry Trutnovska...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Ze záchrany lízátek mám radost, říká architekt nového stadionu v Hradci

Už druhý multifunkční sportovní areál navrhl pro Hradec Králové místní architekt Tomáš Vymetálek. Po sedmi letech se...

Žádost o odlov vlků neuspěla. Obce nedodaly, které chtějí odstranit a proč

Čtyři obce na Broumovsku, které na podzim požádaly stát o odlov problematických vlků, s žádostí neuspěly. Správa...

Linkovému autobusu nejspíš někdo prostřelil dveře, uvnitř bylo osmnáct lidí

U linkového autobusu, který jel ve středu pozdě večer z Hradce Králové do Broumova, se náhle vysypalo sklo zadních...

Hořická škola víc prosazuje kameníky, sochaři se kvůli tomu ozvali

Spor o koncepci se rozhořel na proslulé uměleckoprůmyslové škole v Hořicích na Jičínsku. Zasáhnout musel...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....