Kuks nastavil laťku vysoko, letos chce zaujmout bylinkářstvím a kulturou

  17:20aktualizováno  17:20
Na Zelený čtvrtek zahájil barokní hospital Kuks druhou plnohodnotnou sezonu od dokončení obří rekonstrukce za více než půl miliardy korun. Památkáři mají před sebou sezonu pravdy. Pokusí se o zdánlivě nemožný úkol - alespoň se přiblížit loňské rekordní návštěvnosti 140 tisíc lidí.

Barokní hospital Kuks po opravě. | foto: Tomáš Plecháč

Pomoci udržet vysoký zájem mají novinky, například opravená restaurace, obchod s bylinkami a nové akce. Otevírací doba ani vstupné se nemění.

„Teď už jedeme na plné obrátky. Po sezoně, kdy přišlo téměř 140 tisíc návštěvníků, máme s tímto provozem zkušenost. Můžu deklarovat, že nabízené služby budou lepší, než tomu bylo předtím,“ řekl kukský kastelán Libor Švec. Hospital nasadí do akce hned od začátku pět průvodců. Kuks také posílil o dva zahradníky (o rekordní sezoně jsme psali zde).

Fotogalerie

Současně s otevřením hospitalu zahájí provoz nedaleká Hospoda na Sýpce, která byla několik let nepřístupná. Památkářům se po její kompletní rekonstrukci podařilo nalézt nájemce. Od konce března by mělo být rovněž otevřené bylinkářství v bývalém hospodářském traktu na nádvoří.

K mání budou produkty z kukské zahrady, kterou tvoří 144 záhonů, i odjinud, třeba bylinné čaje, tinktury a sirupy. Novinkou je také nedávno označená naučná stezka mezi nedalekým Braunovým Betlémem v Novém lese a novodobou Křížovou cestou 21. století.

„Stezka označená mezi místem, kde stála kaple Nalezení sv. Kříže, a fontánou v bývalé zelinářské zahrádce je dlouhá půl kilometru. Zlepší se orientace turistů, kteří v těchto místech často bloudili,“ prozradil Leoš Pryšinger, předseda sdružení Braunův Betlém.

Informační panel s mapou z roku 1754 ukazuje, kde za Šporkovy éry stávalo devět kapliček. Dochovala se jediná, stojí na rozcestí v Žirči.

Maraton i muzika

Udržet zájem o Kuks mají také kulturní a společenské akce. První dubnový den z nádvoří hospitalu odstartuje první ročník maratonu a půlmaratonu. Na konci dubna se uskuteční 2. ročník zahradních trhů.

Léto bude patřit pětidílnému festivalu Hudební léto Kuks, v srpnu se vrátí tradiční přehlídka barokní hudby, divadla a tance Theatrum. Chybět nebude podzimní vinobraní a Svatohubertské slavnosti. Novinkou je happening DušeKraj, který v polovině srpna nabídne pohybové, hudební, výtvarné dílny a také představení Čtyři dohody v podání herce Jaroslava Duška.

V barokním hospitalu Kuks skončila dvouletá rekonstrukce (23.3.2015).

V barokním hospitalu Kuks skončila dvouletá rekonstrukce (23.3.2015).

Když se vloni na podzim hospital definitivně uzavřel veřejnosti, návštěvnost památkářům vyrazila dech. Tak extrémní zájem nikdo nečekal. V posledních letech před opravou se statistiky pohybovaly okolo 40 tisíc lidí ročně.

„Zaznamenali jsme obrovský úspěch a nešlo pouze o návštěvnost expozic, ale také kulturních akcí. Přesto zůstávám při zemi, za úspěch budu považovat, pokud bude sezona lepší než ty před rekonstrukcí. Pro nás je podstatné, aby byl Kuks místem, kam lidé rádi jezdí a kam se vracejí,“ zmínil kastelán.

Kuks už registruje velký zájem o různá školení, workshopy a semináře ve vzdělávacím centru.

„Už teď máme rezervace od března do října na zhruba 30 akcí,“ upřesnil Švec. Stejně tak se plní termíny svateb. Vloni se zde konaly tři desítky obřadů. Vedle barokní lékárny a lapidária snoubenci čím dál častěji preferují svatby venku na nádvoří hospitalu nebo v bylinkové zahradě.

Letošní sezona začala ve čtvrtek a potrvá do konce října. Do 30. června bude otevřeno každý den kromě pondělí, o letních prázdninách celý týden, vždy od 9 do 17 hodin. Stejně jako vloni budou mít návštěvníci na výběr ze čtyř okruhů: hospital, Šporkova hrobka, historie lékáren a historie výroby léků.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Kaufland musí s přestavbou v Trutnově počkat, úřad chce úpravy projektu

Trutnovský Kaufland se posune blíž k panelovým domům. Ustoupí mu stromy, které...

Obyvatelé trutnovského Horního Starého Města - Zelená Louka, kteří se bouřili proti přestavbě obchodního domu Kaufland,...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz